Jaki welon powinnaś wybrać?

22 sierpień 2018
Dominika Zięba

Welon to jeden z najpopularniejszych dodatków ślubnych. Mimo, że lata świetności ma już za sobą, a  alternatywy w postaci wianków, woalek czy opasek coraz częściej pojawiają się na głowach Panien Młodych, oferta jest naprawdę bogata i różnorodna.

 

Jaki welon będzie najlepszy dla Ciebie?

Historia welonu jest długa, a jej początki sięgają starożytności. Pełnił on wówczas funkcję praktyczną – wykonany z nieprzezroczystych materiałów zakrywał Pannę Młodą od stóp do głów. To rodzice wybierali małżonków dla swoich dzieci, dlatego Pan Młody nie widział swojej narzeczonej przed złożeniem przysięgi – ślub był swego rodzaju transakcją, a welon gwarancją dotrzymania słowa, niezależnie od urody (a bardziej jej braku) Panny Młodej.

 

Panowie możecie odetchnąć z ulgą – te czasy minęły bezpowrotnie. W dużej mierze dzięki biblijnej historii, która przytrafiła się Jakubowi. Nieszczęśnik poślubił niewłaściwą siostrę, gdyż ojciec obawiając się o przyszłość starszej córki dokonał niefortunnej zamiany, a dzięki tradycji zasłaniania twarzy przed zaślubinami, Jakub nie zorientował się, że padł ofiarą matrymonialnego oszustwa. Można przypuszczać, że właśnie od tej chwili welony wykonuje się z przezroczystych materiałów.

Welon miał chronić przyszłą małżonkę przed zazdrosnymi spojrzeniami innych kobiet i pożądliwym wzrokiem obcych mężczyzn. Był symbolem czystości, niewinności i skromności, dziś to zaledwie ozdoba i uzupełnienie ślubnej stylizacji.

 

Jakie są rodzaje welonów?


Długość


Welon do ramion FLYAWAY


Jego długość to ok. 50 cm, welon sięga więc mniej więcej do ramion, zasłaniając twarz Panny Młodej. Najczęściej gładki, mocne zdobienia mogłyby przytłoczyć całość.

 

Bardzo praktyczne rozwiązanie, idealne dla drobnych, filigranowych kobiet o subtelnej urodzie. Fantastycznie wpisuje się w stylizacje inspirowane latami 50., świetnie komponuje się z sukienkami krótkimi i o długości ¾, z mocno rozkloszowanym dołem i podkreśloną talią.

 

Welon do linii biustu


Welon o długości 55-65 cm, z przodu kończy się na linii biustu, z tyłu sięga do pasa.

 

Bardzo uniwersalna propozycja, pasuje do większości modeli, dlatego jest jedną z najczęściej wybieranych opcji.

 

Welon do talii


Kończy się w miejscu, w którym suknia ślubna zaczyna się rozszerzać, dlatego szczególnie polecany jest kobietom o wyraźnie zaznaczonej talii. Najczęściej mierzy 70–75 cm.

 

Sprawdza się w połączeniu z  klasycznymi, prostymi krojami, takimi jak suknia w kształcie litery A. W przypadku tego welonu można pozwolić sobie na mocne wykończenie w postaci koronki, szerokiej lamówki czy kryształów.

 

Welon do końca dłoni FINGERTIP


Jego długość to ok. 100 cm, co zdecydowanie nie sprzyja sylwetkom o mocno zarysowanych biodrach i  udach.

 

Pasuje do klasycznych fasonów, rybek i kreacji w kształcie litery A – w takim zestawieniu korzystnie wysmukla figurę. Nie należy łączyć go z sukniami o długości 7/8, kończących się przed kostką – optycznie skraca sylwetkę.

 

Welon do walca

Długość tego welonu nie jest jednoznaczna i jasno sprecyzowana – za kolano, nie dalej niż do podłogi. To ostatnia propozycja, którą określić można jako praktyczną i wygodną – nie sprawia trudności w  tańcu.

 

Najlepiej prezentuje się w połączeniu z wąskimi sukienkami. Należy unikać go wybierając kreacje z długim trenem.

 

Welon kościelny CHAMPEL


Standardowa długość to 270 cm, co oznacza, że welon ciągnie się za Panną Młodą. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla sukienek z trenem.

 

Bogato zdobiony, wykończony wyrazistą koronką może również stanowić alternatywę dla kreacji bez trenu, tworząc niesamowity efekt.

