Czy organizować oczepiny podczas wesela?

11 sierpień 2020
Dagmara Sobczak

Jeszcze niedawno nie do pomyślenia było, żeby zorganizować wesele bez oczepin. A dziś? Zdarzają się pary młode, które nie życzą sobie zabaw weselnych z oczepinami...

To jak to w końcu jest: wesele z oczepinami czy bez? Co wybrać? Pozostać przy tradycji, czy zorganizować nowoczesną imprezę?

Oczepiny – co to jest?

Oczepiny to obrzęd weselny, podczas którego panna młoda przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny, oczywiście w sposób symboliczny. Dlatego miejsce ma rzucanie welonem, bądź bukietem kwiatów.

Dziś oczepiny mogą wyglądać bardzo różnie, od tych tradycyjnych po nowoczesne. Z zabieraniem parze młodej butów, z konkursami, z podziękowaniami dla rodziców, z zabawami, bez zabaw i tak dalej. Bardzo wiele zależy od samej pary młodej, tego, jakie ma preferencje i co ustali z osobami, które oczepiny miałyby poprowadzić. Najczęściej zajmuje się tym wodzirej.

Wesele z oczepinami czy bez?

Nie ma jednej zasady ani złotej rady dla wszystkich. To Młodzi powinni podjąć decyzję, czy chce mieć tradycyjne oczepiny. Rodzina nie powinna wymuszać na młodych takiej decyzji. Oczywiście starsze pokolenie, które będzie na weselu, najpewniej upomni się o zabawy oczepinowe, bo dla nich to tradycja, której są wierni. Nie każdej babci czy cioci może spodobać się decyzja o braku tej częśći wesela, ale para młoda zawsze powinna pamiętać, że to przede wszystkim ich dzień i nie powinni robić niczego wbrew sobie.W niektórych rejonach polski oczepiny straciły na wartości i już dawno nie są organizowane. W innych znowu nikt nie wyobraża sobie, że mogłoby ich zabraknąć. Warto wziąć pod uwagę ten aspekt i zorientować się, jaka specyfika oczepin obowiązuje w danym regionie.

Co zamiast oczepin?

Co zrobić w sytuacji, gdy para młoda decyduje się jednak zrezygnować z oczepin całkowicie? Jak zapełnić lukę oczepinową? Czym zastąpić zabawy o północy? Jest naprawdę wiele możliwości!

Można urządzić dla gości pokaz fajerwerków nocą. To piękna, dająca do myślenia chwila. Moment zadumy.Można urządzić także zupełnie inne show - pokaz tańca albo show z ogniem. W grę wchodzi także puszczanie lampionów do nieba  a także prezentacja multimedialna z podziękowaniem dla rodziców albo świadków. Może historia miłości? Wybór jest naprawdę spory.


Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania. Wolicie wesela z tradycyjnymi oczepinami, czy jednak bez? Jak będzie to wyglądało u Was?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 sierpień 2021
15 czerwiec 2018

Komentarze