Kiedy na weselu zabraknie Twojego rodzica...

29 wrzesień 2020
Dagmara Sobczak

Ślub i wesele to bardzo radosny moment, w którym najczęściej towarzyszy nam cała najbliższa rodzina. Co jednak zrobić, gdy któregoś z rodziców brakuje?

Na moim weselu zabrakło mojego taty i taty mojego męża. Niezależnie jak świeża jest to strata, na takich uroczystościach najbardziej odczuwa się brak bliskich osób. 

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Jak się zachować? Opowiem o swoich doświadczeniach.

Prowadzenie do ołtarza

Prowadzenie do ołtarza córki przez ojca to typowo amerykański styl. U nas nie jest to tak często spotykane. Zazwyczaj para idzie do ołtarza wspólnie za księdzem. I u nas było tradycyjnie. Nie wiem natomiast, czy gdyby mój tata żył, zdecydowałabym się na ten bardziej nowoczesny wariant. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam i nie miałam okazji mieć wyboru. 

Dlatego myślę, że spokojnie ten moment można zorganizować w tradycyjnej formie. Jednak jeżeli bardzo zależy Ci, aby ktoś poprowadził Cię do ołtarza – pomyśl, czy masz jakąś bliską osobę, która w pewien sposób zastępuje Ci ojca. Wujek, brat, a może teść?

Podziękowania dla rodziców

Pamiętam, że w trakcie mojego wesela, to był najsmutniejszy dla mnie moment. Długo myśleliśmy nad tym, jak to zorganizować, żeby brak kogokolwiek nie był szczególnie rzucający się w oczy i nie spowodował, że komuś będzie przykro. 

Wybór utworu również nie należał do najprostszych. Pamiętam, że wybraliśmy coś zupełnie uniwersalnego. Jak dobrze pamiętam, była to piosenka Dżemu „W życiu piękne są tylko chwile”.

Podziękowania zdecydowaliśmy się złożyć nie tylko naszym mamom. Mama mojego męża miała nowego partnera, więc jemu również podziękowaliśmy, a do mojej mamy dołączył mój starszy brat, który również otrzymał podziękowania. 

Następnie wspólnie zatańczyliśmy w tym gronie.

Rodzina na weselu

Może być tak, że rodzina ze strony Twojego zmarłego rodzica pod wpływem alkoholu zacznie Go wspominać i obdarzać Cię współczuciem. U mnie taką osobą był brat mojego taty. Może być tak, że uronisz niejedną łzę. Nie ma czego się wstydzić. To normalne, że chcielibyśmy, aby w najważniejszych momentach naszego życia towarzyszyły nam najbliższe osoby.

Jeżeli natomiast nie chcesz poruszać tego tematu, nie bój się powiedzieć o tym swojej rodzinie. Masz do tego prawo. Masz prawo przeżyć ten dzień, tak jak tylko tego chcesz. 

Wesele bez rodzica (rodziców) bywa trudne i momentami bardzo przykre, ale pamiętaj, że właśnie tworzysz nową rodzinę, w której będziesz miał oparcie i miłość. I to jest najważniejsze. Czasu się nie cofnie, więc żyj chwilą obecną. 

Byliście kiedyś na czyimś weselu, gdzie brakowało któregoś z rodziców Państwa Młodych? Czy odczuliście jako goście ten brak?

A może sami znajdziecie się w takiej sytuacji? Mam nadzieję, że moje doświadczenia chociaż w małym stopniu Wam pomogą.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

31 sierpień 2019
21 czerwiec 2018

Komentarze