Czy warto iść na zakupy ze stylistką?

31 styczeń 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Niegdyś styliska kojarzyła mi się z gwiazdami z czerwonego dywanu, które bez problemu, ot tak, mogą zatrudnić takie osoby. Osoby, które zadbają o ich garderobę wielkości największego pokoju w moim mieszkaniu, które dopasują wszystko idealnie od ciuchów po dodatki i makijaż.

Słyszałam, że stylistki gwiazd czasami nawet po prostu idą na zakupy, kupują gotowe stylizacje i przynoszą je do domu klienta.

Pomoc tych modowych ekspertów od jakiegoś czasu nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla osób z wyższych sfer. Ba, jest łatwo dostępna i coraz bardziej popularna.

Coraz częściej styliści współpracują z centrami handlowymi w większych miastach i doradzają klientowi w zakupach (często nawet za darmo). Wystarczy krótki formularz i oczekiwanie na umówienie spotkania. „Nie masz pomysłu na siebie, a chcesz wyglądać modnie?" Czytam na stronie bydgoskiej galerii w zakładce „Porady Stylistek".

A może by tak pod tak czujnym okiem wybrać stylizację weselną? O korzyściach z tym związanych, jak i zawodzie doradcy ds. wizerunku porozmawiałam z Moniką Jamrych - wizażystką, stylistką, personal shopperką.

Jak właściwie zdefiniować stylistkę i na czym polega jej praca?

Stylistka to w zasadzie doradca wizerunkowy. To osoba, która pomaga zbudować odpowiedni wizerunek, kreuje go od podstaw, a potem nad nim czuwa :)

Od stylistki dowiemy się jaki typ urody i sylwetki posiadamy, jaki strój ją podkreśli, kiedy i co wypada ubierać, na wizerunkowych trikach skończywszy. Profesjonalni styliści pomagają również skompletować garderobę, chodząc z klientami na wspólne zakupy.

Kto najczęściej zgłasza się do Ciebie, prosząc o pomoc w doborze stylizacji?

Bardzo często są to po prostu osoby poszukujące "swojego stylu". Uważam, że my Polki jesteśmy świadome osobistego stylu, wiemy w czym wyglądamy najlepiej, najczęściej znamy swoje mocne strony. Potrzebujemy jednak "zewnętrznego autorytetu", profesjonalnego wsparcia, ukierunkowania w jaki sposób uwydatnić swoje walory strojem. Kobiety są bardzo krytyczne wobec siebie, a ja daję im szansę poznania tej piękniejszej wersji siebie.

Kolejna grupa to młode mamy, które po długiej przerwie pragną zrobić coś dla siebie, najczęściej kompletując garderobę od nowa.

Nie brakuje również osób, które regularnie korzystają z moich porad i wspólnych zakupów, gdzie skupiamy się na sezonowym uzupełnianiu garderoby.

Od czego z reguły zaczynasz spotkanie i jak wygląda jego dalsza część?

Zaczynamy od wspólnej kawki :) Kilkanaście minut pierwszego spotkania to czas, kiedy poznajemy się, a ja mam okazję zadać pytania, które ułatwią nam dalszą współprace i zakupy.

Ten krótki wywiad pozwala rozpoznać potrzeby klienta, dowiedzieć się z jakiego powodu się spotykamy, jakie są jego preferencje, ulubione kolory czy wzory, czym się zawodowo zajmuje i jak spędza wolny czas. Ustalamy oczekiwania i wspólny cel naszego spotkania. A potem… ruszamy w gąszcz sklepowych półek ;)

Ile czasu poświęcasz klientowi?

To zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb klienta, od tego czy robiliśmy wcześniej przegląd garderoby.

Zazwyczaj pozwalam sobie zasugerować dwie godziny. Jest to odpowiedni czas, aby zrealizować nasze założenia.

Czy jest to łatwa praca?

