Z jakiej tkaniny powinien być uszyty garnitur ślubny?
Garnitur ślubny to nie po prostu garnitur. To nie garnitur, który ma służyć na lata. To nie garnitur, który ma być na każdą okazję w przyszłości - komunia dziecka, wesele kolegi z pracy. To ma być garnitur przez wielkie G, który tego dnia wyróżni Pana Młodego wśród gości.
Jak wybrać zatem taki garnitur, który spełni nasze oczekiwania, ale też wyróżni Was tego ważnego dnia?
Wybierając garnitur na ślub, powinniście skupić się na trzech kwestiach:
- idealnym dopasowaniu garnituru
- dobrym odszyciu w każdym szczególe
- materiale
Materiał, z którego Wasz garnitur będzie uszyty naprawdę ma ogromne znaczenie. Może być wszyta naprawdę zniewalająca podszewka i materiał o robiącym wrażeniu splocie, jednak jeśli nie bronią się te elementy jakością, to taki garnitur nie powinien zostać przez Was wybrany.
Dlaczego? Na to pytanie odpowiem poniżej, skupiając się na wadach i zaletach materiałów używanych w szyciu garniturów.
Materiały wykorzystywane w szyciu garniturów
Na etykietach gotowych egzemplarzy garniturów w popularnych sklepach z modą męską spotkamy najczęściej cztery tkaniny:
- wełnę
- elastan
- poliester
- wiskozę.
To najpopularniejsze połączenia materiałów i każde ich połączenie ma uzasadnioną podstawę. Oprócz samego materiału należy zwrócić również uwagę na skrętność, o której mówimy jednak tylko w przypadku wełny, dlatego sprawę skrętności opiszę właśnie przy tym materiale.
Zacznijmy jednak od nieco mniej dobrego połączenia, jakim jest poliester i wiskoza.
Poliester w połączeniu z wiskozą
Nie jest tajemnicą, że poliester to bardzo popularny materiał na sklepowych półkach. Popularny, bo i też niedrogi. Natomiast w tym przypadku należy zaznaczyć, że jakość jest adekwatna do ceny i niestety odzież wykonana z tego materiału nie posłuży nam zbyt długo. Szczególnie, jeśli mówimy o garniturach.
Po pierwsze, na garniturze z poliestru będzie widać stosunkowo szybko przetarcia. Jeśli wybierzemy się w nim na wesele z zamiarem przetańczenia całej nocy, to przy następnym wyjściu możemy zauważyć już przetarcia. Co więcej, poliester nie jest materiałem przepuszczającym powietrze i ciepło, dlatego już po krótkim czasie odczujemy tego skutki w postaci przepoconej koszuli. Jednym zdaniem, garnitur wykonany z poliestru nie będzie nam po prostu służył na długo, a na dodatek możemy czuć się w nim niekomfortowo przez nadmierną potliwość. Stosuje się go jednak nadal w szyciu garniturów, co ma potwierdzenie w jednym, może dwóch przypadkach.
Ale o tym nieco później. Najpierw omówmy partnera poliestru, czyli wiskozę. Wiskoza, często błędnie uznawana za sztuczny syntetyk, jest idealnym partnerem dla poliestru z powodu jej funkcjonalnych właściwości i niewygórowanej ceny. To tak naprawdę ona często zmniejsza wspomniane skutki poliestrowego garnituru w upalny dzień. Dlaczego?
Mówi się, że wiskoza oddycha najlepiej ze wszystkich tkanin. I to prawda, bo ubierając koszulę z tej tkaniny z pewnością odczujemy każdy podmuch wiatru. Co więcej, tkanina ta świetnie zatrzymuje wilgoć, przez co wydzielony pot podczas weselnych tańców zostanie zatrzymany na ubraniu, zwiększając nasz komfort. Jeśli garnitur będzie wykonany ze omawianego połączenia, to dopełnia się ono jeszcze pod dwoma względami.
