Jak określić swój typ urody?

17 lipiec 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Podział na typy urody według pór roku ułatwia dobór kolorów zarówno w makijażu, jak i odzieży, w których każdy z nas prezentuje się najlepiej. Podczas takiej analizy bierze się pod uwagę kolor oczu, kolor włosów oraz kolor cery. Na podstawie tych danych określa się typ urody: wiosna, lato, jesień, zima. Każdej porze przypisane są konkretne barwy więc gdy tylko dowiesz się do jakiego typu Ci najbliżej, dobieranie codziennej palety kolorów będzie o wiele prostsze.

Pamiętaj, że to tylko sprawa orientacyjna, ma pomóc podkreślić Twoje atuty a także podpowiedzieć czego się wystrzegać. Wszystko po to byś mogła kreować precyzyjnie swój wizerunek. Zdradzę Ci, że do dziś nie mogę pogodzić się z faktem że nie powinnam nosić koloru czarnego, bo tego nie ma na liście przy typie urody chłodnego lata. Bardzo nad tym ubolewam, więc od czasu do czasu zakładam na siebie czarną sukienkę lub golf w tym kolorze. Częściej jednak decyduję się na ten kolor, ale kiedy znajduje się dalej od twarzy.

Dzięki określeniu swojego typu urody uważniej robię zakupy i zwracam większą uwagę na kwestie, których wcześniej nie uważałam za istotne.

 

Określ swój typ urody

Wiosna, lato, jesień, a może zima? Wiesz jakim typem urody jesteś? Dowiedźmy się! Pomoże Ci w tym Monika Jamrych – doradca ds. wizerunku, która zechciała odpowiedzieć na kilka moich pytań :)

Moniko, po co tak właściwie określenie swojego typu urody?

Analiza kolorystyczna, czyli określenie swojego typu urody to tak naprawdę odkrycie osobistej palety barw. Dzięki niej dowiadujemy się, jakie kolory pasują do naszego typu urody, w jakich kolorach wyglądamy kwitnąco, które dodadzą nam świeżości i energii, ale też z drugiej strony odkryjemy kolory, które nas przytłaczają czy gaszą naszą urodę. Określenie swojego typu urody jest pewnego rodzaju podpowiedzią jak "używać" kolorów z korzyścią dla nas samych.

Kiedy i komu taka analiza może być najbardziej pomocna?

Najczęściej instynktownie każda z nas czuje, które kolory do nas pasują, które podkreślą naszą naturalną urodę. Zdarza się jednak, że intuicja nas myli. Czujemy, że coś jest nie tak. Kolory, które nosimy nie dodają nam blasku, a wręcz przeciwnie, sprawiają, że nie tylko czujemy się " szaro", twarz wygląda na zmęczoną, ale też taki wizerunkowy sygnał wysyłamy.

Dla takich właśnie osób będzie skierowana analiza kolorystyczna. Nauczą się one posługiwać paletą barw, uwydatniać zalety swojej urody za pomocą koloru, a wiedzę zdobytą będą wykorzystywać w życiu codziennym, chociażby przy komponowaniu garderoby, doborze makijażu czy podczas wizyty u fryzjera.

Gdzie i w jaki sposób wykonać analizę kolorystyczną?

Profesjonalną analizę kolorystyczną przeprowadzają przeszkoleni w tym zakresie styliści i wizażyści. Używają oni do tego specjalnie skomponowanych ram kolorystycznych lub chust garderobianych. Pozwalają one wskazać jakim typem urody jesteśmy - Wiosną, Latem, Jesienią czy Zimą. A do poszczególnych pór roku przypisane są odpowiednie palety barw.

Analizę wykonujemy przy odpowiednim oświetleniu. Najlepiej aby było światło dzienne. Całość poprzedzona jest dość obszernym wywiadem z klientką.

Jednym z najważniejszych kroków, dzięki któremu poznamy swoją paletę barw, jest określenie czy jesteśmy typem urody ciepłym czy zimnym. Pomogą nam w tym folie lub chusty w kolorze srebrnym i złotym. Przyłożenie ich do twarzy pozwoli nam ocenić temperaturę pigmentacji skóry. Karnacja z poświatą błękitu, biała, bladoróżowa to zazwyczaj cera chłodna (Lato i Zima). Z kolei karnacja złocista, brzoskwiniowa czy kremowa mówi nam o dużej ilości ciepłych pigmentów (Wiosna, Jesień).

Następnie określamy tzw. walor urody, czyli jej kolor - jasny lub ciemny. Jasne typy urody to wszystkie blondynki, te ciemne i z ruda poświatą również, o jasnych oczach, nigdy brązowych, o rzęsach i brwiach zazwyczaj w kolorze włosów (Lata, Wiosny).

Wszystkie brunetki, szatynki o ciemnych oczach i intensywnej ich oprawie, , zbliżonej do kolorystyki włosów to ciemne typy urody (Jesienie, Zimy).

Na koniec jeszcze jeden krok - określenie chromatyczności, która może być kontrastowa lub harmonijna. Uroda harmonijna (Lata i Jesienie) oznacza, że kolorystyka naszej skóry, włosów i oczu jest do siebie bardzo zbliżona. Nie ma w niej kontrastów, czyli jednej cechy, która wyróżniałaby się na tle innych. Typy kontrastowe (Wiosny, Zimy) z kolei mają w swojej urodzie mocne akcenty - np. bardzo ciemne brwi w stosunku do koloru włosów.

