Czy ślub w Las Vegas jest ważny w Polsce?

29 listopad 2018
Magdalena Gitler

Miasto grzechu, stolica hazardu i Światowa Stolica Ślubów. O jakim miejscu mowa? Oczywiście o Las Vegas w stanie Nevada, gdzie miłość ślubowały sobie między innymi takie sławy jak: Angelina Jolie, Britney Spears, Bruce Willis, Frank Sinatra, Michael Jordan, czy Elvis Presley.

Jak wziąć ślub w Vegas? Czy każdy może to zrobić?

Ślub w Las Vegas - formalności

W celu wzięcia ślubu w Las Vegas tak samo, jak w przypadku zawierania związku w każdym innym miejscu należy dopełnić pewnych formalności, które są jednak zdecydowanie uproszczone w stosunku do tych obowiązujących w polskim systemie prawnym. Popularne jest stwierdzenie, że ślub w Vegas można wziąć w jeden dzień, a nawet  w kilka godzin. Taką wizją karmi nas na przykład kino, w którym nie brakuje scen przedstawiających przypadkowo zawarte śluby, podczas mocno zakrapianego imprezowego wypadu. Czy to w ogóle jest możliwe? Nie do końca, chociaż całość faktycznie można trwać tylko kilka godzin.

Po pierwsze - aby wziąć ślub w Las Vegas nie musicie być obywatelami USA. Osoby zamierzające wstąpić w związek małżeński powinny zgłosić się do Clark County Marriage License Bureau, aby uzyskać licencję na zawarcie małżeństwa. Jest ono otwarte 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku od ósmej rano do północy (włączając wszystkie dni wolne). Do urzędu przychodzi się bez wcześniejszego umawiania spotkań, a miejscu należy wypełnić aplikację. Można to zrobić także internetowo i uniknąć stania w kolejce. Istnieje kilka wymogów, które należy spełnić – trzeba przedstawić dokument ze zdjęciem (dowód lub paszport), poświadczający ukończenie osiemnastego roku życia. Osoby poniżej tego wieku potrzebują zgody rodziców. Nie możecie być również spokrewnieni i musicie podać ile razy wcześniej braliście ślub oraz wskazać daty ewentualnych rozwodów, a w przypadku wdowców także datę śmierci współmałżonka. Co ciekawe, nie jest wymagane przedstawienie dokumentu potwierdzającego rozwód ani śmierć.

Po przeanalizowaniu aplikacji i sprawdzeniu zgodności danych z dokumentem potwierdzającym tożsamość urzędnik wydaje licencję na ślub, która jest ważna przez rok. Stan Nevada nie wymaga odczekania pewnego okresu czasowego, zanim weźmiecie ślub – możecie to zrobić od razu po otrzymaniu licencji.

Ślub w Las Vegas - ile to kosztuje?

Wydanie licencji na ślub zgodnie z informacji zamieszczonymi na stronie urzędu to obecnie koszt 77 $, jednak ceny mogą ulec zmianie. Kolejne koszty to organizacja samej ceremonii. Ślub możecie wziąć w jednej z wielu kapliczek lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na ceremonię należy się umówić, szczególnie w najbardziej popularnych miejscach, ale nawet tam często znajdziemy wolny termin nawet tego samego dnia, jeśli zdecydujemy się na mniej rozchwytywaną porę. Ceny organizacji ceremonii w kaplicach są bardzo różne i mogą sięgać nawet kilkuset dolarów, natomiast koszt ślubu w urzędzie wynosi 75 $. Wszystko zależy od tego, na jaką uroczystość się zdecydujemy i co chcemy mieć w pakiecie (muzyka, bukiet, suknia, liczba zdjęć ze ślubu, toast, przekąski). Na ślubie musi być również świadek (przynajmniej jeden), którego obecność często zapewnia kaplica, w której planujemy zawarcie małżeństwa.

