Jak przetrwać święta z rodziną i podzielić świąteczny czas pomiędzy bliskich

09 grudzień 2021
Magdalena Gitler

U kogo w tym roku spędzicie Wigilię? Jakie macie plany na pierwszy dzień Świąt? A na drugi? Na pewno nie raz usłyszeliście takie pytania od swoich najbliższych.

Jednak jak zdecydować, z kim spędzicie święta i podzielić te kilka dni, tak aby wszyscy byli zadowoleni?

Jak przetrwać święta z rodziną?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który pozwala zwolnić i spędzić czas na spotkaniach z bliskimi. Jednak jeśli jesteście parą i musicie podzielić te kilka dni pomiędzy dwie rodziny, a może nawet więcej niż dwie, jeśli Wasi rodzice są rozwiedzeni, może to być prawdziwe logistyczne wyzwanie.

Podjęcie decyzji, gdzie spędzicie święta, nie jest łatwe. Oboje chcecie zobaczyć się z Waszymi bliskimi, a oni chcą spędzić z Wami jak najwięcej czasu. W dodatku żadna rodzina nie chciałaby, abyście cały swój czas poświęcili tej drugiej. Do tego dochodzą Wasze osobiste odczucia i wszelkie zatargi rodzinne.

Święta z rodziną

Niezależnie od tego, jak bardzo trudna jest to decyzja, przychodzi moment, w którym trzeba podjąć decyzję co zrobić. Zdecydowanie najważniejsza jest rozmowa. Na pewno czeka Was kilka kompromisów, ale zanim do nich dojdziecie, porozmawiajcie z partnerem o jego oczekiwaniach i o tym, jak chciałby spędzić święta i jakie ma o nich wyobrażenia. Przedstawcie też swoją opinię – zdanie obu stron jest bardzo ważne.

Kiedy już ustalicie, co jest dla Was ważne, możecie zacząć wspólnie opracowywać plan świątecznych wizyt.

Jakie macie możliwości? Tak naprawdę wszystko zależy od Waszych upodobań, ale też od tego, gdzie żyjecie Wy i Wasi bliscy.

Oto kilka wariantów, które często są praktykowane przez pary – być może któryś okaże się dla Was idealny.

Jak spędzić święta z rodziną?

Jeśli mieszkacie blisko siebie możecie swobodnie podzielić czas spędzony z jedną i drugą rodziną, nawet w obrębie jednego dnia. Wigilię możecie spędzić zarówno w jednym, jak i w drugim domu. Wystarczy jedynie ustalić pory, o których zacznie się kolacja. To samo tyczy się kolejnych dni świąt. Oczywiście to, że mieszkacie blisko, wcale nie musi oznaczać, że każdy dzień świąt będziecie dzielić dokładnie na pół i spędzać go u jednej oraz drugiej strony. Równie dobrze możecie spędzić każdy dzień z jedną rodziną.

Ta opcja jest możliwa również w przypadku, gdy Wasi bliscy mieszkają w miejscach bardziej od siebie oddalonych, ale kiedy Wy lub Wasze rodziny na co dzień mieszkacie w innym kraju, odwiedziny u wszystkich w czasie jednych świąt będą trudne. Być może wtedy ustalicie, że Boże Narodzenie jednego roku spędzicie w całości z jedną rodziną, a kolejnego roku z drugą? Możecie też ustalić na przykład, że Wielkanoc zawsze spędzacie z jedną rodziną, a Boże Narodzenie z drugą. Dla niektórych taki scenariusz może być idealny – w końcu  każdy z nas ma odmienny stosunek do celebracji różnych świąt.

Być może chcecie zostawić dzień dla siebie? Pielęgnować wtedy własne rodzinne tradycje tylko we dwoje lub z dziećmi albo przeznaczyć któryś z dni na spotkanie z przyjaciółmi? Wtedy wyjaśnicie to rodzinie i ustalcie, że dla nich zarezerwujecie inne świąteczne dni.

Święta z rodziną męża czy żony?

To jedynie kilka ogólnych wskazówek. Opracujcie własny plan skrojony na miarę Waszych oczekiwań i możliwości. Każde z Was ma różne relacje z rodziną, nie zawsze bliskie i serdeczne. Być może z różnych względów spędzacie święta tylko z jedną z rodzin.

Dobry plan to taki, z którego Wy będziecie zadowoleni. Czasami pary chcą sprawić przyjemność wszystkim, zamieniając swoje własne święta w maraton, którego znaczną część spędzają w trasie, co często kończy się rozczarowaniem i zmęczeniem. Jeśli jednak taka intensywna opcja Wam odpowiada, dlaczego mielibyście porzucić ten pomysł?

Wszystko zależy tylko od Was, a ja mam nadzieję, że czekają Was wspaniałe święta i cudowny czas w gronie najbliższych osób! :)

Średnia

4.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 listopad 2018
05 czerwiec 2020

Komentarze