"Jeśli robisz to, co kochasz - to nie przepracujesz dnia". To jedna z moich dewiz, a praca jest tak przyjemna, że najprościej w świecie napisałabym po prostu - Tak, jest łatwa" ;)

 Czy to prawda, że nie trzeba dużo wydawać, by wyglądać modnie?

Oczywiście! Ciekawie i stylowo można wyglądać kompletując zestawienia naprawdę niewielkim kosztem.

Wystarczy znać kilka podstawowych, modowych trików, dzięki którym osiągniemy oczekiwany efekt.

No dobrze, przejdźmy do zakupów ślubno-weselnych… takie stylizacje to niełatwa sprawa. Czy można Cię „wynająć” do takich przedsięwzięć? Pomożesz wybrać zarówno suknię ślubną w salonie dla Panny Młodej, jak i sukienkę weselną w centrum handlowym dla świadkowej lub mamy?

Tak, to bardzo częsta praktyka. Zakupy z mamą czy teściową przyszłej Panny Młodej to w sezonie ślubnym bardzo powszechne zjawisko, pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że to już pewien standard :)

Coraz częściej z naszych usług korzystają również same Panie Młode. I mimo tego, że najczęściej mają swoją wizję, wiedzą jak chciałyby wyglądać w tym wyjątkowym dniu, to nasza akceptacja, aprobata ich wyboru jest taką przysłowiową "kropką nad i".

Czy taka osoba może liczyć u Ciebie wyłącznie na podpowiedzi odnośnie ubioru czy również dodatków, fryzury i makijażu?

Jako doradca wizerunkowy mogę zagwarantować podpowiedzi odnośnie ubioru, oraz wyboru odpowiednich dodatków, jako wizażystka - wykonać profesjonalny makijaż ślubny.

Zaproponuję również styl fryzur, ale jej wykonanie pozostawiam stylistom fryzur :)

Hmm, ciągle pytam Cię o kobiety, a co z mężczyznami? Im również pomagasz? Poszłabyś na zakupy z Panem Młodym lub z kimś z męskiego grona gości?

Jak najbardziej. Mam wśród klientów również panów.

I mimo, że są oni zdecydowanie bardzie konkretni na zakupach, to przy ostatecznym wyborze również potrzebują mojego "ostatniego słowa" :)

A teraz, kawa na ławę… Czy według Ciebie ludzie w Polsce ubierają się dobrze?

Jesteśmy w takiej erze, że modne jest wszystko i w każdym wydaniu. I tak, Polacy są coraz bardziej świadomi tego, co ubierać, jak ze sobą łączyć, mają poczucie własnego stylu.

Często jednak popełniamy modowe grzeszki, ale właśnie wtedy pojawiamy się my, doradcy wizerunkowi i wskazujemy odpowiedni kierunek :)

Na koniec, masz może jakieś rady dla naszych przyszłych Panien Młodych odnośnie ich kreacji?

Najważniejsza rada, jakiej zawsze udzielam przyszłym Paniom Młodym, jest taka, aby wierzyły, że poczują "to coś", jak tylko ubiorą swoją wymarzoną sukienkę. Niech zaufają swojej intuicji.

Taka sukienka sprawi, że pojawi się ten błysk w oku, poczujemy się piękną, pewną siebie kobietą, bo w głębi duszy dokładnie wiemy, jak chciałybyśmy w tym wyjątkowym dniu wyglądać.

Jak widzicie doradca wizerunkowy to dobra opcja również podczas wyborów, zakupów ślubno-weselnych. Taka osoba doradzi, dobierze odpowiednie fasony, kolory, po prostu jako znawca tematu sprawi, że klient będzie wyglądał perfekcyjnie! Przyszłe Pary Młode, ale i goście mogą pokusić się o taką współpracę, a ta na pewno będzie owocna!

A Wy? Korzystaliście z takich usług? Co o nich sądzicie? :)

Średnia

3.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

07 lipiec 2020
05 wrzesień 2018

Komentarze