Po odpowiedzi na te 3 pytania już mniej więcej zaczyna się nam kreować nasza pora roku. Aby ją potwierdzić zaczynamy pracę z chustami lub ramami kolorystycznymi. One utwierdzą nas czy nasz wybór był prawidłowy.

Jak przedstawiają się poszczególne typy urody?

Najbardziej popularnym i powszechnie stosowanym podziałem jest podział na 4 pory roku.

Wiosenne typy urody są delikatne, świeże, o pełnym blasku odcieniu skóry. Skóra bywa w kolorze brzoskwini, kości słoniowej, pojawiają się jasnozłotawe piegi, a w chwilach stresu – rumieniec. Skóra opala się szybko, a opalenizna jest zawsze złocista. Oczy Wiosny są intensywne w barwie, tęczówki wyraźnie odcinają się od białka. Kolor niebieski, zielony - czysty i intensywny, może być z domieszką złota czy bursztynu. Włosy nigdy nie są szare czy blade. To zazwyczaj słoneczne odcienie blondu, ciemny orzech czy jasny kasztan oraz wszystkie odcienie beżu.

Letnie typy urody kojarzą się nam z przyrodą letnią - z kolorami przypudrowanymi, zgaszonymi, wypalonymi blaskiem słońca. Karnacja jest zdecydowanie chłodna, cera porcelanowa, w odcieniu bladego beżu, czy w odcieniach różu (często naczynkowa). Lato zazwyczaj opala się na czerwono, uzyskując po kilku dniach chłodno-oliwkową opaleniznę. Oczy są jasne - szaroniebieskie, jasnoniebieskie, szare, piwne, a obwódka źrenicy nie kontrastuje z białkiem. Włosy od jasnego blondu, po średni brąz, zawsze z popielatą domieszką.

Jesienne typy są pełne basku i ciepła. Ich cera jest znacznie intensywniejsza niż u Wiosen. Nie posiada rumieńców, ale często występują u niej piegi i to nie tylko na twarzy, ale również i na ciele. Ciężko się opalają i rzadko kiedy Jesień może zatrzymać na dłużej opaleniznę. Oczy są błyszczące, intensywne w kolorze ciemnego brązu, orzecha laskowego, zielone, niebieskie, często mają na źrenicach złote cętki. Włosy są brązowe, rude czy bursztynowe z poświatą miodu.

Zima jest pełna kontrastów. Wyraźna i elegancka. To typ Królewny Śnieżki - jasna, transparentna karnacja, szlachetna. Ale też Typ Południowy - beżowa, brązowa czy oliwkowa skóra. Opalają się z trudem przy jasnej karnacji. Typ Południowy łatwo i szybko. Oczy są błyszczące i kontrastowe - jasne białka odcinają się od czystej, intensywnej tęczówki. Zawsze z ciemną oprawą twarzy. Włosy to wszystkie odcienie od brązu po czerń.

Czy jeśli w naszej palecie barw nie znajduje się nasz ulubiony kolor, to jest to tym samym dla nas kolor zakazany? Czy trzeba sztywno trzymać się zasad?

Nie ma kolorów zakazanych :)

Istotny jest odcień danego koloru, czy jest czysty, ciepły, zimny czy kontrastowy itd. A najważniejsze w analizie kolorystycznej jest to, że dotyczy ona wszystkiego, co bezpośrednio graniczy z naszą twarzą. Także jeśli intensywna zieleń nie jest kolorem z Twojej palety barw, to spraw sobie spódnice w takim kolorze. To, że w soczystej czerwieni Tobie nie do twarzy, nie oznacza, że nie powinnaś sprawić sobie czerwonych szpilek :)

Znając swój typ urody, możemy poszukać jakiejś znanej osoby, gwiazdy, która przypisana jest do tego samego i inspirować się, prawda?

Jak najbardziej, zgadzam się tym. Nad wizerunkiem znanych osób pracują zazwyczaj profesjonaliści. Ich styl jest przemyślany. Także na początek, jeśli jeszcze trudno nam się poruszać po palecie barw, zainspirujmy się ich wyglądem i podejrzyjmy w jaki sposób wykorzystują swoją paletę barw do budowania wizerunku.

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do zrobienia analizy kolorystycznej i spotkania z profesjonalistą w tej branży lub wykonania takiego „testu” samodzielnie. Pamiętaj, że określenie swojego typu urody pomoże Ci w codziennym kreowaniu wizerunku, sprawi, że będziesz bardziej świadomie robiła zakupy, co zaprocentuje Twojej garderobie. Ponadto unikniesz sytuacji, że coś Ci nie pasuje czy w czymś źle wyglądasz. Tym samym wszystko będzie prostsze i przyjemniejsze, a jeśli ma być jeszcze lepiej, to myślę, że warto skorzystać? :)

A Ty, znasz już swój typ urody? Wiosna, Lato, Jesień, a może jesteś Zimą? :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

03 październik 2018

Komentarze