Selfie - wciąż w modzie?

20 maj 2018
Joanna Brodzicka

Co to jest selfie? Chyba nikomu nie muszę tłumaczyć. Niemal najpopularniejsze zdjęcie, które robimy sami sobie. Telefony mają już funkcję automatycznego makijażu i wykonują korektę. Jesteśmy młodsi i wygładzeni...

Selfie to mały dowcip, oszustwo, ale jakże przyjemne. Tylko czy nadal jest modne, czy może jego umieszczanie w social media uchodzi już za faux pas?


Jak podaje wikipedia, "selfie" to rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego, kamery lub telefonu komórkowego. Fotografia przedstawia zazwyczaj samego siebie (w tym przypadku osobę, która się fotografuje) lub odbicie tej osoby w lustrze. Selfie są związane z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Instagram), ponieważ tam najczęściej są umieszczane. Mogą przedstawiać również grupę osób, gdzie jedna z nich, posługując się rejestratorem obrazu (np. telefonem), robi fotkę. Takie selfie nazywane są "grupowym selfie".

Czy wiecie kiedy zostało wykonane pierwsze selfie? Jeszcze w 1839 roku przez amerykańskiego fotografa. W XX wieku robienie autoportretów w lustrze było już bardzo popularne. Wykonywała je nawet nastoletnia Wielka Księżna Rosji Aleksandra Nikołajewna, czyli to żadna nowość, jak by się mogło wydawać.

Era dzióbków

Przez kilka lat najmodniejsza mina podczas robienia selfie to tak zwany dzióbek. Jak nazwa wskazuje – zdjęcie twarzy, gdzie usta złożone są w całuśny pocałunek, czyli po prostu w dzióbek. Aktualnie, robienie „dzióbka” uchodzi za śmieszne i kojarzy się raczej z tandetą.

Era fishgape

Po „dzióbkach” pojawiła się moda na #fishgape, czyli minę na rybkę. Lekko otwarte usta, obniżona dolna szczęka, tym samym podkreślone kości policzkowe oraz lekko zmrużone oczy. W ten sposób kreują się niemal wszystkie gwiazdy hollywood, aby wyglądać na zmysłowe i bardziej seksowne...

Dodatek do fishgape

Największe celebrytki nudzą się szybko i wymyślają co rusz nowe trendy. Uatrakcyjniły fishgape o zdjęcie z dłonią. Mina na rybkę oraz palec wsunięty między lekko uchylone usta - tak obecnie prezentują się gwiazdy pokroju Kim Kardashian, Kylie i Kendall Jenner, Beyonce lub Gigi Hadid, które opanowały tę metodę do perfekcji. Panie wyglądają elegancko, zmysłowo i równocześnie niewinnie.

Filtry

Od kilku dobrych miesięcy na topie są różnego rodzaju filtry, czyli popularne dodatki, którymi można ozdobić i uatrakcyjnić zdjęcia. Najpopularniejsze to pieski, sarenki, gwiazdki. Do fotografii twarzy dodajemy uszy, zmieniamy oczy, „wywalamy język”. Jest to forma bardzo humorystyczna i dla wielu osób bardzo interesująca.

Okazuje się, że selfie nadal jest bardzo na czasie. Wykonują je niemal wszyscy – celebryci i szare myszki, użytkownicy social mediów, głównie Instagrama, ale również osoby chcące popatrzeć na siebie z nieco innej perspektywy. Wykonujemy je na pamiątkę w ciekawych miejscach, z przyjaciółmi i rodziną. Czyli co robimy? Fajną minę, dobry humor, pstryk i selfie gotowe!

Lubicie, robicie? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

03 kwiecień 2019
30 maj 2019

Komentarze