Jak poradzić sobie z przeszłością i zacząć żyć tu i teraz?

19 czerwiec 2018
Joanna Brodzicka

Wspomnienia są ważne, zwłaszcza te najdroższe, które mają dla nas największe znaczenie. Zdarza się jednak, że to co było trwa w nas, budzi tak duże emocje, że stoimy w miejscu.

Jak obudzić się z tego stanu i zacząć żyć teraźniejszością?

Wertujesz kartki w albumie. Masa zdjęć z ukochanym, którego dziś już nie ma w Twoim życiu. Odszedł i zapomniał, a Ty nie potrafisz się otrząsnąć. Ciągle wracasz do wspomnień, analizujesz, co zrobiłaś nie tak, że związek rozsypał się jak domek z kart. Przeszłość napawa Cię ciepłem, rozgrzewa od środka Twoją duszę. Wracając do teraźniejszości, czujesz przygnębienie i chłód od głowy po koniuszki palców u stóp. Tkwisz w miejscu od dawna, zrezygnowana i zamknięta w sobie. Wiesz, że powinnaś wziąć się w garść, ale wolisz schować się pod grubym kocem i nie myśleć o tym, co Cię czeka.

Jak wziąć się w garść?

Cierpisz z powodu samotności. Moja rada – rozejrzyj się dookoła. Przecież tak naprawdę sama nie jesteś! Odsunęła się od Ciebie tylko jedna osoba, bardzo ważna, lecz została rodzina i przyjaciele. To oni teraz będą Twoją siła napędową. Jeśli czujesz, że ogarnia Cię czarna rozpacz, zadzwoń do kogoś, porozmawiaj, umów się na spotkanie, nie bądź sama!

Życiowa dyscyplina

Znajdź sobie nowe zajęcie, które pochłonie Cię do reszty. Może joga, bieganie, malowanie, działalność charytatywna, projektowanie? Pomysłów jest naprawdę wiele.

Przeanalizuj, co lubisz robić. Może jest coś, czym zawsze chciałaś się zająć, ale nie miałaś czasu. Zorganizuj swój każdy dzień od A do Z. Nie trwoń czasu na zbędne myślenie i wspomnienia, które Cię niszczą. Dyscyplina jest dla Ciebie teraz bardzo ważna.

Samotność, ale nie osamotnienie

Nie musisz być non stop w towarzystwie. W ciszy człowiek poznaje siebie, swoje pragnienia. Zajęcie, którego się podejmiesz, nie musi być koniecznie wykonywane w grupie.

Pamiętaj jednak, że jest duża różnica między samotnością a osamotnieniem. Masz krąg znajomych bliższych i dalszych. Poszukaj kontaktu z osobami, o których z pewnych względów zapomniałaś. Na pewno sprawisz im dużą radość.

Znajdź swój rytm

Zahartowana wewnętrznie, wskutek traumy z przeszłości, szukaj swojego rytmu. Niegdyś musiałaś dzielić swoje życie na pół, teraz jesteś sama dla siebie.

Czy ma to swoje dobre strony? Oczywiście, że tak. Poukładaj życie pod siebie, tak aby znaleźć czas na przyjemności, na prace i naukę. Postępuj zgodnie ze swoim wewnętrznym „ja”.

Myśl pozytywnie

Każdy dzień staraj się rozpocząć od uśmiechu i czegoś, co sprawia Ci radość. Może to być aromatyczna herbata w ulubionym kubku, poranne ćwiczenia, program w telewizji lub sms do przyjaciółki.

Tak rozpoczęty dzień nastroi Cię pozytywnie i przyniesie dużo radości. Praca lub nauka łatwiej Ci pójdzie i odniesiesz zadowalające wyniki, a dodatkowo wyprzesz depresyjne myśli.

Bądź dla siebie dobra

Lubisz dobre kino, zakupy, wyjścia z przyjaciółmi? To idealny moment, aby spędzać czas, tak jak lubisz. Dogadzaj sobie. Kup nową sukienkę, odwiedź fryzjera, kosmetyczkę. Dbaj o siebie, pozwól sobie na droższy kosmetyk. Rozpieszczaj się przy każdej okazji.

Nikt tak dobrze nie zadba o Ciebie, jak Ty sama. Niech to zdanie towarzyszy Ci każdego dnia. Do dzieła! Trzymam za Ciebie kciuki :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 październik 2018
05 marzec 2019

Komentarze