5 rzeczy na które musisz zwrócić uwagę, wybierając salę weselną

11 marzec 2020
Anna Boenish

Sala weselna jest niezwykle istotnym miejscem - to tutaj będziecie świętować swój wspaniały dzień. Za rezerwację trzeba wziąć się stosunkowo wcześnie i jest to jeden z pierwszych punktów na liście rzeczy do zrobienia, które będziecie musieli odhaczyć po zaręczynach.

Terminy mogą być gorące i istnieje możliwość, że sala, która bardzo Wam się spodoba, będzie już zajęta. Jednak, nawet jeżeli tak się stało, nie powinniście decydować w pośpiechu, zaklepując pierwsze lepsze, wolne miejsce. Sala musi spełniać wymagania, które wobec niej macie.

Co zrobić, żeby być zadowolonym z wyboru?

Wielkość sali weselnej

Liczba gości równa się wielkości sali. Zapewne wiecie już, ile osób planujecie zaprosić, a jeżeli nie - powinniście to jak najprędzej zaplanować.

Wybranie zbyt małego lokalu może skończyć się ściskiem oraz potrzebą zredukowania listy gości. Z drugiej strony, zbyt wiele miejsca też nie wpłynie korzystnie - spowoduje efekt pustki. Jeżeli nie znacie jeszcze dokładnej liczby zaproszonych, oszacujcie to w przybliżeniu.

Powinniście zwrócić uwagę również na to, czy parkiet taneczny jest odpowiednio duży, by nie zmuszać gości do wchodzenia sobie na głowę w trakcie tańca. 

Dowiedzcie się, czy sala posiada patio, taras, ogród, ewentualną palarnię. Rozszerza to możliwości, no i finalnie wpłynie zarówno na samopoczucie gości, jak i Wasze.

Styl wesela

Jakimi kwiatami ma być ozdobiona sala? Zamknięty budynek czy plener? Jeżeli w Waszej głowie wizualizuje się obraz uroczystości w konkretnym stylu, warto zapytać, czy istnieje możliwość dostosowania wyglądu i dodania własnych dodatków.

Zdarza się, że właściciele lokalu sami zatrudniają dekoratorów, z którymi moglibyście uwzględnić krok po kroku, jak ma wyglądać Wasz wymarzony dzień. Jeżeli nie, zapytajcie, jak zaopatrują się na cudzą ingerencję.

Czasem nawet tak drobne sprawy, jak przesunięcie stołu pod innym kątem, mogą okazać się kłopotliwe.

Lokalizacja obiektu weselnego

Lokalizacja sali weselnej niestety jest zależna od tego, gdzie znajduję się kościół lub urząd, w którym odbędzie się ceremonia. Trzeba również wziąć pod uwagę usytuowanie noclegu gości -  dobrze by te trzy miejsca były stosunkowo blisko siebie, a najlepiej, żeby pokoje sypialniane znajdowały się w tym samym budynku co impreza.

Omówcie wcześniej wraz z partnerem, jaki transport powrotny dla gości byłby najwygodniejszy i rozsądny cenowo dla Was. Jeżeli zdecydujecie się na autobus, sprawdźcie, czy lokal posiada swój parking. 

Koszty wynajęcia sali

Chcecie żeby wszystko było tak, jak sobie wymarzyliście, ale trzeba zrobić to z głową. Ustalcie budżet i starajcie się go nie przekraczać. Koniecznie zorientujcie się, co wchodzi w cenę – alkohol, dekoracje, jedzenie? Zapytajcie o dekoracje, czy są już wliczone w rachunek, a jak wygląda kwestia tortu i ciast.

Wysokość zaliczki i termin wpłaty również jest istotną kwestią. Przestudiujcie uważnie cennik, by nie okazało się, że w dniu wesela może czegoś zabraknąć i nie bójcie się zapytać o wszelkie dodatkowe koszty. Przecież nie chcecie, żeby końcowy rachunek Was niemiło zaskoczył!

Menu weselne

W kwestii menu weselnego nie można kierować się tylko własnym gustem. Warto zadbać o to, by każdy z gości znalazł coś dla siebie i nie siedział z pustym żołądkiem.

Jeżeli wśród gości znajdują się osoby, które są na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej lub z powodów zdrowotnych, jak np. diabetycy, nie mogą sobie pozwolić na jedzenie tego, co im się podoba, koniecznie to uwzględnijcie i dobierzcie dania również pod nich.

Jeśli zdecydujecie się na zaproszenie dzieci, można też pomyśleć o alternatywie dla nich. Osobny stół lub mniej wykwintne menu będą dobrymi opcjami!

Odpowiednie miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie, to już połowa sukcesu i gwarancja dobrej zabawy. Ważne żebyście uwzględnili swoje kryteria i szukali sali pod nie, mając już utartą wizję całości w głowie. Jeżeli nie możecie się zdecydować, warto skorzystać z katalogów i opinii ekspertów.

Sala na której spędzicie najważniejszy moment Waszego związku musi w pełni was zadowolić. Z tego powodu nie poddawajcie się presji czasu w obawie, że nic już nie zostanie, jednocześnie pamiętając, że musi być to jedna z pierwszych rzeczy, która się zajmiecie planując wesele. 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

19 lipiec 2020
18 sierpień 2018

Komentarze