Stara miłość nie rdzewieje?

02 czerwiec 2018
Dagmara Sobczak

Czy stara miłość nie rdzewieje to pytanie, które na pewno chociaż raz zadał sobie każdy z nas. Pierwsza miłość jest zawsze bardzo nacechowana emocjonalnie i często, jakkolwiek związek by się nie zakończył, mamy pewną dozę sentymentu do tego, co było kiedyś. 

Pojawia się jednak pytanie, czy stara miłość może zaszkodzić nowej? Czy wspominanie starych czasów jest w porządku, czy może lepiej przeszłość oddzielić grubą kreską?

Czy stara miłość nie rdzewieje?

To stare porzekadło zawiera w sobie ziarnko prawdy. Są sytuacje, w których po latach powracamy do swoich starych miłości. Z sentymentu, z uczucia, z emocji, jakie nam towarzyszą w towarzystwie tej osoby. Do starych miłości najczęściej wraca się, kiedy związek był zakończony w zgodzie, często z niezależnych od nas czynników: inne drogi życiowe, przeprowadzka, nowe towarzystwo, itp. 

Kiedy nasze drogi spotykają się ponownie, uczucie może rozkwitnąć na nowo. 

Czy jednak stara miłość jest zagrożeniem dla nowego związku? Nie powiedziałabym. Jeżeli tworzymy szczerą relację, opartą na zaufaniu i miłości, nie ma szans, aby dawne dzieje zaburzyły porządek w Waszej relacji.

Inaczej sprawy się mają, jeżeli związek, w którym aktualnie jesteśmy kuleje, przechodzimy gorsze dni i nie do końca możemy się dogadać. Osoby niepewne w związku mogą szukać uczucia emocjonalnego poza nim. To nie jest ok, ale niestety się zdarza...

Czy wspominanie starych związków jest w porządku?

Dopóki nie porównujemy swojego obecnego partnera do poprzedniego, wszystko jest w porządku. Szczególnie na początku nowego związku trudno jest się przed tym uchronić, ale da się. Wystarczy przetłumaczyć sobie, że właśnie rozpoczynamy nowy rozdział w życiu z zupełnie inną osobą, która ma wiele odmiennych cech od naszego poprzedniego partnera, więc związek na pewno będzie wyglądał nieco inaczej. 

Kiedy uświadomimy to sobie, dużo łatwiej będzie nam zaakceptować i zrozumieć odmienność, nawet jeżeli byliśmy już przyzwyczajeni do starego „systemu”, na którym działał poprzedni związek. 

Dawne miłości, jeżeli były nacechowane dużym ładunkiem emocjonalnym, to pozostawiły po sobie wspomnienia, które na pewno od czasu do czasu do nas powrócą. Nie jest to jednak w żaden sposób zagrożeniem. Dobre wspomnienia trzeba pielęgnować, ponieważ dają one nam obraz naszego życia, dobrych chwil, które jakkolwiek by się nie zakończyły, były - dlatego nie ma co żałować przeszłości. 

A jak Wy sądzicie, czy stara miłość nie rdzewieje i może źle wpływać na późniejsze relacje? 

Średnia

2.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 czerwiec 2018
06 grudzień 2019

Komentarze