Moment oświadczyn i czas narzeczeństwa to wyjątkowe chwile, które zasługują na upamiętnienie na fotografiach. Sesja narzeczeńska to inaczej sesja zdjęciowa przedślubna. Czy warto ją robić?

09 styczeń 2024
Martyna Dziedzic-Kamińska

Sesja, ale po co?

Zastanawiacie się czy zrobić sesję narzeczeńską? Jako argument za może przemówić fakt, że jest to doskonała okazja do poznania się bliżej z Waszym fotografem ślubnym Nie jest wymogiem by sesję wykonywała właśnie ta osoba jednak wielu fotografów w swojej ofercie ślubnej zawiera w cenie właśnie tego typu sesję. Ponadto jeśli nie czujecie się komfortowo przed obiektywem, nie przepadacie za zdjęciami, nie wiecie co robić z ciałem, miną to również czas na oswojenie, Fotograf podpowie Wam jak pozować lub po prostu przez czas sesji będziecie mogli trochę „wyluzować” ;) Przy kolejnych zdjęciach będziecie już wiedzieli jak współpracować. Podczas sesji narzeczeńskiej fotograf lepiej pozna Was i Wasze potrzeby, a tym samym będzie wiedział jak z Wami pracować podczas kolejnych ujęć. Plusem wykonania zdjęć przed ślubem jest to, że możecie je później wykorzystać w trakcie przygotowań do ślubu tj. do zaproszeń, pamiątkowych albumów dla rodzin lub do dekoracji sali weselnej. Zdjęcia możecie również wydrukować w dużym formacie i powiesić w domu. Sesja narzeczeńska to przede wszystkim piękna pamiątka, wspomnienia, do których warto wracać podczas szczególnych okazji i w zwykłe dni.

 Kobieta w kapeluszu robiąca zdjęcia aparatem

Gdzie zrobić zdjęcia?

Na sesję narzeczeńską pomysłów jest wiele. Wszystko zależy od Waszych upodobań. Być może macie jakieś swoje sentymentalne, ulubione miejsce, w którym chcielibyście pozować lub możecie zdać się na fotografa, to specjalista od scenerii. Fotograf ma duże doświadczenie w tego typu sesjach i na pewno ma jakieś sprawdzone miejsca, wie gdzie i o której doskonale wygląda zachód słońca, kwitnące drzewa czy znajduje się piękny sad. Miejsce przede wszystkim ma pasować do Was, w dobrze dobranej scenerii będziecie czuć się komfortowo i zdjęcia będą „robić się same”. Na obrazkach ma być widać Wasze uczucie i zadowolenie, dlatego tak ważny jest dobór miejsca. Może macie jakieś wspólne hobby – jazda konna, miłośnicy kuchni, jakiś sport? Sesja w stadninie koni czy w ulubionej restauracji lub podczas wspólnego gotowania to wspaniały pomysł! Zacisze domowe to również dobre miejsce na wykonanie zdjęć, to tam w sumie czujecie się najlepiej, a wnętrza można dodatkowo udekorować i stworzyć równie miły klimat, co w innym miejscu.

 

Jak ubrać się na sesję narzeczeńską?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Ubiór na sesję powinien być dostosowany do Was lub do miejsca. Pamiętajcie jednak o swoim komforcie. Nie sztuką jest się elegancko ubrać i pięknie wyglądać, ale czuć się niewygodnie i mieć skrępowane ruchy. Zdjęcia w takich stylizacjach nie będą najlepsze. Na Waszych twarzach może być widoczny grymas lub po prostu będzie wyczuwalny dyskomfort i niezadowolenie. Macie się ubrać, a nie przebrać – to podstawowa zasada! ;) Ciuchy dobierzcie oczywiście do pory roku oraz klimatu sesji. Niech to będą ciuchy, w których czujecie się najlepiej. Latem – lekko i zwiewnie, jesienią – ciepło i przytulnie. Zima to idealny czas na grube swetry, płaszcze, dodatki w postaci czapek z pomponem i np. kolorowych rękawiczek, a wiosna na kwieciste sukienki i lżejsze koszule. Tak naprawdę wszystko zależy od Was lub możecie zasięgnąć porady fotografa, który ma doświadczenie w tym temacie. Warto również zadbać  fryzurę i makijaż ;) Zdęcie lubią wyraźniejsze kontury.

 Przytulona para na łóżku.

Kiedy sesja narzeczeńska?

Tu również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Krąży jednak przekonanie, że najlepszą porą jest wiosna i jesień, to kwestia światła podczas robienia zdjęć. Jeśli panuje ostre słońce podczas sesji, ciężko zrobić dobre zdjęcia. Będziecie mieli problem z mimiką twarzy ze względu na rażące słońce, a także na Waszych twarzach mogą pojawiać się cienie. Fotograf lubi pochmurne dni, wtedy „można więcej”. Czas sesji narzeczeńskiej zależy też od pomysłu na nią. Jeśli zdjęcia mają być robione na zachodzie słońca, z reguły sesja rozpoczyna się dwie godziny przed nim. Szczegóły ustalacie z fotografem.

 

Ile trwają zdjęcia przedślubne?

Optymalny czas na sesję narzeczeńską to 2-3 godziny. W ciągu tych godzin zrobicie naprawdę wiele ujęć. Do dłuższego pozowania przed obiektywem mało kto jest przyczajony i jest w stanie tyle wytrzymać. Jeśli będzie potrzebny dłuższy czas, fotograf na pewno Was na to przygotuje lub powie w trakcie sesji, że potrzebuje więcej ujęć.

 

Sesja narzeczeńska to wspaniała pamiątka. To również doskonały czas, który możecie spędzić ze sobą jako para, ale i poznać Waszego fotografa, z którym będziecie współpracować dłużej. Uwiecznienie szczęścia i miłości dwojga ludzi to zawsze dobry pomysł i piękne doświadczenie dla Was! ;)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze