Jak zorganizować ślub osoby wierzącej z ateistą?

01 maj 2020
Anna Boenish

Różnica zdań i poglądów może być problematyczna, szczególnie, jeśli zamierzamy wspólnie spędzić całe życie. Kwestia wiary jest sprawą bardzo indywidualną, jednak - w jaki sposób pogodzić ateistę z osobą wierzącą?

Czy ślub w kościele katolickim jest możliwy? Jakie trudności można napotkać?

Ślub kościelny dla niewierzących - czy to w ogóle możliwe?

Katoliczka/katolik mogą wziąć ślub kościelny z osobą niewierzącą. Reguluje to prawo kościelne i mimo, że kościół katolicki nie zaleca tego rozwiązania - jest ono dopuszczalne. Już w latach 60. podczas Soboru Watykańskiego ustalono, że kościół będzie dopuszczał tą możliwość. W takim razie - czy taka sytuacja może być korzysta dla obu stron? 

Kościół dopuszcza zawarcie związku małżeńskiego przez osoby, które żyją w związkach mieszanych religijnie lub wyznaniowo. Katoliczka/katolik musi wydać oświadczenie, że mimo tej sytuacji, nie zmieni on swojej wiary i w przyszłości wychowa swoje dzieci według jej zasad. Druga osoba musi również zobowiązać się, że nie będzie swojemu współmałżonkoqi/współmałżonce przeszkadzać w pogłębianiu swojej wiary. Po spełnieniu tych warunków należy otrzymać dyspensę od swojego biskupa - która wiąże się z rozmową na ten temat, podczas której możemy wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Jak wygląda taka ceremonia?

Właściwie - nie bardzo różni się ona od standardowego ślubu kościelnego. Oczywiście, możecie porozmawiać z księdzem i ustalić szczegóły, żeby obie ze stron czuły się komfortowo w trakcie ceremonii.

Zazwyczaj ateiści lub osoby innego wyzwania decydują się na ten krok, bo zdają sobie sprawę jak ważną kwestią jest on dla drugiej osoby. W trakcie ślubu, osoba, która nie jest związana z kościołem nie wypowiada słów, które są sprzeczne z jej wiarą lub przekonaniami - odrzuca się wszystkie formułki m.in. "Tak mi dopomóż Bóg".

Gdy oboje jesteście ateistami…

Zupełnie inna sytuacja jest w momencie, kiedy oboje jesteście niewierzący, a jednak decydujecie się na ślub kościelny. Nie jest to formalnie dopuszczalne, jednak nikt nie jest w stanie zweryfikować Waszej wiary.

Dlaczego w takim razie narzeczeństwa decydują się na religijną ceremonię, która nie jest dla nich istotną sprawą?

Presja

Moim zdaniem, ważnym aspektem, o którym należy wspomnieć jest presja ze strony rodziny. Możliwe, że oboje zostaliście wychowani w wierze. Od dziecka uczęszczaliście na lekcje religii, Wasi rodzice chodzili do kościoła i przyjmowali kolędę. Mimo tego, w trakcie szukania swojego miejsca na ziemi, odeszliście od wiary i nie jest ona istotnym aspektem w Waszym życiu.

Mimo tego, dla “świętego spokoju” decydujecie się na zawarcie związku w kościele. Nie rzadko jest to spowodowane obawą o to, co ludzie powiedzą, oczekiwaniami ze strony rodziny czy przyjaciół, tradycją i przekonaniem, że ślub kościelny jest cenniejszy niż ten urzędowy.

Jeśli oboje jesteście ateistami i nie mają dla Was znaczenia sprawy związane z religijnością - nie ma potrzeby brania ślubu kościelnego. Oboje wchodzicie w nowy etap w życiu, zakładacie własną rodzinę i oddalacie się od domu rodzinnego. To idealny czas, aby zacząć komunikować swoje potrzeby i swoje zdanie na różne tematy - zacząć żyć w taki sposób, który będzie sprawiał Wam satysfakcję i szczęście.

