Tekst przysięgi małżeńskiej

27 październik 2017
Martyna Witosz

Chwila, w której młoda para wypowiada formułę przysięgi, jest najważniejszym, a ponadto najbardziej wzruszającym momentem ślubu. Wszystkie oczy gości skierowane są wówczas na tę dwójkę, dlatego nic dziwnego, że tej chwili może towarzyszyć stres. Warto przed tym wydarzeniem zaznajomić się z tekstem przysięgi i przećwiczyć ją na spokojnie.

Słowa przysięgi małżeńskiej w kościele

Zaczyna Pan Młody:

Ja, … (imię Pana Młodego), biorę Ciebie …  (imię Pani Młodej) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie tę samą przysięgę powtarza Pani Młoda:

Ja, … (imię Pani Młodej), biorę Ciebie … (imię Pana Młodego) za męża i ślubuję Ci: miłość,
wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Kolejnym krokiem jest wymiana obrączek, podczas której najpierw mówi Pan Młody, a później Pani Młoda:

…(imię Pani Młodej/Pana Młodego) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Słowa przysięgi małżeńskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego

Rozpoczyna Pan Młody:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z …(imię Pani Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe”.

Później, dokładnie te same słowa powtarza Pani Młoda.

Jeśli Młodej Parze zależy na własnej przysiędze podczas ślubu, należy to wcześniej uzgodnić z księdzem lub urzędnikiem USC.

Średnia

3.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

27 sierpień 2018
14 czerwiec 2018

Komentarze

dzieki bo nie wiedzialem co mam muwic teraz zycie jest prostsze ... hej kochani myslicie ze ksiadz zauwazy ze nie muwie z glowy tylko czytam ze samartwatcha??? proszew o szybka odpowiec slub zara mam
~zbigniew Matuk 22 październik 2019 23:11 odpowiedz
Naprawdę?
~J. 27 grudzień 2019 23:54
witam, prosze zajrzec do rytualu slubnego i zobaczyc jak brzmi przysiega bo nie tak jak napisaliscie
~max 16 kwiecień 2019 15:48 odpowiedz