Jak wykonać ściankę DIY na swoje wesele?

14 sierpień 2020
Karolina Zysek

Jakiś czas temu zapoznałam Was z  instrukcją stworzenia fotobudki DIY.  Tym razem chcę Wam przedstawić prosty sposób na stworzenie wymarzonej ścianki za Parą Młodą czy do zdjęć, jeśli nie chcecie jej wypożyczać bądź płacić zewnętrznej firmie za jej wykonanie.

Ołówki w dłoń i do dzieła!

 

 

Ścianka DIY - zgoda właściciela na wprowadzenie dekoracji

Zanim zaczniecie cokolwiek tworzyć z pomocą młotka, to musicie dowiedzieć się, czy właściciel zezwala na wprowadzenie własnych dekoracji, w tym również ścianki. A jeśli wyraził zgodę, to czy obowiązują Was jakieś zasady.

Jedną z nich może być np. obłożenie nóżek stelażu zabezpieczającym elementem, aby nie zniszczyć podłogi. To ważne, ponieważ jeśli wykonacie swoją ściankę DIY, a okaże się, że jej projekt musi być zmieniony, to prawdopodobnie na niektóre zmiany będzie już późno.

Inspiracje na ścianki za Parą Młodą

Kiedy już otrzymacie zgodę od właściciela sali na wprowadzanie własnych dekoracji i dowiecie się o ewentualnych zasadach jej wykonania, to rozpocznijcie zbieranie inspiracji, z których stworzycie szkic projektu. Inspiracje możecie znaleźć przede wszystkim na Pinterest, gdzie znajdziecie zdjęcia ścianek w stylu rustykalnym, glamour i wiele więcej.

Zebranie takich inspiracji pozwoli Wam stworzyć finalny obraz Waszej ścianki weselnej i dowiedzieć się, czego potrzeba Wam do jej wykonania. Co więcej, będziecie mogli sprawdzić czy dana ścianka zda egzamin na Waszej sali weselnej.

Jak to sprawdzić? O tym w drugim kroku!

Źródło: Pinterest

Ścianka DIY - czy projekt sprawdzi się na sali weselnej?

Po zebraniu inspiracji i stworzeniu szkicu projektu, czas na podróż do sali weselnej. To bardzo ważny krok, ponieważ bez niego może okazać się, że Wasza ścianka DIY niestety nie będzie mogła znaleźć się na sali weselnej.

Przede wszystkim musicie ustalić finalne miejsce, w którym stanie ścianka DIY. Po ustaleniu tego miejsca, koniecznie musicie dokonać wymiarów - zarówno na szerokość, jak i wysokość. Szczególnie jest to ważne, jeśli ścianką zamierzacie zakryć jakiś element sali, jak na przykład atrapę kominka. Dodatkowo, pamiętajcie o dodaniu kilkunastu centymetrów od Waszych krzeseł, żeby nie mieć problemów z przechodzeniem obok niej w obszernej sukni.


Źródło: Pinterest

Co więcej, przed ostatecznym ustaleniu wymiarów ścianki, sprawdźcie czy przejdzie ona bez problemu przez wejście do sali weselnej i inne drzwi po drodze! A jeśli myśliście o elementach na ściance, które wymagają podpięcia do kontaktu, to zapoznajcie się z umiejscowieniem kontaktów bądź ewentualnym planem B, czyli rozłożeniem przedłużacza.

Gdy pomiary wykonane i inne kwestie logistyczne, to czas na finalny projekt!

Finalny projekt ścianki DIY

Czwartym krokiem w tworzeniu ścianki DIY jest finalny projekt. Tworzenie szkicu projektu przed braniem miary jest uzasadnione, ponieważ dopiero po ich spisaniu jesteśmy w stanie rozplanować całość elementów. Warto tutaj podać najprostszy przykład ze ścianką w stylu boho.

Powiedzmy, że założyliście sobie ściankę składającą się z białej, rustykalnej firanki, którą ozdobi ruskus oraz żarówki. Wasze inspiracje i szkic projektu zakładał przykładowo cztery żarówki, a po zabraniu miary, okazuje się, że Wasz projekt pomieści spokojnie ich aż sześć.


Źródło: Pinterest

Oczywiście możecie pozostać przy wersji czterech, ale czy puste przestrzenie będą Wam zadowalać? Myślę, że nie! W końcu tło za Parą Młodą jest pierwszym elementem, którzy rzuci się w oczy Waszym gościom weselnym :)

Stelaż dla ścianki DIY

Czas na stelaż dla Waszej ścianki. Możecie go wykonać albo z drewna albo z metalu czy innych wytrzymałych materiałów. Wybór tego materiału zależy od jego dostępności oraz Waszych umiejętności majsterkowicza. Najprościej będzie Wam wykonać stelaż w kształcie prostokąta lub kwadratu (w zależności od wymiarów), a dla bardziej zaawansowanych - ostatnio popularny owal czy sześciokąt.

Bez względu na kształt tego stelażu, najważniejszym elementem ścianki będzie oczywiście bezpieczeństwo. Musicie tak wykonać stelaż, aby po pierwsze nie przewrócił się, a po drugie nie wystawały z niego niebezpieczne elementy, jak drzazgi czy gwoździe.

