Uwierzytelnianie dwuskładnikowe i inne działania, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo na Instagramie

23 wrzesień 2020
Maria Wawrzykowska

Instagram dla jednych jest miejscem, w którym wrzucają zdjęcia z wakacji, ale dla wielu przedsiębiorców jest to miejsce ich pracy. Trzeba zatem zadbać, by było nie tylko estetyczne, ale i bezpieczne. 

Co zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo na Instagramie?

Bezpieczeństwo na Instagramie

Wszelkie działania w sieci powinny wzmagać naszą czujność. Gdziekolwiek tworzymy konto i podajemy dane musimy mieć pewność, że działania te są bezpieczne. 

Niestety, często zdarza się, że rejestrując się na znanych portalach wyłącza nam się czerwona lampka. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej mamy wrażenie, że skoro jest to tak wielka firma, to z pewnością dba także o bezpieczeństwo swoich użytkowników. I trochę w tym prawdy jest, ale… tylko wtedy, gdy ten użytkownik także zadba o swoje bezpieczeństwo. 

Instagram daje taką możliwość, ale uwierzcie, że wiele osób z niej nie korzysta. Czy z niewiedzy? A może z przekonania, że nie jest mu to do niczego potrzebne? 

Zanim jednak stwierdzisz, że Twoje konto jest w pełni bezpieczne radzę Ci to sprawdzić. Lepiej poświęcić teraz kilka minut na pewne działania, niż potem godziny na odzyskiwania konta. 

Jak zabezpieczyć swoje konto na Instagramie?

Hasło

To jest absolutna podstawa, by hasło było czymś więcej niż tylko kombinacją Twojego imienia, daty urodzenia i nazwy pupila. Odradzam także numery pesel, buta czy datę urodzenia swojego dziecka. Hasło musi być silne, najlepiej składające się z kombinacji liczb, wyrazów pisanych dużą i małą literą i znaków specjalnych. 

Dobrze jest też pamiętać o tym, żeby hasło zmieniać i absolutnie nie używać jednego do wszystkich kont. Wyobraź sobie, że hakerzy włamują się na Twoje konto na Instagramie i stąd już prosta droga do poznania Twoich wszystkich haseł - od konta pocztowego poprzez aplikację w banku. Dlatego koniecznie zmień swoje hasło z 1234 na coś bardziej wysublimowanego. 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Jeśli masz już silne hasło warto wspomóc je dodatkowymi działaniami. 

Czym jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe?

To sposób zabezpieczenia przed niepożądanym logowaniem. System wykrywa, jeśli ktoś próbuje dostać się na Twoje konto z nieznanego telefonu lub komputera. W takim przypadku wysyłany jest SMS z kodem logowania, który ma potwierdzić, że to Ty się logujesz. 

Jak ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Wejdź w Ustawienia - Bezpieczeństwo - Uwierzytelnianie Dwuskładnikowe. Następnie Zobaczysz zobaczysz planszę „Zwiększ skuteczność zabezpieczeń przy użyciu uwierzytelniania dwuskładnikowego”. Naciśnij rozpocznij. 

Zostaniesz poproszona/poproszony o wybranie jednej z dwóch metod uwierzytelniania dwuskładnikowego:

  • poprzez wiadomość SMS,
  • poprzez aplikację zewnętrzną. 

 

Na wszystkich moich kontach mam połączone uwierzytelnianie z telefonem, na który przychodzi mi SMS. 

Po wybraniu wiadomości SMS, jako metody uwierzytelniania, przyjdzie nam na telefon kod potwierdzający. Należy wpisać kod i kliknąć dalej. I to wszystko. 

Dostajemy kody odzyskiwania dostępu. Dobrze jest zrobić screen i trzymać gdzieś w osobnym folderze. 

Warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy faktycznie mamy włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Szczególnie po aktualizacjach (systemu czy aplikacji). 

Brak dostępu do konta przez aplikacje zewnętrzne

Zdecydowanie pomożesz bezpieczeństwu swojego konta, gdy nie będziesz korzystać z aplikacji zewnętrznych (szczególnie tych niezweryfikowanych przez Instagram). Są to głównie programy, które mają zwiększyć ruch na Twojej stronie, lajkować za Ciebie inne profile czy komentować zdjęcia innych twórców. To wszelkie działania, które Instagram potępia także dlatego, że zwiększają one szansę na wyciek Twoich danych.

Dlatego zanim zaczniesz zastanawiać się nad wypróbowaniem takiej aplikacji - zastanów się dwa razy, czy warto. Bo ani to nie jest dobre zagranie marketingowe, ani nie jest to bezpieczne dla Twojego konta. 

W sieci musimy zachować czujność. Czasami najprostsze zasady są najlepszymi doradcami. I jak to mówią - lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Dlatego po przeczytaniu tego artykułu sprawdź:

  • czy masz silne hasło?,
  • czy masz ustawione uwierzytelnianie dwuskładnikowe?
  • czy jakieś zewnętrzne aplikacje mają dostęp do Twojego konta?

 

Życzę bezpiecznego działania w sieci. 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 wrzesień 2019
19 grudzień 2018

Komentarze