Pierwszy to ten, że wadą wiskozy jest jej podatność na odkształcenia. Wtedy ratuje sytuację poliester, który niemal po chwili powraca do swojej pierwotnej postaci, przez co nie widać szczególnie zagnieceń. Z kolei poliester jest nieprzyjemny w dotyku, a jego połysk i mat powoduje po prostu wrażenie tandetności. Wiskoza minimalizuje tę tandetność, dodając przy tym przyjemniejszego odczucia w dotyku.
Kiedy sprawdzi się garnitur uszyty z poliestru i wiskozy?
Wspominałam, że garnitury uszyte z poliestru mogą być jednak dobrym wyborem w pojedynczych przypadkach. Takie garnitury sprawdzą się przede wszystkim dla Waszych synów, którzy wybierają się na studniówkę i w najbliższym czasie przystąpią do egzaminów maturalnych. Dlaczego?
Najprawdopodobniej będzie to pierwszy garnitur Waszego syna, więc będzie to dla niego nowy świat i niekoniecznie może poczuć "ten styl". Dlatego najczęściej zdarza się tak, że synowie chcą po prostu go jak najszybciej kupić, włożyć w dzień studniówki i egzaminu, a następnie włożyć do szafy. Oczywiście nie zawsze musi tak być, ale pisząc z autopsji, najczęściej spotykam się właśnie z taką sytuacją, kiedy zawita do mnie matka z synem :)
Po drugie, chłopcy w wieku maturalnym urosną jeszcze za jakiś czas, w tym rozrośnie im się klatka piersiowa. Dlatego może okazać się, że garnitur studniówkowy za chwilę nie będzie już pasować. A nie warto przecież wydawać fortuny na garnitur wełniany, kiedy zdajemy sobie sprawę, że za moment może okazać się nieodpowiedni do sylwetki. Natomiast jeśli garnitur będzie zakupiony jedynie z myślą o studniówce i egzaminach maturalnych, to z pewnością spełni swoją rolę :)
Garnitur wełniany i skrętność wełny
Zdecydowanie najlepszym materiałem dla garnituru ślubnego będzie wełna. Garnitur uszyty w 100% z tkaniny wełnianej podkreśli jego jakość wykonania, szczególnie jeśli będzie szyty na zamówienie. Natomiast pamiętajcie, że nie wystarczy, by garnitur był po prostu wełniany. Dokładnie zapoznajcie się z informacją skąd pochodzi proponowana tkanina.
Najlepsze wełny to przede wszystkim te włoskie - oprócz pięknego wykonania, charakteryzują się również wysoką jakością i wykazują realne właściwości materiału.
Właściwości wełny
Niewątpliwymi zaletami wełny są jej zdolności higroskopijne, jak i termoizolacyjne. Brzmi to dość naukowo, ale bardzo łatwo przełożyć to na język garniturów :)
Dzięki temu, że włókna wełny są pofałdowane, to tworzą się na jej powierzchni tzw. kieszonki powietrzne, które to właśnie izolują ciepło. Sprawia to, że garnitur wełniany będzie idealnym wyborem na zimę, ponieważ będzie zatrzymywać ciepło. Z kolei w lato, wełna będzie nas ochładzać, bo tkaniny wełniane o lekkim splocie bez problemu oddychają nawet przy wysokich temperaturach.
Mimo tych właściwości, niestety nadal wśród klientów zauważam niepewność w wyborze wełnianej odzieży. Ich obawa polega na tym, że w dłoni trzymają niekoniecznie grubą odzież, a zapewniam ich, że z pewnością nie będzie im zimno. Lecz tak właśnie sprawdza się wełna, podobnie w przypadku garniturów bez względu na obecną porę roku :)
Drugą ważną właściwością wełny jest higroskopijność, czyli wchłanianie wilgoci. Podobną właściwością charakteryzowała się wiskoza, jednak w przypadku wełny mówi się o wyższym poziomie wchłanialności. Dlatego wełna nie tylko ochłodzi nas na letnim weselu, ale również uratuje nas od niekomfortowych plam na koszulach z powodu wysokiej temperatury.
