Wesele w tygodniu - wady i zalety

09 październik 2017
Paulina Pieśla

Od kilkunastu, jak nie nawet kilkudziesięciu, lat przyjęła się zasada, że Pary Młode decydują się na ślub i wesele w sobotę. Jest to swoistą tradycją w Polsce. Coraz częściej jednak młodzi ludzie pobierają się w ciągu tygodnia. Przyznam, że jak rozmawiam z ludźmi z tej branży, to nikogo już nie dziwi fakt, że pary chcą pobrać się w poniedziałek czy środę. Jak każde rozwiązanie, również i to, w którym decydujemy się na ślub w tygodniu, ma swoje wady i zalety. Zanim podejmiesz tą najważniejszą decyzję w swoim życiu, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Zalety ślubu w tygodniu

  • Dostępność miejsc

    Wiadomo, że mimo tego, że śluby w tygodniu organizowane są coraz częściej, w dalszym ciągu zdarzają się stosunkowo rzadko. W związku z tym, nie musicie się obawiać, że Wasza wymarzona sala będzie zajęta, jeżeli zdecydujecie się na jej wynajęcie w inny dzień niż sobota. To samo może tyczyć się kamerzysty, fotografa, fryzjera czy wizażystki. W przypadku usługodawców należy jednak uważać, ponieważ niektórzy z nich ślubne obowiązki traktują jako pracę dodatkową. Mogą oni w tygodniu normalnie pracować u kogoś na etacie. Warto w trakcie poszukiwań dowiedzieć się, czy wybrany przez Was kamerzysta czy fotograf pracuje również w tygodniu, bo możecie się nieprzyjemnie rozczarować.

  • Rabaty i zniżki

    Sporo sal oferuje rabaty i zniżki dla tych par, które organizują wesele w nietypowy dzień tygodnia. Możecie spotkać się z rabatem nawet do -20% kwoty za ‘talerzyk’ + gratis dodatkową usługę, za którą w przypadku wesela w sobotę musielibyście dodatkowo płacić (do takich atrakcji mogą należeć, np. Candy bar czy stół wiejski). Tutaj niestety również pojawia się haczyk. Wiele sal weselnych nie traktuje niedzieli jako "zwykłego" dnia tygodnia, a w takich samych kategoriach, jak sobotnie przyjęcie. Wtedy niestety musicie zapłacić normalną, obowiązującą kwotę bez rabatów.

  • Ustalanie terminu

    Podobnie jak w przypadku sali weselnej, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rezerwując termin ślubu  w kościele czy urzędzie, nie będziecie mieli problemu z jego dostępnością. W przypadku ślubu konkordatowego może pojawić się problem wtedy, kiedy będziecie chcieli zorganizować ślub w piątek. Wielu kapłanów odmawia Młodym udzielenia sakramentu ze względu na pamiątkę Męki Pańskiej.

Wady organizowania ślubu w tygodniu

  • Frekwencja gości

    Niestety, nie każda z zaproszonych osób będzie mogła sobie pozwolić na wzięcie urlopu w ciągu tygodnia. Zapewne pojawią się również tacy, którzy nie tyle co nie będą mogli, ale nie będą chcieli wykorzystywać urlopu, żeby świętować ten dzień z Wami. Dobrym rozwiązaniem jest, coraz bardziej popularny w Polsce, Save The Date, czyli rozsyłane zawiadomianie informujące o fakcie, że za rok o tej porze będziecie bawić się na Waszym ślubie. Być może, jeżeli goście dowiedzą się o tym stosunkowo wcześniej, będzie im łatwiej zarezerwować wolny dzień czy rozdysponować swój urlop.

  • Szkoła/uczelnia/praca

    Punkt w sporej mierze związany ze wspomnianym przeze mnie wcześniej problemem. Wiadomo, że wesele z zasady powinno trwać do białego rana i pewnie nie jeden z nas chciałby tak długo się bawić. Niestety, na następny dzień wzywają nas obowiązki i trochę trudno do nich wrócić po całonocnej zabawie. Dzień regeneracji nie tylko przydaje się dorosłym, ale również dzieciom. Zastanów się, jak biesiadnicy zareagują na sytuację, że ich pociecha opuści 2 dni nauki szkolnej. Nie każdemu rodzicowi może odpowiadać to rozwiązanie.

  • Kłopoty z dojazdem

    Jeżeli zdecydujecie i uzyskacie zgodę na ślub w piątek, musicie się liczyć z korkami. Ten dzień ze względu na rozpoczynający się weekend utożsamiany jest z korkami, które mogą utrudnić zarówno Wam, jak i Waszym gościom przemieszczanie się np. z kościoła na sale weselną. Podobna sytuacja ma również miejsce w przypadku wesel organizowanych w poniedziałek.

  • Poprawiny pod znakiem zapytania

    Nie oszukujmy się. Ciężko będzie Wam zorganizować poprawiny, jeżeli zdecydujecie się na wesele w tygodniu. Stawiacie wtedy gości w dość patowej sytuacji, bo nawet kiedy będą mieli ochotę na dwudniowe świętowanie, mogą nie być w stanie zorganizować sobie 3 dni wolnego w tygodniu. Może się okazać, że opłacicie wszystkie usługi jak za wesele dwudniowe, a na drugi dzień zjawi się tylko garstka zaproszonych.

Zanim zdecydujecie się na organizację wesela w tygodniu, spójrzcie na swoją listę gości i zastanówcie się, ile osób z tej listy będzie w stanie dotrzeć na wesele. Przeanalizujcie dokładnie za i przeciw i dopiero wtedy wybierzcie idealne rozwiązanie. Jeżeli decydujecie się na ślub w tygodniu ze względów finansowych, może warto pomyśleć o ślubie tradycyjnie w sobotę, ale może w nietypowym miesiącu? Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że frekwencja na ślubie będzie znacznie większa niż w przypadku, kiedy zdecydujecie się na ślub w tygodniu.

Średnia

4.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 lipiec 2018

Komentarze

 Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić, ale mają sporo czasu na planowanie, idalne są terminy w środku tygodnia, ale przed dniem wolnym od pracy. Np środa przed Bożym Ciałem albo 14. sierpnia. Wtedy można bawić się do rana, a nawet zorganizować poprawiny

~Aga 12 luty 2018 12:24 odpowiedz
Są regiony w których jest to normalne np. Opole albo Rybnik. Dla firm ślubnych jest to świetna sprawa
~Adam 10 październik 2017 16:30 odpowiedz