Ślub zimą - za i przeciw

03 grudzień 2017
Paulina Pieśla

Wybór pory roku, jak również miesiąca, w którym ma odbyć się najważniejszy dzień naszego życia, to jeden z najtrudniejszych tematów w trakcie organizacji wesela. Istnieją zwolennicy miesięcy letnich, pasjonaci wysokich temperatur i krótkich nocy, miłośnicy wiosennej aury i przyrody budzącej się do życia, ale warto również wspomnieć o amatorach jesiennej ferii barw i coraz dłuższych wieczorów. Jednak w naszym otoczeniu możemy również spotkać wiele par, które chcą ślubować w okresie zimowym. W czasie, kiedy upały odchodzą w zapomnienie, a w zamian otacza nas romantyczna aura i ujemne temperatury. Niezależnie jaką porę roku wybierzecie na ten wyjątkowy dzień, każda z nich będzie miała swoje plusy i minusy. Przeanalizujmy więc dlaczego warto zorganizować ślub w zimie i jakie są wady tej decyzji?

Plusy

Niewątpliwym i na pewno ważnym argumentem przesądzającym o wyborze miesiąca zimowego na ślub wśród wielu par jest fakt, że w okresach zimowych koszty organizacji wesela są niższe. Sale weselne, fotografowie, kamerzyści oraz wszyscy Ci, którzy zajmują się usługami związanymi z branżą ślubną obniżają ceny swoich usług. Jest to zapewne spowodowane tym, że mimo iż zima to piękna pora roku, na ślubowanie w trakcie jej trwania decyduje się tylko 15% par. Właściciele branż związanych z tematyką weselną wychodzę z założenia, że lepiej zarobić cokolwiek, niż nie zarobić nic. Jeżeli chodzi o sale weselne możemy nieraz zauważyć obniżki nawet do 40% na poszczególne menu, czy oferowanie w cenie konkretnego pakietu dodatkowych usług, jak na przykład pokaz barmański.

Kolejną zaletą organizacji ślubu w zimie jest to, że nie musicie się martwić o walkę z innymi parami o konkretny termin rezerwacji sali, fotografa, czy kamerzysty. Prawdę mówiąc możecie wybierać między dostępnymi firmami na rynku. Większość zleceniodawców w tych terminach ma praktycznie wszystkie daty wolne, więc tylko od Was zależy, na czyje usługi się zdecydujecie.

Warto również wspomnieć o tym, że organizacja ślubu w tym okresie jest zdecydowanie szybsza. W przypadku miesięcy letnich niejednokrotnie musimy rezerwować większość usług z prawie 2 letnim wyprzedzeniem.

Jeżeli decydujecie się na wesele w okresie Bożonarodzeniowym kolejną oszczędnością będzie dekoracja kościoła. Pięknie przystrojone choinki staną się główną i najpiękniejszą atrakcją, o której pomarzyć mogą tylko osoby biorące ślub w innym terminie. Zimą dni są coraz krótsze, ale możemy to zaliczyć do zalet w tym przypadku. Wyjście z kościoła? Jeden z ważniejszych elementów ceremonii, ponieważ jest to Wasza pierwsza, wspólna droga jako małżeństwo. Może warto by było pomyśleć o pochodniach, które kilka gości trzymałoby zapalone na kościelnym dziedzińcu? Stworzy to niepowtarzalny, romantyczny klimat, który na pewno utkwi w pamięci Waszym gościom.

Zimowe Panny Młode mogą poszaleć również w kwestii stroju. O ile suknie ślubne kojarzą się nam zazwyczaj z delikatnością, subtelnością i tiulem, o tyle w tej sytuacji możemy zmienić to myślenie za pomocą jakiegoś mocnego, wyraźnego dodatku, który przełamie subtelność kreacji. Elegancki wełniany szal, piękny, długi płaszcz to dodatki, na które możesz sobie pozwolić w tym okresie. Nie dość, że zapewnią Ci niezbędne ciepło to jeszcze sprawią, że wyróżnisz się spośród innych panien młodych ślubujących w cieplejszym okresie. A czym do ślubu w tym okresie? Oczywiście możecie postawić na klasykę i wybrać samochód spośród wielu dostępnych na rynku, ale czy zaprzęg konny wiozący w saniach parę młodą i gości nie wpisuje się idealnie w klimat zimowego wesela?

Kolejnymi argumentami przemawiającymi za, są niesamowite pejzaże, które sprawią, że Wasze zdjęcia będą wyjątkowe. Śnieżna biel idealnie wpasuje się w kreacje Pani Młodej i pięknie będzie kontrastować z garniturem Pana Młodego. Fotografia na białym tle nie należy do łatwych, więc warto poszukać fotografa, który zna się na rzeczy i nie zepsuje tego, co daje nam natura. Makijaż i fryzura to kolejny temat, gdzie kobiety mogą dać upust fantazji. Cudowne chłodne odcienie, srebra, granatu, niebieskości i bieli to kolory, które pięknie prezentują się na cerach Polek!

Również w tym okresie nie musimy się obawiać o trwałość makijażu, który w lecie może nam spłynąć po kilku tańcach na sali. Poza tym na rynku istnieje sporo dodatków do fryzur, które idealnie nadają się na zimowy ślub. Co prawda musimy zrezygnować z pięknego wianku stworzonego ze świeżych kwiatów, ale za to możemy sobie pozwolić na ślubne gałązki stworzone z kryształowych koralików.

