jak zorganizować, jak powiadomić gości, co z tym fantem zrobić?

26 sierpień 2019
Anna Boenish

Śluby zawierane przez pary tej samej płci nadal w Polsce nie są dozwolone. Na całe szczęście, polskie pary, które marzą o ślubie mogą zawrzeć go w innych krajach Europy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego gdzie i w jaki sposób odsyłam was do tego wpisu

Ja chciałabym poruszyć ten temat trochę z innej strony. Jak to wszystko zorganizować, jak powiadomić gości i rodzinę, czym różni się taki ślub od tego branego przez pary heteroseksualne, jak to rozegrać, żeby wszystko było w porządku? 

Ślub osób tej samej płci

Pierwszą kwestią jest zorganizowanie ślubu. Musimy wybrać państwo, w którym odbędzie się ceremonia i zadecydować kogo ze sobą zabierzemy.

Czy będą to tylko świadkowie? Może najbliższa rodzina? Trzeba wziąć pod uwagę, że podróż do innego kraju i zapewnienie biletów lotniczych dla dużej ilości gości może być kosztowne.

Jeśli decydujemy się na samą uroczystość bez wesela, przekalkulujmy koszta i co najważniejsze – spędźmy te chwile w towarzystwie osób, które będą cieszyć się razem z nami. 

Wesele

Czy wesele pary homoseksualnej różni się czymś od tego tradycyjnego? Jeśli już, to tylko szczegółami!

Na pewno tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie samej imprezy w Polsce. Możemy zaprosić dowolną liczbę gości, nie musimy płacić za przewóz i mamy dowolność wyboru – możemy zdać się na polecenia, bezproblemowo dogadać szczegóły, nie ogranicza nas bariera językowa.

Jeśli miałabym organizować takie wesele, chciałabym również przed gośćmi powtórzyć przysięgę małżeńską. Wydaje mi się, że jest to drobny, ale bardzo sympatyczny i wzruszający gest, kiedy możemy podzielić się tymi ważnymi słowami przed wszystkimi, których chcemy mieć wtedy przy sobie. Możemy to zrobić po prostu w trakcie wesela, pokrótce tłumacząc z jakiego powodu decydujemy się na taki krok - będzie to niesamowita chwila.

Po przysiędze możemy przyjąć gratulacje, życzenia i prezenty, jak to standardowo bywa w takich sytuacjach. Pozbędziemy się niekomfortowych sytuacji, kiedy goście nie bardzo będą wiedzieli, który moment będzie odpowiedni na krótki uścisk. Organizacja tego wydarzenia również będzie bardziej uporządkowana, bo ciągle odciąganie nas na chwilę od imprezy może okazać się męczące. 

Jak powiadomić rodzinę o ślubie? 

Coming out nie zawsze jest taki prosty. Osoby nieheteroseksualne często ukrywają swoją orientacje, czasami nawet przed najbliższą rodziną. Nie w mojej roli jest tutaj namawianie was do ogłoszenia tego światu, bo jest to decyzja bardzo indywidualna. Czasami w rodzinie mamy osoby bardzo konserwatywne czy nietolerancyjne. Jest to na pewno duży problem, jeśli zależy nam na towarzystwie cioci czy wujka, ale niekoniecznie wiemy w jaki sposób poinformować ich o naszych planach.

Mimo wszystko wychodzę z założenia, że ślub czy wesele to wasz dzień. Jest on przygotowany specjalnie z myślą o parze młodej i dobrze spędzić go nie martwiąc się o krzywe spojrzenia czy docinki. Może zdarzyć się sytuacja, że ktoś odmówi przyjścia na organizowaną uroczystość. Jest to doświadczenie przykre, ale trzeba się na nie przygotować. Musimy to niestety wziąć pod uwagę i stosunkowo wcześniej powiadamiać gości.

Jeśli są osoby, które jeszcze nie wiedzą o waszym związku, powiedzcie im wcześniej, niż na etapie wręczania zaproszenia ślubnego. Pozwoli to uniknąć szoku czy nieprzyjemnych reakcji. Zresztą, ta zasada chyba dotyczy wszystkich, nie tylko pary nieheteroseksualne. Nie lubimy być zaskakiwani, szczególnie w kwestiach tak ważnych jak ślub. 

Kłopotliwe pytania, kłopotliwe kwestie

Prawdopodobnie macie już jakiś obraz uroczystości. Plany na to jak będą wyglądać wasze suknie czy garnitury, zaproszenia ślubne, sala. Z racji tego, że śluby par jednopłciowych nie są dozwolone w Polsce, raczej wasi goście jeszcze w takim wydarzeniu nie uczestniczyli.

Mogą pojawiać się pytania, które na pierwszy rzut oka będą dziwne i nawet niekulturalne. „Ale jak to, będą dwie białe suknie?” „A co z figurkami na torcie przedstawiającymi parę młodą?” „Jak zaprojektujecie zaproszenia?” „A co powie na to wszystko wujek/ciocia/babcia?”.  Myślę, że najważniejsza mimo wszystko będzie szczera rozmowa. Może wiązać się to z dużym stresem, obawami czy nieoczekiwanymi reakcjami, ale proszę – nie rezygnujcie ze swojego celu.

Jeśli wymarzyliście sobie piękne wesele czy skromną kolacje, zróbcie to tak, żeby mieć z tego wielką radość. Spędźcie te chwile w towarzystwie osób, które kochacie. Nie przejmujcie się za bardzo docinkami czy zdziwionymi minami.

Czasami ludzie potrzebują czasu i cierpliwości, żeby przyzwyczaić się do nowych sytuacji. 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

27 lipiec 2019
19 sierpień 2019

Komentarze