Zaręczyny - kto zakłada pierścionek zaręczynowy?

05 listopad 2018
Magdalena Gitler

Oświadczyny i zaręczyny to wyjątkowe wydarzenie, które wspomina się przez całe życie. Temu wyjątkowemu momentowi towarzyszy mnóstwo różnych emocji, a za organizację tego momentu ,pomimo zachodzących zmian, najczęściej odpowiada mężczyzna. To jego rolą jest wybór pierścionka i odpowiednie zaaranżowanie całej sytuacji.  

Tylko... jak właściwie zaręczyny powinny wyglądać?

Kto zakłada pierścionek zaręczynowy?

Wszystko przygotowane. Jesteście razem, towarzyszy Wam romantyczna atmosfera, a w pewnym momencie on zaczyna powoli wyjaśniać, co zaraz nastąpi. Potem wyciąga z kieszeni niepozorne pudełeczko, otwiera je, a Twoim oczom ukazuje się przepiękny pierścionek i pada oficjalne pytanie „Wyjdziesz za mnie?”, a po nim odpowiedź. Miejmy nadzieję, że twierdząca :) 

Wszystko pięknie, ale co teraz z tym pierścionkiem zrobić?!

Po wszystkich chwilach uśmiechu i wylanych łzach szczęścia mężczyzna wsuwa kobiecie pierścionek  na właściwy palec. Właściwy, czyli który? W wielu innych krajach kobiety noszą pierścionek zaręczynowy na lewej dłoni. Pewnie zauważyliście to kiedyś na zdjęciach albo filmach prezentujących moment zaręczyn. Wywodzi się to z uzasadnienia, że lewa dłoń znajduje się bliżej serca. Natomiast zgodnie z przyjętym w Polsce zwyczajem miejsce dla pierścionka to palec serdeczny prawej ręki – wiąże się to z historycznymi wydarzeniami w historii naszego kraju. Dlatego nie bądźcie zdziwieni, jeśli obserwując pary z innych krajów zobaczycie, że na ich dłoniach pierścionki znajdują się w zupełnie innym miejscu.

Co z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie?

Zgodnie z tradycją pierścionek zaręczynowy symbolizuje przyjęcie oświadczyn i nadchodzący ślub, a co zrobić z nim po ślubie? Jeśli zaczniecie przeglądać fora i strony internetowe natkniecie się na wiele różnych opinii. Możecie zostawić oba krążki na palcu serdecznym prawej dłoni lub przenieść pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń - to dwa najczęściej wybierane rozwiązania. Inną propozycją jest przeniesienie pierścionka na dowolny palec prawej ręki, zawieszenie go na szyi lub schowanie do szkatułki z biżuterią i noszenie wyłącznie obrączki. Wybierzcie tak, aby było Wam wygodnie.

 Jak wyglądały Wasze zaręczyny? Pozwoliłyście nałożyć partnerowi pierścionek na Wasz palec, czy może w przypływie emocji zrobiłyście to same? Bardzo chętnie wszyscy usłyszymy Wasze zaręczynowe historie! 

O zaręczynach piszemy również:

Pomysł na zaręczyny
Jak zorganizować zaręczyny w gronie rodzinnym
Kiedy śię zaręczyć
Czas od zaręczyn do ślubu
Jak zorganizować idealne zaręczyny
Jak ogłosić zaręczyny
7 pomysłów na wyjątkowe oświadczyny
Zaręczyny w Sylwestra
Jak oświadczyć się w Święta
Pierścionek zaręczynowy
Zaręczyny wczoraj i dziś

Średnia

1.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 listopad 2019
10 marzec 2018

Komentarze