Czy ślub w Las Vegas jest ważny w Polsce?

29 listopad 2018
Magdalena Gitler

Miasto grzechu, stolica hazardu i Światowa Stolica Ślubów. O jakim miejscu mowa? Oczywiście o Las Vegas w stanie Nevada, gdzie miłość ślubowały sobie między innymi takie sławy jak: Angelina Jolie, Britney Spears, Bruce Willis, Frank Sinatra, Michael Jordan, czy Elvis Presley.

Jak wziąć ślub w Vegas? Czy każdy może to zrobić?

Ślub w Las Vegas - formalności

W celu wzięcia ślubu w Las Vegas tak samo, jak w przypadku zawierania związku w każdym innym miejscu należy dopełnić pewnych formalności, które są jednak zdecydowanie uproszczone w stosunku do tych obowiązujących w polskim systemie prawnym. Popularne jest stwierdzenie, że ślub w Vegas można wziąć w jeden dzień, a nawet  w kilka godzin. Taką wizją karmi nas na przykład kino, w którym nie brakuje scen przedstawiających przypadkowo zawarte śluby, podczas mocno zakrapianego imprezowego wypadu. Czy to w ogóle jest możliwe? Nie do końca, chociaż całość faktycznie można trwać tylko kilka godzin.

Po pierwsze - aby wziąć ślub w Las Vegas nie musicie być obywatelami USA. Osoby zamierzające wstąpić w związek małżeński powinny zgłosić się do Clark County Marriage License Bureau, aby uzyskać licencję na zawarcie małżeństwa. Jest ono otwarte 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku od ósmej rano do północy (włączając wszystkie dni wolne). Do urzędu przychodzi się bez wcześniejszego umawiania spotkań, a miejscu należy wypełnić aplikację. Można to zrobić także internetowo i uniknąć stania w kolejce. Istnieje kilka wymogów, które należy spełnić – trzeba przedstawić dokument ze zdjęciem (dowód lub paszport), poświadczający ukończenie osiemnastego roku życia. Osoby poniżej tego wieku potrzebują zgody rodziców. Nie możecie być również spokrewnieni i musicie podać ile razy wcześniej braliście ślub oraz wskazać daty ewentualnych rozwodów, a w przypadku wdowców także datę śmierci współmałżonka. Co ciekawe, nie jest wymagane przedstawienie dokumentu potwierdzającego rozwód ani śmierć.

Po przeanalizowaniu aplikacji i sprawdzeniu zgodności danych z dokumentem potwierdzającym tożsamość urzędnik wydaje licencję na ślub, która jest ważna przez rok. Stan Nevada nie wymaga odczekania pewnego okresu czasowego, zanim weźmiecie ślub – możecie to zrobić od razu po otrzymaniu licencji.

Ślub w Las Vegas - ile to kosztuje?

Wydanie licencji na ślub zgodnie z informacji zamieszczonymi na stronie urzędu to obecnie koszt 77 $, jednak ceny mogą ulec zmianie. Kolejne koszty to organizacja samej ceremonii. Ślub możecie wziąć w jednej z wielu kapliczek lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na ceremonię należy się umówić, szczególnie w najbardziej popularnych miejscach, ale nawet tam często znajdziemy wolny termin nawet tego samego dnia, jeśli zdecydujemy się na mniej rozchwytywaną porę. Ceny organizacji ceremonii w kaplicach są bardzo różne i mogą sięgać nawet kilkuset dolarów, natomiast koszt ślubu w urzędzie wynosi 75 $. Wszystko zależy od tego, na jaką uroczystość się zdecydujemy i co chcemy mieć w pakiecie (muzyka, bukiet, suknia, liczba zdjęć ze ślubu, toast, przekąski). Na ślubie musi być również świadek (przynajmniej jeden), którego obecność często zapewnia kaplica, w której planujemy zawarcie małżeństwa.

Istnieje także opcja ślubu drive-thru, w czasie którego po prostu podjeżdżamy do okienka i składamy przysięgę, zupełnie jak w popularnym fast foodzie. Taka opcja to dużo niższy koszt niż ślub w jednej z wielu kapliczek. Po ceremonii otrzymujemy certyfikat zawarcia małżeństwa - bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem sprawdzić, czy prowadzi ją licencjonowany oficjant. Kopię aktu ślubu można zamówić z urzędu stacjonarnie albo przez Internet. Opłata za jej wydanie to 15 $. Poza kosztami ceremonii na łączną sumę wydatków składa się też Wasz przejazd i pobyt w Nevadzie. Wszystko zależy też od tego, czy chcecie wybrać się do Vegas sami, czy zabrać ze sobą również najbliższe osoby – liczba osób znacząco wpływa na koszty przejazdu i noclegu.

Ślub w Las Vegas - legalizacja w Polsce

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego i znajdującym się w niej art. 104, który stanowi, że „zagraniczny dokument stanu cywilnego, będący dowodem zdarzenia i jego rejestracji, może zostać przeniesiony do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji”, ślub zawarty w Las Vegas jest legalny również w Polsce. Sytuacja dotyczy dokumentu, który w państwie wystawienia jest uznawany za dokument stanu cywilnego i nie budzi wątpliwości co do autentyczności. Wniosek o transkrypcję zagranicznego dokumentu możecie złożyć do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego lub konsula. Dokumenty należy przedstawić wraz z urzędowym tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub konsula. Jeśli dokument nie zawiera oświadczenia o wyborze nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa, powinniście złożyć takie oświadczenia przed kierownikiem USC.

Śluby w Las Vegas na pewno są oryginalne i niepowtarzalne. Macie do wyboru mnóstwo motywów - zaczynając od pirackiego statku, kończąc nawet na Gwiezdnych Wojnach. Możecie też wziąć ślub na przykład w asyście Elvisa Presleya albo Marilyn Monroe. W całej organizacji nie brakuje kiczu i przepychu, ale przecież właśnie o to chodzi w ślubie w Las Vegas!

 

I jak, marzy Ci się ślub w Vegas? :)

Średnia

4.6

Oceń mój artykuł

Zobacz także

22 listopad 2018
05 lipiec 2019

Komentarze

Witaj Pomocny artykuł dziękuję. Mam tylko jeszcze dwa pytania. Jesteśmy już małżeństwem od 20 lat. Chcielibyśmy odnowić przysięgę ( tak dla hecy :) Czy potrzebujemy te zgody, papiery itd? jeśli tak to też w tym samym miejscu załatwiane? I pytanie - czy sukienkę mogę lub powinnam wziąć jakąś swoją? czy to tańsza opcja? A może jest tam jakiś wybór sukienek i dopasuję do siebie? Nie jestem pewna czy odpowiadacie jeszcze na pytania. Ale pozdrawiam serdecznie
~Jolka 13 sierpień 2019 16:14 odpowiedz
Czy informacja o tym że urząd wydający pozwolenia jest czynny cały rok, włączając święta, jest pewna? Nie ma żadnych wyjątków? I czy kaplice udzielające ślubów mają tak samo? Z góry dzięki za odpowiedź:)
~HaryKey 20 styczeń 2019 22:14 odpowiedz
Wszelkie informacje na temat funkcjonowania urzędu znajdują się na jego stronie. Poniżej wklejam link dotyczących godzin otwarcia, ale na podanej stornie pojawiają się również wszelkie ewentualne aktualizacje: https://www.clarkcountynv.gov/clerk/Pages/locations-and-hours.aspx Kaplice udzielające ślubów mają różne godziny otwarcia - to wszystko zależy od kaplicy, ale również są to nienormowane godziny :-)
~Magda 23 styczeń 2019 11:12