 

Welon katedralny ROYAL


Zdecydowanie najbardziej zjawiskowy, elegancki i szalenie niewygodny welon dla Panien Młodych, które są w stanie mieć sporo na głowie. 300 cm to absolutne minimum, jeśli mowa o welonach w stylu royal. Górna granica długości w zasadzie nie istnieje.

 

Mocne wykończenia powodują, że waga takiego welonu jest równie imponująca. To propozycja, która sprawdzi się tylko w przypadku dostojnych sukien z długim trenem – skromna sukienka zostanie przytłoczona.

 

Welon hiszpański MANTILLA


Welon w kształcie koła, najczęściej o średnicy 100 cm, choć zdarzają się dłuższe.

 

Podstawową cechą tego welonu jest obszycie koła koronką i wysokie upięcie w taki sposób, aby spoczywała na czubku głowy. Doskonale komponuje się z sukienkami w stylu vintage.

 

Objętość


Trzy najczęściej spotykane warianty to 140, 180 i 275 cm. Szerokość w dużej mierze dostosowana jest do długości welonu. Krótkie welony są zazwyczaj węższe niż długie. Przy wyborze objętości warto zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu welon zakrywa suknię.

 

Wybierając skromniejszy fason możemy pokusić się o obfity, gęsto upięty welon, natomiast przy obszernych modelach warto postawić na delikatniejszy welon, aby całość nie okazała się za ciężka.

Wykończenie i rodzaj tiulu


Możliwości jest wiele – delikatne francuskie koronki, mocne koderowe hafty, lamówki, mereżki, koraliki, kryształy Swarovskiego, ozdobne taśmy, a wszystko to w przeróżnych wariantach i stylach. Najnowszym trendem są welony z nieregularnie rozmieszczonymi aplikacjami, tworzącymi niepowtarzalny wzór, często zaczynający się dopiero w okolicy ramion, a nie klasycznie od czubka głowy Pamiętajcie, aby nie przesadzić – zjawiskowe welony z wyrazistą koronką zarezerwowane są dla posiadaczek skromniejszych kreacji, natomiast bogato zdobione księżniczki świetnie komponują się z gładkimi, stonowanymi wzorami. Ważne, aby koronki znajdujące się na welonie i sukni były do siebie zbliżone fakturą i kolorem.

Istnieje dużo rodzajów tiulu – różnice widoczne są przede wszystkim w sposobie układania się danego materiału i miękkości. Zadbajcie o to, aby tiul, z którego wykonany jest welon był zbliżony do tkaniny, która dominuje na sukience. Sztywny tiul lepiej sprawdza się w welonach krótkich, zakończonych lamówką czy koronką, natomiast długie welony korzystniej wypadają, kiedy wykonane są z tiulu delikatnego, lejącego, romantycznie otulającego sylwetkę.

 

Upięcie


Welon może być jedno, dwu, a nawet trzywarstwowy, choć dwa pierwsze warianty spotkane są najczęściej. Upięcie welonu nad kokiem wydłuża i optycznie wysmukla sylwetkę. Welon upięty pod kokiem polecany jest dla kobiet, które decydują się na wysoko ułożone włosy. Welon zebrany i  efektownie upięty na czubku głowy to oryginalna propozycja dla prostych i nowoczesnych stylizacji. Welon spływający na ramiona to niezwykle romantyczny wariant – swobodnie spływający tiul niczym mgiełka otula Pannę Młodą, lekko wysmuklając sylwetkę. Ciekawą opcją jest welon w stylu Juliet Cup – upięcie, które tworzy na głowie czepiec, pojawiło się w XVI wieku, a swój renesans przeżywało w  latach 20., głowie w środowisku hippisów. Alternatywą dla odważnych Panien Młodych jest fantazyjne, asymetryczne upięcie z boku głowy, tworzące niecodzienny i intrygujący efekt.

 

Jak widać, znalezienie idealnego welonu to dość zawiła i skomplikowana kwestia, z którą przyjdzie Wam się zmierzyć. Jeśli sądziłyście, że to po prostu umiejętnie upięty kawałek tiulu, możecie być zaskoczone, spośród ilu propozycji i wariantów będziecie musiały wybierać. Pamiętajcie, aby zawsze dostosowywać welon do sukni, a nie odwrotnie! Zwracajcie uwagę na kolorystyczną spójność – odcieni bieli i śmietanki jest naprawdę sporo. Doświadczone konsultantki ślubne na pewno pomogą Wam z sukcesem przebrnąć przez zawiły świat tiuli i koronek!


Jaki jest Twój wymarzony welon? :)

Średnia

3.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

23 styczeń 2018
02 marzec 2018

Komentarze