Istnieje także opcja ślubu drive-thru, w czasie którego po prostu podjeżdżamy do okienka i składamy przysięgę, zupełnie jak w popularnym fast foodzie. Taka opcja to dużo niższy koszt niż ślub w jednej z wielu kapliczek. Po ceremonii otrzymujemy certyfikat zawarcia małżeństwa - bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem sprawdzić, czy prowadzi ją licencjonowany oficjant. Kopię aktu ślubu można zamówić z urzędu stacjonarnie albo przez Internet. Opłata za jej wydanie to 15 $. Poza kosztami ceremonii na łączną sumę wydatków składa się też Wasz przejazd i pobyt w Nevadzie. Wszystko zależy też od tego, czy chcecie wybrać się do Vegas sami, czy zabrać ze sobą również najbliższe osoby – liczba osób znacząco wpływa na koszty przejazdu i noclegu.

Ślub w Las Vegas - legalizacja w Polsce

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego i znajdującym się w niej art. 104, który stanowi, że „zagraniczny dokument stanu cywilnego, będący dowodem zdarzenia i jego rejestracji, może zostać przeniesiony do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji”, ślub zawarty w Las Vegas jest legalny również w Polsce. Sytuacja dotyczy dokumentu, który w państwie wystawienia jest uznawany za dokument stanu cywilnego i nie budzi wątpliwości co do autentyczności. Wniosek o transkrypcję zagranicznego dokumentu możecie złożyć do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego lub konsula. Dokumenty należy przedstawić wraz z urzędowym tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub konsula. Jeśli dokument nie zawiera oświadczenia o wyborze nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa, powinniście złożyć takie oświadczenia przed kierownikiem USC.

Śluby w Las Vegas na pewno są oryginalne i niepowtarzalne. Macie do wyboru mnóstwo motywów - zaczynając od pirackiego statku, kończąc nawet na Gwiezdnych Wojnach. Możecie też wziąć ślub na przykład w asyście Elvisa Presleya albo Marilyn Monroe. W całej organizacji nie brakuje kiczu i przepychu, ale przecież właśnie o to chodzi w ślubie w Las Vegas!

 

I jak, marzy Ci się ślub w Vegas? :)

Średnia

4.6

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 kwiecień 2020
17 październik 2017

Komentarze

Czy są bezpośrednie.połaczenia z warszawy do las vegas? Który hotel najlepiej wybrac abybylo blisko urzędu?
~Ann 23 sierpień 2020 16:56 odpowiedz
Witaj Pomocny artykuł dziękuję. Mam tylko jeszcze dwa pytania. Jesteśmy już małżeństwem od 20 lat. Chcielibyśmy odnowić przysięgę ( tak dla hecy :) Czy potrzebujemy te zgody, papiery itd? jeśli tak to też w tym samym miejscu załatwiane? I pytanie - czy sukienkę mogę lub powinnam wziąć jakąś swoją? czy to tańsza opcja? A może jest tam jakiś wybór sukienek i dopasuję do siebie? Nie jestem pewna czy odpowiadacie jeszcze na pytania. Ale pozdrawiam serdecznie
~Jolka 13 sierpień 2019 16:14 odpowiedz
Czy informacja o tym że urząd wydający pozwolenia jest czynny cały rok, włączając święta, jest pewna? Nie ma żadnych wyjątków? I czy kaplice udzielające ślubów mają tak samo? Z góry dzięki za odpowiedź:)
~HaryKey 20 styczeń 2019 22:14 odpowiedz
Wszelkie informacje na temat funkcjonowania urzędu znajdują się na jego stronie. Poniżej wklejam link dotyczących godzin otwarcia, ale na podanej stornie pojawiają się również wszelkie ewentualne aktualizacje: https://www.clarkcountynv.gov/clerk/Pages/locations-and-hours.aspx Kaplice udzielające ślubów mają różne godziny otwarcia - to wszystko zależy od kaplicy, ale również są to nienormowane godziny :-)
~Magda 23 styczeń 2019 11:12