5 pomysłów na bloga dla fotografa ślubnego

15 maj 2019
Anna Pietrasik

Jeżeli jesteś (lub właśnie zaczynasz być) fotografem ślubnym, pomysł na bloga pewnie nasunął Ci się jeden: publikowanie zdjęć z uroczystości, ewentualnie wspomagane działaniami na Instagramie lub Facebooku.

Jednak czy nie lepiej byłoby wrzucić swoje najlepsze zdjęcia do zakładki z portfolio, a blog firmowy - czyli miejsce, w którym budujesz osobistą markę i pozycję eksperta - wykorzystać w nieco bardziej kreatywny sposób?

Już podpowiadam, dlaczego.

Blog, jak wiadomo, jest istotny, bo potrafi sprowadzić ruch na stronę i przekuć czytelników w klientów. Aby zmaksymalizować jego wartość, należy więc zaproponować odbiorcom coś więcej niż tylko prostą galerię zdjęć. Coś, co będzie stanowić wartość dodaną do usługi, którą oferujesz.

Oto kilka propozycji, które mogą Cię zaciekawić.

Blog-poradnik

Wybór fotografa to jedno, ale młodzi najczęściej potrzebują jeszcze dodatkowego wsparcia stricte technicznego związanego z sesją i reportażem ślubnym. Możesz więc zadbać o to, by Twój blog stanowił kompendium wiedzy dotyczące pracy z fotografem.

Przykładowe artykuły mogą poruszać bardzo wiele spraw:

 • Sesja ślubna w zabytkowym budynku - co warto wiedzieć?
 • Zimowa sesja w górach - jak się do niej przygotować?
 • Reportaż ślubny - 10 dobrych praktyk i wartościowych porad.

 

Historia jednej fotografii

Czasem za jednym wykonanym zdjęciem kryje się cała masa emocji lub mrożące krew w żyłach wydarzenie… Być może warto je opisać? Ludzie uwielbiają poruszające opowieści. Wybierając do każdego artykułu jedno takie zdjęcie i przedstawiając jego historię, budujesz nie tylko wizerunek siebie jako eksperta czy artysty, ale i kogoś, kto rzeczywiście wczuwa się w klimat wesela i nawiązuje ze swoimi klientami swoistą więź.

Przykłady postów:

 • Skąd te zaskoczone miny? Zaledwie 3 sekundy wcześniej wydarzyło się coś niesamowitego!
 • Jedno spojrzenie, jeden uśmiech i… jedna łza. Co się za tym wszystkim kryje?

Blog z inspiracjami

Młodzi często mają gotowy pomysł na swoją sesję, jednak zwykle jest on poprzedzony zakrojonymi na szeroką skalę poszukiwaniami w internecie. Możesz im podać na tacy wiele pomysłów, tworząc blog z fantastycznymi, sugestywnymi inspiracjami oraz poradami, jak się do nich przygotować, np.:

 • Sesja ślubna w lesie może być magiczna. Sprawdź, co ze sobą zabrać!
 • Sesja studyjna - wady i zalety.
 • Nad morzem, jeziorem, rzeką… Czy wiesz, czego spodziewać się po sesji nad wodą?

 

Blog zakulisowy

To gratka dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak praca fotografa wygląda od kuchni, czyli… za co tak naprawdę płacą. I nie chodzi tutaj o odkrywanie tajników Twojej profesji - nic z tych rzeczy. Pokaż jedynie, ile pracy i przygotowań wymaga jedno zlecenie, czym po kolei się zajmujesz. Raz możesz skupić się na samej sesji i trudnych warunkach, z którymi przyszło Ci się zmierzyć, innym razem zajmij się omówieniem obróbki zdjęć.

Przykładowe artykuły:

 • Sesja w deszczu i jak sobie z nią radzimy.
 • Słabe światło, ostre słońce i inne niesprzyjające okoliczności, które udało mi się wykorzystać w wyjątkowy sposób.
 • Obróbka zdjęć - na czym tak naprawdę polega?

Anegdoty

Jako fotograf ślubny z pewnością byłeś lub będziesz świadkiem szeregu zabawnych, zaskakujących sytuacji. Możesz o nich opowiadać w towarzystwie lub… spisywać je i publikować na blogu. Jeżeli kogoś rozbawisz - istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczuje do Ciebie sympatię. A to już pierwszy krok do zamówienia usługi.

Przykłady tematów:

 • Szczeniak na weselu, czyli o tym, jak małe zwierzę potrafi zawładnąć całym przyjęciem.
 • Gdy skłócone rodziny nie chcą stanąć do wspólnego zdjęcia… do akcji wkraczam ja. Cały na granatowo.

 

Spodobał Ci się któryś z moich pomysłów? Może wykorzystasz go w swojej działalności internetowej? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

03 kwiecień 2019
25 marzec 2020

Komentarze