Jak zorganizować wymarzone wesele na statku?

07 grudzień 2018
Anna Żaczek

W poszukiwaniu atrakcyjnego miejsca na wesele niektóre pary decydują się na zorganizowanie przyjęcia na statku lub barce. Drążąc temat, stwierdziłam, że miłośnicy wodnego szaleństwa mogą liczyć na wiele ofert, poczynając od miast leżących nad Wisłą po miejsca, gdzie usytuowane są inne, dosyć duże naturalne zbiorniki wodne.

Zanim pomysł zorganizowania przyjęcia weselnego na statku lub barce wprowadzicie w realizację, warto przemyśleć kilka spraw na samym początku. Pierwsze pytania, które same się cisną do głowy, to czy gości nie dopadnie choroba morska. Kolejne to – ile godzin spędzimy na wodzie? Czy skoro zrywamy z tradycją, chcemy również zrezygnować z pewnych utartych schematów i elementów wesela takich jak oczepiny, czy innych typowych weselnych atrakcji? Z pewnością będziemy musieli wybierać pomiędzy stołem szwedzkim a tradycyjnym menu.

Rozwiewamy niepokoje…

Aby rozwiać pierwsze wątpliwości, chcę przytoczyć kilka opinii osób, które odważyły się na ślub i wesele na jednostkach pływających:

Na barkach o większej powierzchni, przystosowanych do organizowania imprez powyżej 50 osób nie odczuwa się silnego kołysania. Wesele można zorganizować również dla większej liczby osób bez obaw o miejsce i posiłek.

— Jeśli komuś zależy na swobodnej zabawie, bez sztywnych reguł i tradycjonalizmu, polecamy właśnie przyjęcie na barce, która będzie miało swoisty klimat. Jednak trzeba się liczyć z tym, że będzie to jednak nieco krótsza zabawa od tradycyjnego wesela.

— Przyjęcie na statku czy barce nie oznacza braku elegancji i wytworności. W ofercie możemy znaleźć miejsca, które sprostają wyszukanym oczekiwaniom zarówno w kwestii stylu, wystroju, jak i weselnemu menu. Ceny są porównywalne z tradycyjnym weselem.

Wesele pod żaglami na Mazurach

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich króluje klimatyczny – o bogatej historii – żaglowiec śródlądowy „Chopin”. Posiada dwie zatoki w Mikołajkach. Młodzi mogą zawrzeć związek małżeński bezpośrednio na statku, gdzie ceremonia może być poprowadzona przez urzędnika, jak i przez księdza. Oferta oprócz stałego menu obejmuje również pełny catering w zależności od potrzeb. Przykładowe ceny: rejs z kolacją na statku i muzyką na żywo – 150 zł/osoba, rejs dla grupy zorganizowanej (3 godziny) – 4500 zł plus ewentualne koszty cateringu, uroczystość rodzinna (5 godzin) – z wypłynięciem statku – 220 zł za osobę. Wycena przyjęcia weselnego przebiega indywidualnie, ponieważ dostosowana jest do konkretnych potrzeb Pary Młodej. Żaglowiec pływa w sezonie nawigacyjnym obejmującym miesiące od połowy kwietnia do połowy listopada. Młodzi mogą liczyć na efektowną sesję zdjęciową. Przelicznik cenowy zamieszczony w ofercie to: 250 zł/godzina, z wypłynięciem –1500 zł/godzina.

Czego możemy się spodziewać nad Wisłą?

Warszawa oferuje do wyboru 4 jednostki pływające o wdzięcznych nazwach: River Cafe, Stelmach, Wars, przy czym dwie to tzw. tramwaje wodne, a pozostałe to restauracje na barkach stacjonujące przy brzegu Wisły. Organizatorzy wesela mogą liczyć na cały pakiet usług, poczynając od cateringu po oprawę muzyczną i plastyczną całego przyjęcia weselnego. Posiłki w formie stołu szwedzkiego lub pełnego menu weselnego mogą być dowolnie konfigurowane, a ceny kształtują się w granicach 150-180 zł za osobę. Na życzenie klientów mogą być zorganizowane dodatkowe atrakcje muzyczne, występy znanych osób, klimaty starej Warszawy lub kabaretu. Przykładowo koncert na żywo zespołu śpiewającego szanty oscyluje wokół kwoty 2700 zł. Przewidziano również ubezpieczenie NNW uczestników imprezy, które wynosi 10zł od osoby, a dodatkowe zabezpieczenie ratowniczo-medyczne to kwestia 600 złotych.

Kraków – tu mamy ogromny wybór restauracji zlokalizowanych przy brzegu Wisły. Krakowska żegluga śródlądowa oferuje na przyjęcia weselne wynajęcie statku lub katamaranu. Rejsy na wyłączność statkiem wynoszą przykładowo od 1500 zł do 2500 zł netto za 1 godzinę. Powyżej 4 godzin – kolejna rozpoczęta godzina o 50% taniej. W ofercie zamieszczono również propozycję pełnego cateringu. Na przyjęcia bardziej kameralne w mniejszym gronie, np. około 25 osób, proponuje się wynajęcie katamaranu. Przykładowe ceny wynajmu katamaranu to 0,5 h – 200 zł, 1h – 300 zł, 2h – 500 zł.

Wesele na statku nad Odrą

Śródlądowy statek pasażerski Wratislavia we Wrocławiu zachęca Młodych do zorganizowania wesela z dosyć dużym rozmachem, bo udostępnia na przyjęcie aż trzy pokłady, które pomieszczą nawet 400 osób (dolny pokład – sala weselna, pokład środkowy – loże i restauracja oraz pokład słoneczny na świeżym powietrzu). Ceny wynajmu na przyjęcia do negocjacji. Bonusem jest rejs w cenie statku na przyjęciu dla minimum 100 osób. Menu obejmuje 4 warianty, gdzie zróżnicowane ceny kształtują się od 170 do 350 złotych za osobę.


Podane przez mnie przykłady to tylko inspiracja, ale przyznacie, że warta przemyślenia… A więc wiatr we włosach i szczęście w oczach na statku?  :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

23 maj 2018
13 wrzesień 2018

Komentarze