Śluby homoseksualne w Polsce

08 luty 2019
Joanna Brodzicka

W Polsce jest wiele par homoseksualnych, które zawarły związek małżeński. Jak tego dokonały?

 

 

Ślub homoseksualny w Polsce

Polskie Prawo nie uznaje instytucji małżeństwa ani partnerskiego związku tej samej płci. Wyraźnie określa to artykuł 18 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, a także Polski Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Nie jest to jednoznaczne ze stanem faktycznym, gdyż mamy w kraju wiele par homoseksualnych po ślubie.

Formalne związki jednopłciowe są zawierane w różnych krajach. Do najpopularniejszych należy Dania, która zalegalizowała prawo jeszcze w 1989 roku i był to pierwszy wielki krok pod kątem ślubów homoseksualnych na świecie. Co więcej, od kilku lat pary mogą również zawierać związek w kościele, a biskup ma obowiązek znaleźć duszpasterza, który udzieli sakramentu małżeństwa.

Poza Danią możemy wyróżnić: Niemcy, Norwegię i Portugalię oraz 25 innych Państw na całym świecie. Lista ta z roku na rok się poszerza. W Polsce nad ustawą dającą parom jednopłciowym możliwość zawierania związków partnerskich pracowano w 2015 roku przed wyborami parlamentarnymi. Sejm jednak odrzucił złożony przez SLD projekt ustawy o związkach partnerskich.


Zalegalizowane małżeństwo polskiej pary homoseksualnej

Jak w takim razie z problemem radzą sobie polskie pary jednakowej płci? Najczęściej wyjeżdżają do wspomnianej wcześniej Danii, a konkretnie do Kopenhagi. Do zalegalizowania związku wystarczy być posiadaczem paszportu i przygotować się na wydatek rzędu około 500 koron. Jest to prostsze, niż wielu osobom się to wydaje. Para dokonuje przelewu na wskazane konto i wysyła skan dokumentów. Następnie otrzymuje mailowe potwierdzenie, na kiedy została ustalona data stawienia się w urzędzie.

Niespodzianką jest, że urząd kopenhaski proponuje zawarcie związku małżeńskiego nie tylko w urzędzie, ale nawet np. na… plaży, co jest bardzo miłym zaskoczeniem, gdyż w Polsce od niedawna mają taki przywilej pary różnych płci. W Portugalii i Norwegii również nie jest konieczne posiadanie statusu rezydenta czy obywatelstwa. Jednak papierologia jest nieco większa i są dłuższe terminy.

Niestety Urzędy Stanu Cywilnego w Polsce nie zarejestrują aktu, który potwierdza zawarcie ślubu pary homoseksualnej za granicą. Nie zmienia to fakt, że w wielu debatach społecznych i publicznych ten temat jest szeroko omawiany i jest naprawdę wielu orędowników zawierania ślubu przez osoby tej samej płci.

Może znasz historię ślubu homoseksualisty lub sam ją przeżyłeś? Chętnie poczytamy. W naszym kraju jest wiele osób, które szukają informacji tego typu.

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze