Pytanie od Panien Młodych - zdecydować się na świadkową czy liczne grono druhen?
Nie od dzisiaj wiadomo, że świadkowie czy drużba to jak anioły stróże podczas każdych przygotowań do ślubu. Wspomniani świadkowie zorganizują nie tylko niezapomniany wieczór panieński lub kawalerski, ale również służą radą podczas rozterek ślubnych, doradzają nad stylizacjami ślubnymi, a w dniu ślubu – to im powierza Para Młoda pieczę nad przyjęciem.
Dlatego to tak ważne, by wybrać odpowiednią osobę do sprawowania tej funkcji w tak wyjątkowym dniu!
Pytań odnośnie świadków jest bardzo wiele – od zapytań czy świadkiem może być brat ze strony Panny Młodej, jakich dokumentów czy zaświadczeń potrzebuje potencjalny świadek. Lecz dzisiaj pochylę się nad wyjściowym pytaniem - świadkowie czy drużba?
W wielu przypadkach może być to dość kłopotliwa sprawa, dlatego wskażę Wam dzisiaj zalety, jak i wady każdego z wyborów. Wyciągnijcie swoje notatniki i skrupulatnie zapisujcie, by później przemyśleć sprawę z drugą połówką :)
Świadkowie i drużba – różnice
W naszej kulturze zakorzeniła się tradycja wybierana świadków z obu stron. Najczęściej są to najbliższe nam osoby - rodzeństwo, przyjaciele czy też ktoś z rodziny, jak chociażby rodzice chrzestni. Najważniejsze w wyborze są oczywiście zaufanie i pewność, że możemy powierzyć tej osobie niektóre z obowiązków ślubnych. Co więcej, musicie być przekonania, że gdy usiądziecie już przed ołtarzem, to poczujecie ze strony swoich świadków pełne wsparcie.
Natomiast drużba wywodzi się z kultury amerykańskiej i jej cechą charakterystyczną jest więcej niż jedna osoba w roli świadka, zarówno ze strony Pani Młodej, jak i Pana Młodego. Zazwyczaj wybiera się główną druhnę, a pozostałe osoby są na „równym poziomie”. Natomiast zdarza się, że Nowożeńcy tworzy również hierarchię wśród swojej drużby. Wtedy każda z osób ma przydzieloną swoją rolę i najważniejsza jest ta osoba, która została mianowana „pierwszą druhną”. Każda następna to kolejno „druga druhna” , „trzecia druhna” itd., w zależności od stosunków zażyłości.
Zalety wyboru samych świadków
Wybór jednego świadka to z pewnością wyróżnienie dla tej wybranej osoby. Szczególnie, jeśli od dawna trzymacie się razem i nie wyobrażacie sobie, aby tej osoby zabrakło obok Was w tak ważnym dniu. Nie będzie to też dyskusyjna kwestia dla innych najbliższych, wiedząc, że wśród znajomych i bliskich to właśnie ta osoba była z Wami w chwilach szczęścia i trosk.
Mając obok siebie swoją świadkową/swojego świadka, nie musicie dzielić tych chwil z innymi osobami, które wybrałybyście być może z konieczności w przypadku drużby. Tym bardziej, jeśli zdanie tej osoby jest dla Was najważniejsze i nie potrzebujecie potwierdzenia ze strony innych.
Idealnym przykładem potwierdzenia tego faktu jest wizyta w salonie sukien ślubnych. Porada, żeby zabrać ze sobą maksymalnie trzy osoby podczas przymiarek sukien ślubnych, powstała na podstawie obserwacji konsultantek – im więcej osób, tym większa presja, tym samym większy problem z decyzją. Panna Młoda poszukuje wtedy aprobaty od każdej z osób, a jeśli będzie ich przykładowo dziesięć, to trudno zadowolić gust każdej z nich.
Z tego przykładu wynika druga zaleta wyboru jedynie świadka – mniejsza presja. Powiedzenie „im mniej, tym lepiej” może sprawdzić się podczas przygotowań ślubnych, bo czasem lepiej mieć przy sobie jedną osobę, która zna nas bardzo dobrze niż więcej osób, wprowadzających niejednokrotnie chaos.
Trzecia zaleta wynika czysto z finansów, które mimo wszystko ponosimy nawet w przypadku świadków. Prezent na zapytanie o świadkowanie, prezent w podziękowaniu za bycie świadkiem czy nawet stylizacje ślubne i dodatki kwiatowe. W przypadku jednego świadka te koszty się po prostu minimalizują :)
Wady wybrania świadków, a nie drużby
Pierwszą wadą może być konflikt między Panna Młodą, a jej bliskim. Mowa o sytuacji, gdy Nowożeńcy mają sporą paczkę znajomych i wybór jedynie jednej osoby z obu stron mógłby wpłynąć negatywnie na ich relacje. Znajomi mogą mieć pretensje o to, dlaczego wybrali tę osobę, a nie inną, czując się rozżaleni. Natomiast w takiej sytuacji polecam Wam szczerą rozmowę, koniecznie twarzą w twarz, wraz z osobami, które wybraliście na świadków.
Druga wada może się ukazać w sytuacji, gdy jeden ze świadków czy co gorsza – oboje – nie będą mogli pojawić się na Waszym ślubie z losowych powodów. Wtedy zostajecie z niczym i będziecie musieli na szybko prosić inną osobę o zastępstwo.
Niestety proszenie o zastępstwo też niejednokrotnie spotyka się z niekoniecznie dobrymi emocjami ze strony proszonej osoby, dlatego należy zrobić to w odpowiedni sposób.
Drużba zamiast świadków– zalety
Pierwsza zaleta wyboru drużby rozwiązuje problem, gdy Nowożeńcy mają dużą liczbę znajomych i nie byliby w stanie wybrać jedynie świadkowej i świadka z całej grupy przyjaciół. Wtedy każde z Was może poprosić o drużbowanie nieograniczone grono znajomych, nie krzywdząc żadnego z nich.
Wśród swojej drużby macie również większe wsparcie. Jeśli jedna osoba nie może przybyć, by pomóc Wam przy podjęciu danej decyzji, to na pewno któraś z nich zaraz przybiegnie do Was ze wsparciem. Podobnie w sytuacji, gdy główna druhna Wam odmówi z różnych przyczyn na dzień ślubem. W tej sytuacji nie musicie prosić szybko o zastępstwo inną osobę, bo pozostają Wam jeszcze inne druhny.
Ciekawą zaletą wyboru drużby jest również pole do popisu dla fotografa. Ujęcia z drużbą są zawsze świetną pamiątka dla obu stron i niezapomnianą chwilą podczas przyjęcia weselnego. Szczególnie, gdy drużba ma identyczne stylizacje ślubne :)
Wady wyboru licznej drużby na ślub
Pierwsza wada rodzi się niestety z ostatniej zalety – identyczne stylizacje ślubne. Najczęściej to Nowożeńcy decydują o tym, jak ich drużba powinna być ubrana – jakie kolory, długość sukni czy rodzaj dodatków ślubnych. Niejednokrotnie Para Młoda również finansuje te swoje wyobrażenie, więc przy dziesięciu osobach ten wydatek będzie zdecydowanie wyższy. Dlatego ważne jest uzgodnienie kwestii finansowych z drużbą już na samym początku przygotowań ślubnych.
W przypadku drużby wybieramy albo główną druhnę albo numerujemy każdą kolejno – pierwsza, druga itd.. Niestety, tak jak w przypadku wyboru świadkowej z licznej grup przyjaciółek, tak tego typu hierarchia może wywołać niepochlebne komentarze ze strony Waszej drużby. Warto wtedy wytłumaczyć, że jest to tradycją w przypadku drużby i żadna z tych osób nie będzie mniej ważna podczas uroczystości ze względu na nazewnictwo.
Ostatnim minusem wyboru drużby może być nadmiar opinii i proponowanych gustów podczas wyboru chociażby sukni ślubnej. Niestety im więcej osób, tym więcej zdań, dlatego tak ważny jest przemyślany wybór osób na swoją drużbę. Wiem, że żadne z Was nie chce skrzywdzić drugiej osoby, ale też nie pozwólcie, by ktoś skradł Wasz najważniejszy dzień w życiu.
Świadkowie czy drużba - porada
Bez względu na to, czy zdecydujecie się na świadków czy drużbę, to pamiętajcie przede wszystkim o Was samych. Nie wybierajcie drużby, bo wypada poprosić wszystkich znajomych o drużbowanie, a świadków – bo jest to typowo polski tradycja i co powiedzą goście, kiedy zobaczą liczne grono Waszej drużby.
Wybierzcie tak, jak podpowiada Wam serce, pamiętając, że muszą być to osoby zaufane i w pełni gotowe na obowiązki wynikające ze świadkowania czy też drużbowania!
A Wy, Miłe Czytelniczki, co uznajcie za lepszy wybór – świadkowie czy drużba? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!