Testy psychologiczne - dobór partnera

01 styczeń 2019
Dagmara Sobczak

Kiedy dość długo jesteśmy samotni i wcale ten stan rzeczy nam się nie podoba – szukamy różnych rozwiązań, za pomocą których moglibyśmy znaleźć partnera: randki w ciemno, poznawanie nowych osób przez Internet, szybkie randki, samotne wypady na miasto, biura matrymonialne i tak dalej. 

Jedną z możliwości są także testy psychologiczne inaczej zwane testami doboru partnera. Najczęściej wykorzystywane są one w biurach matrymonialnych albo w bardziej dziś popularnych portalach randkowych. 

Czy jednak wyniki, które uzyskamy po wypełnieniu takiego testu, mają sens? Czy są w stanie pomóc dobrać nam odpowiedniego partnera?

 

Testy psychologiczne, a dobór partnera

Decydując się na wykonanie takiego testu, gdzieś z tyłu głowy zawsze trzeba mieć informację, że uzyskane wyniki będą miarodajne tylko i wyłącznie, wtedy gdy to my szczerze i bez żadnego koloryzowania będziemy odpowiadać na zadawane pytania, a sama ankieta (test) zostanie skonstruowana zgodnie ze wszystkimi standardami psychometrycznymi. Inaczej taki test nie będzie miarodajny i może jedynie wprowadzać w błąd.

Załóżmy jednak, że test został wykonany rzetelnie, a my odpowiadaliśmy na pytania zgodnie z prawdą – czy wyniki tego testu pomogą nam znaleźć idealną drugą połówkę? I tu niestety mam pewne wątpliwości.

Niezależnie jak długi i wnikliwy były taki test doboru partnera, zawsze jest to pewien wycinek nas i naszej osobowości. Wycinek, który na pewno w jakiś sposób można połączyć z drugą osobą – podobną do nas i dzięki temu testowi możemy poznać osoby, które w jakimś procencie są podobne do nas i do nas pasują. 

Niestety miłości i zakochania nie da się zamknąć w sztywnych ramach. To, że łączy nas jedno to może być o wiele za mało, gdy dzieli nas dużo więcej. 

 

Wybór partnera to nie tylko rys psychologiczny

Wybór partnera dotyka sfer nie tylko podobieństwa psychologicznego, ale także bierzemy pod uwagę aspekty wizualne danej osoby, fizyczność, chemię między nami, wspólne doświadczenia, podobne poczucie humoru i wyznawane wartości, których nie zmierzy żaden test. 

Dlatego taki test nie da nam gwarancji poznania idealnego partnera na męża czy żonę.

Oczywiście, nie jestem przeciwnikiem tej metody. Jeżeli ktoś ma ochotę, może spróbować, a kto wie, być może istnieją przypadki, gdzie za sprawą algorytmu jakaś para żyje szczęśliwie po dziś dzień. 

Warto jednak pamiętać, że test nie podejmie za nas końcowej decyzji. Może nam zaproponować jakąś osobę, ale to i tak my zdecydujemy, czy odbieramy na tych samych falach.

 

Korzystaliście kiedyś z testów doboru partnerskiego? Co o nich sądzicie? :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

30 kwiecień 2018
20 wrzesień 2018

Komentarze