Stelaż możecie wykonać również z pomocą drewnianych palet, które wystarczy połączyć ze sobą wkrętami. Jeśli chcecie, żeby łatwo przemieszczało się taką ścianką, to warto pomyśleć także o wyposażeniu ścianki w kółka z hamulcami.

Uwierzcie, że warto przyłożyć się do wykonania stelaża, szczególnie jeśli posiadacie miejsce na strychu czy w piwnicy na jego przetrzymanie, ponieważ przyda Wam się jeszcze nie raz!

Elementy ścianki weselnej DIY

Przed wyborem elementów na Waszą ściankę, warto pamiętać o dwóch kwestiach: kupcie elementy z lekkim zapasem oraz wyposażcie swoją skrzynkę z narzędziami w taker. Podczas tworzenia ścianki niestety pojawiają się nieoczekiwane zmiany oraz sytuacje, jak na przykład niezauważona dziurka w materiale podczas jej budowania. A jeśli chodzi o taker, to jego miłośniczką jest Dorota Szelągowska i nie ma się co dziwić! Z jego pomocą wykonacie między innymi domowy zagłówek do Waszej sypialni, a podczas robienia ścianki weselnej, taker usprawni Waszą pracę :)

Prostą ściankę zbudujecie z pomocą: materiału (firanka, tkanina i inne), kwiatów bądź zieleni ozdobnej, Waszych inicjałów. O ile X metrów materiału przyczepicie z pomocą takera w kilka minut, tak już inne elementy niekoniecznie. Dlatego wcześniej dobierzcie rodzaj przymocowania, jak druciki czy taśma, do każdego elementu. Przyczepiać elementy na ściankę możecie oczywiście już na sali weselnej dzień przed ślubem, ale zachęcam Was do sprawdzenia całości wykonania. Nie tylko wytrzymałości doczepienia elementów, ale również ich kompozycji. Nie zawsze to, co na projekcie wygląda dobrze, będzie także wyglądać w rzeczywistości. Być może okaże się, że potrzebujecie więcej kwiatów albo zmienić kolor inicjałów z pomocą sprayu.

Bardzo ważne jest sprawdzenie wytrzymałości instalacji wszystkich szklanych i ciężkich elementów. Wracam tutaj do wspomnianych żarówek, których umieszczenie na ściance jest bezpośrednim zagrożeniem dla wszystkich obecnych na Waszym weselu. Dlatego nie działajcie spontanicznie w przypadku takich elementów, a sprawdźcie to jeszcze przed ślubem. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie finalnej odsłony ścianki w Waszym domu bądź rodziców, jeśli metraż Waszego mieszkania na to nie pozwala, i zostawienie jej na całą dobę. Jeśli w ciągu tej doby wszystko pozostanie na swoim miejscu, to oznacza, że wszystkie druciki i inne pomoce do przyczepiania elementów ścianki, zdały egzamin :)

Ścianka DIY: elementy a styl wesela

Poniżej zestawienie przykładowych elementów, których można użyć do Waszej ścianki DIY w zależności od stylu wesela ;)

Styl glamour: eleganckie zasłony/pikowana skóra , inicjały o błyszczącym wykonaniu, lustra, metalowe balony, złote/srebrne akcenty, duża ilość kwiatów 

Styl boho: drewniane wykonanie, białe deski, koronkowe firanki, wianki z zieleni ozdobnej, żarówki, światełka led, girlandy z zieleni ozdobnej

Ścianka minimalistyczna: materiał w kolorze dominującym na sali weselnej, inicjały o ciekawym wykończeniu z dodatkiem kwiatów dominujących/inicjały w postaci naklejki, wianki z zieleni ozdobnej 

Wszystkie elementy znajdziecie bez problemu w sklepach bądź na zamówienie przez Internet. Pamiętajcie o bardzo ważnej zasadzie, o której wspominałam powyżej: kupujcie elementy w ilości zapasowej!

Transport ścianki DIY

Transport to ostatni krok do tego, aby Wasza ścianka zabłysnęła na sali weselnej ;) Po pierwsze, wcześniej zapytajcie właściciela sali o możliwość przewiezienia ścianki weselnej na dzień przed ślubem. Jeśli sami nie znajdziecie czasu na przewóz i finalną instalację, to poproście o to swoich bliskich. Warto jednak znaleźć chwilę na skontrolowanie ich działań :)

Po drugie, wcześniej zadbajcie o odpowiedni samochód, aby przewieźć już poskładany stelaż. Szczególnie, gdy mają zadbać o to najbliżsi. Elementy dekoracyjne zalecam przyczepić już na miejscu, a zwłaszcza te szklane. Wszystkie kwiaty czy zieleń ozdobną starajcie się trzymać jak najdłużej w wodzie przed zawieszeniem na ściankę. Po trzecie, poproście obsługę o telefon, jeśli zauważą, że ze ścianki spadły jakieś elementy. Będziecie mieli wtedy szansę jeszcze naprawić Wasze tło weselne przed rozpoczęciem uroczystości. 


Czy po przeczytaniu moich wskazówek nabraliście ochoty na wykonanie własnoręcznie ścianki DIY? A może jesteście w trakcie jej tworzenia? Pochwalcie się w komentarzach!

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 lipiec 2020
21 październik 2019

Komentarze