Czy zaręczyny są konieczne, aby wziąć ślub?

08 grudzień 2018
Magdalena Gitler

Zaręczyny odbywają się w bardzo różnych okolicznościach. Kiedyś poprzedzone całym ceremoniałem, dzisiaj także ciche i nagłe, a czy w ogóle są koniecznie?

Oświadczyny i zaręczyny

Pomiędzy tymi dwoma pojęciami występuje dość istotna różnica. Oświadczyny to złożenie komuś propozycji małżeństwa, a zaręczyny są wzajemną zgodą obu stron na małżeństwo. Wyjaśniając - oświadczyny nie oznaczają, że dojdzie do zaręczyn, czego oczywiście nikomu nie życzymy!

Kiedyś przed poproszeniem o rękę kobiety, należało odwiedzić rodziców partnerki i na oficjalnym spotkaniu przedstawić jej rodzicom lub opiekunom swoje zamiary. Zawracie małżeństwa bez ich zgody zupełnie nie wchodziło w grę. Kiedyś to wydarzenie wiązało się również z negocjacjami majątkowymi. Ślub nie był tylko sprawą zakochanych, a ewentualne zerwanie zaręczyn niosło za sobą brzemię społecznej krytyki.

Zaręczyny dzisiaj

Teraz oświadczyny i zaręczyny wyglądają zupełnie inaczej. Oczywiście wierne tradycji osoby nadal odwiedzają dom partnerki, aby oficjalnie poprosić jej rodziców o rękę. Ta oficjalna prośba o rękę nie ma raczej wymiar informacyjny i podtrzymujący tradycję. Wyrażenie zgody jest tutaj symboliczne.

A mniej tradycyjnie? Tutaj możemy puścić wodze wyobraźni! Trzeba przyznać mężczyznom , że potrafią być kreatywni. Oświadczyny na szczycie góry albo rajskiej wyspie? Czemu nie! Wszystko, aby zaskoczyć ukochaną. Oświadczyny zaplanowane i przemyślane albo zupełnie spontaniczne. Macie w swoim otoczeniu osoby, które zaręczyły się pierścionek z pudrowych cukierków albo plastikowej kulki z automatu na korbkę? Wśród moich znajomych zdarzały się takie historie!

Czy zaręczyny są konieczne?

Niektóre Pary po prostu postanawiają, że nadeszła pora sformalizować związek i zaczynają planować ślub i wesele. Czasami nie mają na zaręczyny czasu, czasami pomysłu. Jeśli zaczynacie planować ślub bez nich oznacza to, że nie potrzebowaliście tego oficjalnego pytania oraz deklaracji i nie ma w tym nic złego. Oczywiście biorąc pod uwagę tradycje i obyczaje taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ale jeśli Wy nie widzicie w tym problemu i jesteście z tą decyzją szczęśliwi, róbcie swoje!

Chociaż trochę szkoda pomijać ten bardzo symboliczny i romantyczny gest, który na pewno będziecie wspominać do końca życia, niezależnie czy będzie perfekcyjnie zaplanowane, czy zakończone totalną klapą. Pewnie kiedyś będziecie śmiać się z tego do łez, więc szkoda odbierać sobie te piękne, wspólne wspomnienia. Poza tym, w większości przypadków kobiety marzą o zaręczynach rodem z filmu, nawet jeśli mówią, że wcale nie oczekują pierścionka.

Średnia

2.6

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 październik 2017
10 sierpień 2020

Komentarze