Z bardziej przyziemnych argumentów warto wspomnieć, że niższe temperatury warto zaliczyć do plusów zimowego ślubu. Nie każdy toleruje sytuacje, kiedy na zewnątrz jest ponad 20’C. Zazwyczaj po kilku tańcach, a w szczególności w lokalach, w których nie ma klimatyzacji, goście są zmęczeni i nie mają ochoty na dalszą zabawę. W trakcie zimowego wesela nie musicie się bać o reakcje alergiczne zarówno u siebie jak i u gości, bo z wiadomych przyczyn "sezon na pyłki" zaczyna się znacznie później...

Warto również wspomnieć, że w tym okresie nie musimy się obawiać, że jedzenie na stołach po kilku godzinach stanie się nieświeże,  jak w sytuacji, kiedy na zewnątrz  dominują wysokie temperatury. Sala weselna może przemienić się z pomocą dekoratorki  w zimowy pałac,  w którym głowną rolę będą odgrywać srebrne i kobaltowe dodatki. Ciekawym dodatkiem może okazać się również bar lodowy, który będzie serwował dla Waszych gości zimowe drinki i rozgrzewające grzańce.

Minusy

Niestety, zimowy ślub mimo, że ma sporo zalet, wiąże się również z kilkoma aspektami, które mogą stać się kłopotliwe. O ile możemy wyobrażać sobie scenę z romantycznego filmu, czyli delikatnie prószący śnieg, leciutki mróz, o tyle w życiu realnym mogą nas spotkać zasypane drogi i przysłowiowa szklanka na jezdni. Decydując się na organizację ślubu w tym okresie warto dobrze zabezpieczyć się w kwestii organizacji transportu gości z kościoła, na salę weselną. Przed wynajęciem danej firmy transportowej upewnij się, że są oni zabezpieczeni na wypadek trudnych warunków na drodze i czy w razie trudnej sytuacji są w stanie zapewnić gościom inny transport. Zapytaj również o paliwo i w przypadku, kiedy firma korzysta z Diesel’a - zrezygnuj. W trakcie minusowych temperatur mogą pojawić się problemy z odpalaniem.

Kolejną kwestią o której musimy pamiętać jest ogrzewanie na sali weselnej. Wiadomo, że minusowe temperatury prędzej czy później zaczną doskwierać nie tylko na zewnątrz. Przed zdecydowaniem się na konkretny lokal, może warto wybrać się tam podczas ujemnych temperatur, sprawdzić jak wygląda sytuacja i zapytać, czy mają jakąś alternatywę w sytuacji, gdyby nastąpił problem z ogrzewaniem. Niestety, w przypadku organizacji ślubu zimą możemy zapomnieć z wiadomych przyczyn o organizacji ślubu w plenerze, a  potem wesela pod namiotem. 

Mimo, że zaoszczędzimy na wielu kwestiach które wymieniłam wyżej, w tym okresie zdecydowanie w górę idą ceny niektórych kwiatów oraz warzyw i owoców. Musicie dobrze przemyśleć menu i wyeliminować te składniki, które generują niepotrzebne koszty. Niestety, zapomnij zatem o świeżych sałatkach, czy paterach uginających się pod ciężarem sezonowych owoców. Mogą pojawić się problemy z frekwencją gości. Wiadomo, że również problem ten może dotyczyć ślubów  w okresie letnim, jednak zima to okres chorobowy, więc może się zdarzyć, że goście z przyczyn niezależnych od siebie - zrezygnują. Podobna sytuacja może mieć miejsce również, kiedy zima zaskoczy drogowców i goście nie będą w stanie dojechać do kościoła.

Czerwony nos i policzki, to Twój "dodatkowy", niekoniecznie chciany makijaż. Krótki dzień o ile może zostać zaliczony do zalet stanie się wadą w sytuacji, kiedy nie planujesz zorganizować sesji ślubnej w inny dzień niż ślub. Po wyjściu z kościoła prawdopodobnie na zewnątrz będzie panował zmrok, więc zdjęcia mogą nie być takie,o jakich zawsze marzyłaś.  Pogoda może zaskoczyć nas również w drugą stronę. Zamiast romantycznej aury może panować na zewnątrz plucha, szarość i ogólnie klimat, który z romantyzmem ma niewiele wspólnego.

Za ślubem w zimie przemawiają argumenty za i przeciw. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na organizacji wesela, jesteś w stanie wytrzymać ujemne temperatury i odpowiednio zadbać o swoich gości, to ślub w zimie jest idealnym wyborem dla Ciebie!

Średnia

4.2

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze

Mi podoba się ślub zimą. Żeby nie zmarznąć w kościele można wypożyczyć parasole grzewcze ogniste wieże, które nagrzeją i ładnie wygladają.
~Rafał 08 luty 2019 06:43 odpowiedz
Dla mnie chyba najlepszą porą roku jest wiosna, gdy wszystko budzi się do życia, no i sporo projektantek sukien np. Viola Piekut zazwyczaj koło końca roku ma wyprzedaż kolekcji to można i suknie taniej kupić ;P
~Malina 02 grudzień 2018 18:34 odpowiedz