Tekst przysięgi małżeńskiej

27 październik 2017
Martyna Witosz

Chwila, w której młoda para wypowiada formułę przysięgi, jest najważniejszym, a ponadto najbardziej wzruszającym momentem ślubu. Wszystkie oczy gości skierowane są wówczas na tę dwójkę, dlatego nic dziwnego, że tej chwili może towarzyszyć stres. Warto przed tym wydarzeniem zaznajomić się z tekstem przysięgi i przećwiczyć ją na spokojnie.

Słowa przysięgi małżeńskiej w kościele

Zaczyna Pan Młody:

Ja, … (imię Pana Młodego), biorę Ciebie …  (imię Pani Młodej) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie tę samą przysięgę powtarza Pani Młoda:

Ja, … (imię Pani Młodej), biorę Ciebie … (imię Pana Młodego) za męża i ślubuję Ci: miłość,
wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Kolejnym krokiem jest wymiana obrączek, podczas której najpierw mówi Pan Młody, a później Pani Młoda:

…(imię Pani Młodej/Pana Młodego) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Słowa przysięgi małżeńskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego

Rozpoczyna Pan Młody:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z …(imię Pani Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe”.

Później, dokładnie te same słowa powtarza Pani Młoda.

Jeśli Młodej Parze zależy na własnej przysiędze podczas ślubu, należy to wcześniej uzgodnić z księdzem lub urzędnikiem USC.

Średnia

3.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

10 kwiecień 2020
02 wrzesień 2018

Komentarze

Zabrakło mi w tym artykule alternatyw dla przysięgi małżeńskiej w kościele. W Polsce nie ma tylko jednego jednego kościoła. Wiele wzorów istnieje w Kościele luterańskim i reformowanym, a poza tym jest jeszcze Kościół prawosławny i wiele innych jeszcze wspólnot, ktore poszerzają spektrum ujęcia przysięgi małżeńskiej i ja urozmaicają.
~Janek 26 sierpień 2020 20:23 odpowiedz
dzieki bo nie wiedzialem co mam muwic teraz zycie jest prostsze ... hej kochani myslicie ze ksiadz zauwazy ze nie muwie z glowy tylko czytam ze samartwatcha??? proszew o szybka odpowiec slub zara mam
~zbigniew Matuk 22 październik 2019 23:11 odpowiedz
Naprawdę?
~J. 27 grudzień 2019 23:54
witam, prosze zajrzec do rytualu slubnego i zobaczyc jak brzmi przysiega bo nie tak jak napisaliscie
~max 16 kwiecień 2019 15:48 odpowiedz
Jeszcze jedna rzecz Ksiądz: Możecie się pocałować. Państwo młodzi: cału cału
~ZD 28 grudzień 2020 18:33