Jak wygląda ślub prawosławny?

30 listopad 2019
Anna Żaczek

W Polsce, obok kościoła katolickiego najliczniejszą grupę wyznaniową stanowią członkowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Prawosławie to jedna z trzech gałęzi chrześcijaństwa zwana wschodnią ortodoksją.

Jak w pozostałych gałęziach, tak i w Prawosławiu mamy mnóstwo różnic w obrzędowości oraz codziennych czynnościach religijnych. Jednakże pewne kanony wyznaczają granice, których trzymają się wierni.

Z pewnością, zaciekawi Was, jak wyglądają przygotowania Narzeczonych do zawarcia związku małżeńskiego w obrządku prawosławnym.

Ślub w cerkwi - co nas może zaskoczyć?

  • W cerkwi prawosławnej sakrament małżeństwa jest uświęceniem przez łaskę naturalnego związku mężczyzny i kobiety, które nie kończy się wraz z ich śmiercią, ale ma wymiar wieczny. Znawcy tematu twierdzą, że małżeństwo katolickie opiera się na przysiędze, prawosławne zaś — na miłości.
  • Śluby w cerkwi mogą odbywać się każdego dnia z wyjątkiem soboty, ponieważ wesele nie może być przeszkodą do przyjścia na niedzielne nabożeństwo. Preferowany dzień to piątek lub niedziela wieczorem. Nie udziela się ślubów również w dni postne. 
  • Przygotowanie przedślubne obejmują złożenie dokumentów, w tym: aktu chrztu, zaświadczenia o wygłoszeniu trzech obowiązkowych zapowiedzi przedślubnych w parafiach Młodych, zaświadczenia z USC w przypadku ślubu konkordatowego, dowody osobiste. Nie ma obowiązkowych kursów przedmałżeńskich, jak to jest w przypadku kościoła katolickiego. Wszelkie formalności trwają tylko miesiąc. Obok tak niewielkich wymagań formalnych, Młodych obowiązuje gruntowne przygotowanie duchowe.
  • Kapłan celebrujący Nabożeństwo w Prawosławiu to nie pop (określenie obraźliwe dla duchownego prawosławnego), a zwany jest batiuszką lub „ojcem... (tu wymienia się jego imię)”.
  • Młodzi przynoszą do cerkwi ikonę podarowaną im przez rodziców lub dziadków podczas błogosławieństwa, która będzie im towarzyszyła podczas ceremonii zaślubin.

Jak przebiega ceremonia zaślubin w cerkwi?

Zaręczyny

Ceremonie ślubne odbywane w cerkwi mają bogatą oprawę rozbudowaną w gesty i symbole. Towarzyszą temu przepiękne i uduchowione śpiewy religijne.

Obrzęd sakramentu małżeństwa składa się z dwóch zasadniczych części: zaręczyn i ślubu, czyli ukoronowania. Sama ceremonia ślubna trwa dłużej niż w kościele katolickim  —  do ok. dwóch godzin. Cerkiew jest stosownie do sytuacji bogato udekorowana w kwiaty i rozświetlona palącymi się świecami. Przepych stałych dekoracji i złoceń połączony z bogactwem kwiatów nadaje ceremonii niepowtarzalny i uroczysty charakter.

Młoda Para przybywa w wyznaczonym dniu do cerkwi, ubrana w eleganckie stroje ślubne, podobnie jak u katolików. Preferuje się białe suknie i ciemne garnitury. Młodym towarzyszą świadkowie, którzy mają niełatwą rolę podczas drugiej części ceremonii. Po przybyciu do cerkwi wszyscy oczekują w przedsionku na przybycie batiuszki. Tu następuje obrzęd zaręczyn. Kapłan robi znak krzyża nad parą, wręcza zapalone cienkie świece, następnie wypowiada trzykrotnie odpowiednią na ten moment formułę. Młodzi całują obrączki i wymieniają się nimi.

Oddanie się sobie

Batiuszka prowadzi Młodych do wnętrza cerkwi, gdzie odbywa się dalsza część ceremonii podczas tzw. Boskiej Liturgii. Młodzi stają przed specjalnym stołem liturgicznym zwanym anałojem. Na nim umieszczona jest ewangelia, wieńce ślubne, krzyż oraz wino. W trakcie nabożeństwa Kapłan pyta, czy decyzja wstąpienia w związek jest świadoma i nieprzymuszona, po czym następują kolejne modlitwy i śpiewy.

Ważnym momentem ceremonii jest nałożenie (trzymanie nad głową) wieńców lub koron. Jest to ogromne wyzwanie dla świadków, którzy muszą w ten sposób unosić je nad głowami młodych około pół godziny. Korony symbolizują chwałę Królestwa Niebiańskiego raz czystość małżeńską. Duchowny, wraz z błogosławieństwem wygłasza formułę „Panie, Boże nasz, ukoronuj ich chwałą i dostojeństwem". Z tej części ceremoniału wywodzi się nazwa głównej części zaślubin.

Istotną częścią nabożeństwa jest odczytanie fragmentów Pisma św. oraz wypowiedzenie — ważnej dla wszystkich chrześcijan — Modlitwy Pańskiej. Następnie Młodzi z rąk duchownego otrzymują wino do picia na znak swojej wspólnej drogi. Trzykrotnie powtarzane rytuały przewijają się przez cały czas trwania uroczystości.

Symbolem nierozerwalności małżeńskiej jest nakrycie złączonych dłoni Nowożeńców epitrachylionem i trzykrotne oprowadzenie wokół ceremonialnego stołu. W tej symbolice Młodzi pochylają głowy za każdym razem, gdy znajdują się przed Rajskimi drzwiami.

Oddanie się Bogu

Młodzi następnie zostają pokropieni wodą święconą i odprowadzeni przed Rajskie drzwi, gdzie następuje błogosławieństwo krzyżem oraz ikoną przyniesioną przez siebie.

Na koniec Kapłan składa Młodym życzenia i odchodzi, a Młodzi przed Rajskimi drzwiami pozostają na chwilę we wspólnej modlitwie.

Po zakończeniu ceremonii Młodzi wychodzą z kościoła, gdzie zostają obsypani kwiatami lub monetami. Przyjmują życzenia od gości i udają się na przyjęcie weselne.

Podobnie jak w katolicyzmie, ceremonia zaślubin w prawosławiu jest niezapomnianym wydarzeniem!

Średnia

4.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 luty 2020
21 październik 2018

Komentarze