Co możemy ubezpieczyć w przypadku ślubu i wesela?

01 czerwiec 2018
Anna Żaczek

Czy zastanawiałaś/eś się, co się stanie, kiedy perfekcyjnie zaplanowane przez Ciebie wesele nie uda się tylko dlatego, że auto nie dotrze na czas lub właściciel sali odwoła w ostatniej chwili wynajem?

Uprawiając czarnowidztwo, możemy wynaleźć dziesiątki katastrof weselnych, dla których trzeba będzie znaleźć szybkie rozwiązanie. Oczywiście wiemy, że te „szybkie wyjścia” to dodatkowe niezaplanowane koszty, które jednak częściowo możemy odzyskać, wykupując odpowiednią polisę.

Analizując polski rynek ubezpieczeniowy, nie znalazłam dostępnych ofert dla Par Młodych konkretnie odnoszących się do ubezpieczeń weselnych, jednakże polecam zapoznanie się z ogólnymi ubezpieczeniami OC, licznymi pakietami okolicznościowymi oraz polisami weselnymi dosyć popularnymi za granicą.

O czym warto wiedzieć?

Umowy

Poszukiwanie ubezpieczenia należy zacząć przed podpisaniem jakichkolwiek umów na wynajem lub wpłaceniem zaliczek i zadatków.

Dokładnie czytajmy umowy, jakie zawieramy z firmami dotyczącymi wynajmu sali, usług weselnych, fotografa, auta, itp. Jeśli brak w nich informacji o zadośćuczynieniu niewywiązania się z realizacji przedmiotu umowy, wówczas musimy to zweryfikować i upomnieć się o dopisanie brakujących informacji. Jeśli nie rozumiemy jakiegoś sformułowania, prośmy o dodatkowe wyjaśnienia.

Zdarza się, że umowy celowo sporządzane są bardzo lakonicznie lub niezrozumiale i jeśli dochodzi do sporu, może okazać się, że nasza interpretacja znacząco różni się od litery prawa, a w podpisanej przez nas umowie kryje się zupełnie niekorzystna dla nas klauzula.

Parze Młodej przydatne będzie również zwykłe ubezpieczenie NNW i OC.

Nieudane zabiegi

W salonach piękności, fryzjerskich, kosmetycznych, zabiegowych może wydarzyć się wiele złego — nieudany zabieg na włosach, oszpecający makijaż permanentny, źle wykonany zabieg odmładzający, odchudzający i wiele więcej.

W pierwszej kolejności sprawdźmy jakość wykonywanych usług, a następnie, czy zakład posiada ubezpieczenie OC. Nas oczywiście interesuje wysokość rekompensaty dla klienta za nieudane zabiegi. Przykładowo, możemy żądać odszkodowania za złą koloryzację lub inne działania, które trwale zniszczyły strukturę włosów. Żeby samemu uchronić się przed negatywnymi skutkami niefortunnych zabiegów,  zawsze należy jasno określać, jakie są nasze oczekiwania oraz pytać o skutki uboczne.

Menu weselne

Zatrucia, które mogą wystąpić podczas przyjęcia weselnego to również nieodosobniony przypadek. W świetle przepisów to właściciel restauracji, hotelu czy firma cateringowa odpowiada za jakość serwowanych potraw, więc  do nich należy zadbanie o ubezpieczenie od tego typu zdarzeń. Również, gdy któryś z gości dozna uszczerbku na zdrowiu — złamie nogę lub wydarzy się jakiś inny wypadek z winy restauratora, należy do niego wystąpić o odszkodowanie. 

Na ogół firmy mają wykupione polisy gwarantujące spłatę roszczeń od swoich klientów. Potwierdza to poniży zapis zacytowany z licznych raportów ubezpieczycieli: 

 "Z analizy towarzystwa ubezpieczeniowego wynika, że restauratorzy, salony fryzjerskie, zakłady kosmetyczne oraz inne małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej kupują OC komunikacyjne oraz polisę od ognia i kradzieży. Do polisy ubezpieczenia majątku włączana jest również odpowiedzialność cywilna (OC) związana z prowadzoną działalnością”.

 

Ubezpieczenia zagraniczne

W przypadku ubezpieczeń zagranicznych dostępne są polisy tzw. wedding insurance, które rekompensują finansowe koszty katastrof weselnych dotyczące wynajmu, wpłaconych depozytów, odwołania lub przełożenia uroczystości. Wśród mniej typowych przypadków ubezpieczenie obejmowało: suknię ślubną, fotografa, tort weselny, przełożenie wesela z powodu zasłabnięcia Panny Młodej lub Pana Młodego, uszkodzenie ubrań ślubnych, kradzież prezentów ślubnych z samochodu oraz niewywiązanie się ze zobowiązań firm wysyłkowych. Niestety nie można ubezpieczyć się przed katastrofą spowodowaną brzydką pogodą lub rezygnacją ze ślubu jednej ze stron.

Pamiętajmy również o tym, że w biznesie ubezpieczeniowym pojawiają się różne opcje polis ogólnych, które mogą być dostosowane do konkretnej sytuacji, więc warto poznać ten rynek bardziej szczegółowo i wcześniej pomyśleć o tym, co chcielibyśmy ubezpieczyć, aby zapobiec przykrym sytuacjom w dniu wesela. 

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 czerwiec 2018
01 marzec 2018

Komentarze