Co Urząd Skarbowy ma wspólnego ze ślubem?

05 sierpień 2018
Joanna Brodzicka

Zgodnie z literą prawa,  prezenty ślubne mogą być traktowane przez Urząd Skarbowy jako darowizna. Należy od niej odprowadzić podatek.

Wesele to piękny moment. Prezenty są jak najbardziej oczekiwaną częścią tego romantycznego dnia, jednak cień na tym uroczystym monecie kładzie fiskus. Lepiej znać jego wymogi, niż później zostać oskarżonym o zatajanie prawdy. Zapewne wielu z Was ogarnęło w tym momencie przerażenie. Po krótce wyjaśniam, w jakiej sytuacji należy się rozliczyć i konieczna będzie zapłata.

Zwolnienie z podatku

Nie musicie martwić się w przypadku, kiedy jako prezenty otrzymacie drobne upominki – kwiaty, książki, lub niewielkie kwoty gotówki. Podatek należy się wyłącznie od droższych podarków, zarówno rzeczowych jak w formie pieniężnej. Warto również wziąć pod uwagę, od kogo dany prezent otrzymujemy, to znaczy, jakie jest nasze powinowactwo z darczyńcą.

Nie trzeba obawiać się obostrzeń finansowych, jeśli upominek otrzymaliście od rodziców. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku powinowactwa w I linii i osób mniej spokrewnionych. Wysokość podatku ustalana jest na podstawie grupy podatkowej, do której strony należą.

Kwoty darowizny, powyżej których należy uiścić podatek



Źródło: finanse.wp.pl


Jeśli Wasze prezenty przekroczą powyższe limity, jesteście zmuszeni złożyć deklarację do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Druga część tabeli określa rodzaj dokumentu, do którego złożenia jesteście zobligowani.

W koperty fiskus nie zagląda

Dobra wiadomość odnośnie weselnych kopert. Urząd Skarbowy nie interesuje się wysokością pieniędzy, którą otrzymacie od gości. Jednak w przypadku, kiedy skorzystacie z ich dobrodziejstw i zakupicie bardzo drogie produkty, fiskus może się zainteresować, skąd posiadacie środki finansowe na pokrycie wydatku, więc w tym przypadku proponowałabym rozważne zakupy.

W sytuacji produktów za kilka tysięcy złotych zapewne urzędnik się nimi nie zainteresuje, jednak w momencie, kiedy kupicie mieszkanie, fiksus może się tym zainteresować. Zwłaszcza w przypadku, kiedy z Waszych wcześniejszych zeznać podatkowych wynika, że jesteście na tak zwanym dorobku, a nie macie źródła stałego utrzymania i nie wzięliście kredytu.

Podsumowując, czasem warto być zapobiegliwym, niż później zapłacić podatek karny w wysokości 20%. Podobnie, jeśli rodzice sprezentują Wam duży podarek - złóżcie stosowną informację do Urzędu Skarbowego, która jest w tym przypadku tylko formalnością. Podatku nie zapłacicie, a dzięki „dmuchaniu na zimne” będziecie bezpieczni. Tym samym, macie dodatkowe zabezpieczenie w przypadku przyszłych, większych zakupów.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 kwiecień 2019
11 wrzesień 2018

Komentarze