Jeśli obawiacie się reakcji bliskich osób, jedynym słusznym rozwiązaniem będzie rozmowa. Wytłumaczenie w jakim miejscu jesteście i dlaczego podejmujecie takie, a nie inne decyzje. Jako dorośli ludzie macie pełne prawo do satysfakcji i szczęścia, szczególnie rozpoczynając tak ważny i wyjątkowy etap, jakim jest małżeństwo.

Jakie korzyści wynikają ze ślubu kościelnego?

W naszych wyobrażeniach ślub kościelny jest wyjątkowy - pięknie przystrojony, drewniany kościół, podniosła atmosfera i tradycja - to częste czynniki, które przekonują nas do podjęcia tej decyzji. Ślub cywilny kojarzy nam się z formalnością i niepoważnym załatwieniem sprawy. 

Plusem tego rozwiązania może być spokój związany z plotkami i uniknięcie trudnych rozmów z rodziną. Jeśli zdecydujecie się na dziecko - chrzest będzie tylko formalnością. Ślub kościelny na pewno da Wam poczucie bezpieczeństwa pośród bliskich i dzięki niemu unikniecie niemiłych sytuacji, związanych z napieraniem na bycie religijnym. Jednak czy warto poświęcać siebie i swoje przekonania dla osób, które chcą podporządkować Wasze życie swoim przekonaniom? Czy zawarcie tego związku będzie szczere i nie będziecie żałować tej decyzji? 

Ślub cywilny może być piękny

Warto wspomnieć, że ślub cywilny również może być piękny. Po zapłaceniu 1000 zł, istnieje możliwość przeniesienia ceremonii do jakiegokolwiek miejsca, jakie Wam odpowiada - plaża, ogród, plener, a może sala weselna? Nie ma problemu! Piękna suknia ślubna, ozdobiona sala w urzędzie oraz muzyk to również elementy, które znaczącą wpłyną na Wasze samopoczucie w tym wielkim dniu. Jeśli nie jesteście osobami wierzącymi, zastanówcie się nad tym rozwiązaniem - może będziecie czuć się spokojniej i będzie to pierwsza decyzja, którą podejmiecie wspólnie - jako małżeństwo. 

Średnia

3.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 maj 2018

Komentarze

W sprawie ślubu kościelnego. Pismo święte głosi czyńcie sobie ziemię poddaną według własnej woli Jeśli Bòg istnieje. To on jest sędzią naszych czynòw i zachowań Bo sam kościół To tylko tradycja a ludzie mają prawo do własnej woli Jestem Ateistą nie dla tego aby chciał ?? Jestem nim dla tego Bo nie wierzę aby Bòg istniał w nie bycie tzn w czymś czego jeszcze sam nie stworzył Bòg rzekomo jest ponad czasowy moim zdaniem nie można stworzyć czegoś W czym ( COŚ) mogło by istnieć To INTERPRETACJA RELIGI ale karzda wiara ma inną RELIGIĘ i w taki sposób ją usprawiedliwia aby ona miała sens Dla mnie to ( BEZSENS) Bo Bòg jest jednością dla wszystkich wszystkich Mawiamy wiara KATOLICKA od czego? To się wzieło he? Od cierpień i krwi ludzkiej w których KOŚCIÓŁ KARAŁ ludzi za herezję i sam w czasach starożytnyh mordował ludzi Tego świadkiem jest Bòg chrześcijan Nastały niby nowe czasy rozumie ale kto? Rozgrzeszy kościół za PEDOFILIĘ HYBA ATYLKO WASZ Bòg. Dziękuję za uwagę.
~Ateista 03 kwiecień 2023 20:16 odpowiedz
Rozwazania moze i przekonywujace ale pisownia beznadziejna
~Andre 22 lipiec 2023 21:25