Zakochaj się na wiosnę!

07 kwiecień 2018
Dominika Zięba

Niech żyje wiosna! Choć za oknem różnie bywa, to wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nadeszła najbardziej wyczekiwana z pór roku. Po długiej, przygnębiającej jesieni i mroźnej zimie, która zdawała się nie mieć końca, nadeszła ona – cała w pąkach kwiatów, soczyście zielona i upajająca zapachem -WIOSNA! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to najlepszy moment na… miłość.

Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią wstępuje w nas nowa energia i siły witalne. Mamy ochotę wyjść spod kołdry, odetchnąć pełną piersią powietrzem wolnym od smogu i iść na długi spacer, zapominając szalika. Krótkie zimowe dni i chroniczny brak słońca fatalnie wpływają na nasze samopoczucie. Stajemy się nieznośni, zaszywamy się w domowym zaciszu, chcemy jeść, spać i mieć święty spokój. Zimowa miłosna posucha doskwiera nie tylko singlom – wydawać by się mogło, że długie wieczory spędzone w łóżku sprzyjają miłosnym zabiegom, jednak nic bardziej mylnego. Gdy na dworze minus dziesięć, wskakujemy w polarowe piżamki i wełniane skarpety, które z seksowną bielizną mają – delikatnie mówiąc – niewiele wspólnego :)

Wiosna to idealny moment, aby się zakochać. W kimś zupełnie nowym lub po prostu na nowo – w swojej drugiej połówce. Ptaszki ćwierkają, hormony buzują, a wszystko, co dzieje się dookoła po prostu cieszy. Jesteśmy bezwiednie kierowani przez pierwotne instynkty, które w świece zwierząt są tak bardzo widoczne. Co powoduje, że wiosna to tak wyjątkowy czas?

Miłosna biologia

Wiosna w znaczący sposób wpływa na procesy chemiczne i biologiczne w naszym ciele. Hormonalny koktajl, który serwuje organizm, może zawrócić w głowie znacznie mocniej niż niejeden drink. Większa ilość światła słonecznego przyczynia się do ograniczenia produkcji melatoniny, która jest odpowiedzialna za zimową senność, apatię i życiowe zniechęcenie. Ospałym hormonom mówimy zdecydowane nie! Za lepszy nastrój i przypływ chęci odpowiadają dłuższe dni, wyższe temperatury, pączki na drzewach i neuroprzekaźniki, w szczególności serotonina i dopamina. Organizm produkuje ich dużo więcej, co zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie – czujemy zadowolenie, radość, intensywniej przeżywamy emocje i jesteśmy bardziej podatni na pozytywne bodźce. Serotonina nie bez powodu nazywana jest hormonem szczęścia. Dopamina to substancja, która zawsze towarzyszy zakochanym parom. Jej poziom gwałtownie rośnie, wywołując euforię, przypływ energii i pewnie znane wszystkim motyle w brzuchu, choć badań na ten temat nie znalazłam… :)

Rusz się na wiosnę!

Podczas wiosennych aktywności na świeżym powietrzu nasze ciało wytwarza endorfiny. To kolejny hormon odpowiedzialny za wiosenne pobudzenie i doświadczenie pozytywnych emocji. Jazda na rowerze, jogging, rolki, a nawet zwykłe spacery świetnie wpływają na nasze ciało i duszę. Wiosna to doskonała okazja, aby nareszcie wyjść z domu i podziwiać budzącą się do życia naturę, a przy okazji zgubić kilka zbędnych kilogramów, nagromadzonych przez zimę. Zamiast szukać drugiej połówki na portalu randkowym czy w barze, może warto wybrać się do lasu.

PS. Dziewczyny, uważajcie na jelenie! :)

Puchowe kurtki do szafy!

Wiosną zrzucamy z siebie wszelkie obciążenia psychiczne, a także grube płaszcze i ciężkie kurtki. Stajemy się atrakcyjniejsi – rysy twarzy łagodnieją, krok staje się sprężysty i zdecydowany, wyprostowana sylwetka korzystnie nas wysmukla. Kobiety z powodzeniem eksponują swe wdzięki, na które samotni mężczyźni nie pozostają obojętni. Wystarczy zrobić pierwszy krok! W powietrzu unoszą się feromony, których nareszcie nie tłumią warstwy ciepłych ubrań.

Radosne oczekiwanie

Wiosna to wspaniały przedsmak lata, czyli ulubionej pory roku większości z nas. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia, bo mamy poczucie, że zaraz wydarzy się coś fantastycznego. Wiosna wprowadza w życie stałych partnerów powiew niesamowitej świeżości – sprzyja planowaniu przyszłości, skłania do zmian i wprowadza w stan radosnego oczekiwania. Mnóstwo par w tym okresie decyduje się na zaręczyny, a nawet na dziecko. Wiosenne porządki w naszych domach bardzo często przenoszą się również do życia prywatnego.

Wiosna to doskonały moment na zmiany. Jeżeli masz dosyć samotności i marzysz o drugiej połówce to czas rozpocząć poszukiwania, gdyż wszechświat Ci sprzyja. Gdy w Twoim długoletnim związku powiało nudą, warto odkurzyć stare kąty i przypomnieć sobie, jak wspaniale jest się zakochać w sobie na nowo.

Mam nadzieję, że wiosna przyniesie Wam dużo miłości! :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 lipiec 2018
11 luty 2018

Komentarze