Wesele i baby shower jednego dnia? Czy da się połączyć te dwie imprezy?

11 wrzesień 2019
Anna Boenish

Nie żyjemy już w czasach, gdzie zajście w ciąże musi oznaczać pospieszny ślub. Coraz częściej odchodzi się od tej tradycji, z różnych względów – nie rzadko finansowych, bo przecież nowy członek rodziny to bardzo duże początkowe koszta, a wesele samo w sobie może równie mocno nadszarpnąć nasz budżet. 

Jeśli jednak jesteście w ciąży i nie chcecie odkładać terminu ślubu, nic straconego! Jest wiele możliwości, żeby uroczystość nie zrujnowała naszej kieszeni, a jednocześnie była pięknym wspomnieniem zarówno wejścia w małżeństwo jak i oczekiwania na dziecko.

Kojarzycie imprezy Baby Shower

Baby shower – co to jest?

Baby Shower to przyjęcie, organizowane na cześć naszego malucha. Zazwyczaj wyprawiane w ostatnim miesiącu ciąży, jednak nie jest to konieczność! Goście przynoszą prezenty dla noworodka i mamy; bawią się, jedzą i wspólnie spędzają czas. Często zdarza się, że w trakcie imprezy rodzice dziecka zdradzają pierwszy raz jego płeć. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej wyobraźni i chęci. Mogliście również spotkać się z polską nazwą, czyli Pępkowe. 

W takim razie, może warto połączyć ceremonie ślubu z przywitaniem nowego członka rodziny? Jak w takim razie to zorganizować?

Kiedy organizuje się Baby Shower?

Co prawda, Baby Shower tradycyjnie organizowane jest w ostatnim miesiącu ciąży, jednak nie polecałabym tego rozwiązania, jeśli mamy połączyć je ze ślubem.

W ostatnim miesiącu możemy źle się czuć, być zmęczone i ociężałe, mieć mniej energii niż zazwyczaj. Dodatkowo, silny stres i wrażenia nie sprzyjają dobrej zabawie, przy fizycznych ograniczeniach. Pierwszy trymestr ciąży również może być kłopotliwy – to zazwyczaj wtedy dopadają nas nudności, złe samopoczucie i osłabienie.

Z tych względów, jeśli jest to możliwe, proponuję wybrać datę pomiędzy 4 a 7 miesiącem ciąży – brzuch nie będzie na tyle duży, żeby zanadto przeszkadzać i prawdopodobnie będzie już znana płeć dziecka. Będziemy w szczytowej formie, więc nic nie powstrzyma nas przed cieszeniem się tak długo wyczekiwanym dniem. 

Jak sprawnie połączyć dwie imprezy?

Sama organizacja ślubu i wesela wielu osobom spędza sen z powiek. Załatwiania jest dużo, spraw do domknięcia jeszcze więcej. Jako przyszłe mamy nie możemy zanadto się stresować ani nadwyrężać – dlatego dobrym pomysłem będzie zlecenie większości rzeczy, albo poproszenie bliskich o pomoc. Jeśli nie chcecie zatrudniać firm do organizacji, warto popytać, czy ktoś ze znajomych nie mógłby sprawdzić się w roli grafika czy dekoratora sali – jest duże prawdopodobieństwo, że macie wśród otoczenia wiele utalentowanych osób. 

Już na samym początku poinformujcie gości o charakterze imprezy. Zastanówcie się wspólnie z partnerem, jakie prezenty będziecie chcieli przyjąć. Możecie stworzyć listę potrzebnych drobiazgów, gdzie znajdą się zarówno prezenty ślubne jak i pomoce dla mamy i dziecka. Nie stawiajmy gości w niekomfortowej sytuacji, w której nie będą wiedzieli, jaki prezent podarować – ślubny czy pępkowy? A może oba? 

Pamiętajcie, że Baby Shower jest jedynie dodatkiem do Waszego ślubu. To wejście w związek małżeński będzie tutaj grało pierwszoplanową rolę i nie krępujcie się, jeśli chodzi o przygotowania – sali wcale nie muszą zdobić niebieskie lub różowe balony. Jeśli marzy Wam się wesele w stylu boho – nie ma żadnych przeciwskazań co do takowej organizacji. 

Jak wkomponować Pępkowe w przyjęcie weselne?

Zaplanujcie wspólnie czas w trakcie wesela, który odniesie się do Pępkowego. Pomyślcie nad tym, w jaki sposób zdradzicie płeć czy imię dziecka. Może duży balon dmuchany helem lub gra, która zaangażuje gości?

Oto parę pomysłów, które na pewno będą wspaniałym widowiskiem! 

  • Zamknijcie w dużym kartonie balony z helem w kolorze różowym lub niebieskim. Po otwarciu, w niebo wyleci dobra nowina!
  • Nadmuchajcie kilkanaście balonów, a jeden wypełnijcie confetti w różowym lub niebieskim kolorze. Poproście paru gości, żeby po kolei przekłuwali balony – jeden z nich będzie niespodzianką.
  • Tort niespodzianka – zamówcie tort i poproście cukiernika, żeby biszkopt był koloru niebieskiego lub różowego. Goście dowiedzą się o płci dopiero wtedy, kiedy zaczniecie kroić ciasto!


W trakcie wesela podzielcie się swoimi uczuciami dotyczącymi rodzicielstwa i tej roli, w której już niedługo będziecie uczestniczyć. Odpowiedni i przygotowany moment, w którym zabierzecie głos, będzie idealnym uzupełnieniem i pozwoli uniknąć zakłopotania pośród zebranych. 

Baby Shower w połączeniu z weselem nie musi być ani nudny ani kiczowaty. W końcu to dwa bardzo ważne wydarzenia w Waszym życiu i niesamowita okazja, żeby celebrować je w tak licznym gronie! 

Co myślicie o takim rozwiązaniu? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

19 październik 2018
07 sierpień 2018

Komentarze