Skrętność wełny
O skrętności mówimy jedynie w przypadku wełny oraz bawełny i dodatkowo tylko wtedy, kiedy produkt jest wykonany w 100% z jednej ze wspomnianych tkanin. Skrętność wełny wyznacza jakość i ekskluzywność garnituru. Jeśli garnitur zostanie uszyty z nici podwójnie skręcanych, to dzięki temu tkanina będzie z łatwością powracała do pierwotnego wyglądu przy zagnieceniach oraz charakteryzowała się większą sprężystością. Natomiast ze sprężystością nie należy również przesadzać, nawet przy garniturze ślubnym.
Im wyższa skrętność, tym garnitur będzie bardziek ekskluzywny, ale i tym samym delikatniejszy oraz podatny na uszkodzenia. Dlatego jeśli mogę Wam poradzić, to wybierajcie skrętność garnituru maksymalnie na poziomie 150S. Przy takiej skrętności, garnitur będzie naprawdę wyglądał z klasą i będzie na tyle sprężysty, że dopasuje się idealnie do Waszej sylwetki. Co więcej, nie będziecie musieli się martwić o ostrożne zachowanie, aby przypadkiem go nie zniszczyć.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zakupu garnituru do pracy. Chociaż mogłoby się wydawać, że to tylko lookcode do biura, więc po co inwestować w garnitur wełniany - lepiej się skusić się na poliestrowy - to jest to błędne myślenie. Jako że do pracy chodzimy średnio 5 dni w tygodniu, to wyobraźcie sobie, jak poliester będzie wyglądał po krótkim czasie pracy? Bardzo szybko zauważycie na nim przetarcia, a przecież w pracy należy wyglądać profesjonalnie. Wybierając skrętność na poziomie 110S-120S możecie być pewni, że nie zapłacicie fortuny, ale również garnitur będzie służył Wam w pracy bardzo długo.
Skrętność na poziomie 160S i wyżej spowoduje, że tkanina będzie bardzo cienka i delikatna. Chociaż ślub to wyjątkowa okazja, to tego dnia bardzo dużo się dzieje i nietrudno o uszkodzenie takiego garnituru. Już po takim jednym wyjściu mogą pojawić się przetarcia na tkaninie. Garnitur o tak wysokiej skrętności warto uszyć na przykład na specjalną galę, na której będziecie odbierać nagrodę albo będziecie gościem honorowym.
Wełna z dodatkiem elastanu
Chociaż wspomniałam, że najlepszym wyborem będzie garnitur uszyty 100% z wełny, to połączenie tkaniny wełnianej z elastanem również ma swoje uzasadnienie. Przy wysokogatunkowym garniturze, dodatek elastanu powinien wynosić zaledwie kilka procent - średnio 2%. I chociaż nie możemy mówić wtedy już o skrętności wełny, to zyskujemy inną właściwość, nie tracąc równocześnie wysokiej trwałości garnituru.
Najlepiej jest wyobrazić sobie sytuację, kiedy mężczyzna jest szczupły, lecz rozbudowany w górnych częściach ciała (barki, ramiona, klatka piersiowa). Jeśli ubralibyśmy go w garnitur wełniany bez dodatku elastanu w odpowiednim dla niego rozmiarze, to wyglądałby niekorzystnie. Natomiast elastan powoduje większą sprężystość materiału, przez co marynarka dopasowałaby się do jego sylwetki oraz wyglądałby naturalnie i elegancko.
Z tego powodu powstają też takie połączenia tkanin, co nie oznacza, że tracą one na jakości. Przy wysokiej jakości wełny nie stracimy jej wspomnianych właściwości, a nawet zyskamy jeszcze większą odporność garnituru na rozdarcia.
Jak u Was wyglądał wybór garnituru ślubnego? Zdecydowaliście się na wełnę czy inne połączenia tkanin? Pochwalcie się w komentarzach! :)