5 darmowych programów graficznych, które opanuje każdy

16 styczeń 2019
Anna Pietrasik

Czasem każdy potrzebuje na szybko przygotować jakąś grafikę - najczęściej na potrzeby mediów społecznościowych. Nie zawsze natomiast jest pod ręką specjalista bądź też najzwyczajniej nie ma niego budżetu.

Bywa. I chociaż tworzenie wszystkiego na własną rękę rzadko jest dobrym pomysłem, to niekiedy - jak wiadomo - nie ma wyjścia. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Najlepiej - korzystając z jakiegoś prostego w obsłudze programu, który w intuicyjny sposób pozwoli wyczarować prosty obrazek z tekstem (np. z życzeniami świątecznymi bądź ofertą pracy).

Przedstawiam Ci 5 takich darmowych programów, których możesz zacząć używać od zaraz!

Canva

Canva to bardzo przyjemne w obsłudze narzędzie do tworzenia prostych obrazków - i to w formatach idealnie skrojonych pod wymagania Facebooka czy Instagrama.

Daje też możliwość wyboru spośród wielu innych rozmiarów - idealnych np. pod plakat czy baner reklamowy. Oferuje mnóstwo przydatnych funkcjonalności: dobór odpowiedniego układu, tła, zdobień, czcionki tekstu… A wszystko to na zasadzie “przeciągnij i upuść”. Można też załadować swoje zdjęcia czy logotyp marki. Oczywiście darmowych jest tylko część elementów. Aby odblokować te bardziej atrakcyjne - trzeba już zapłacić.

iPiccy

Program iPiccy jest bardzo intuicyjny. Pozwala na edycję zdjęcia, tworzenie kolaży oraz przygotowywanie prostych kreacji graficznych z gotowych elementów.

Zdjęcia możesz dowolnie przycinać, obracać i zmniejszać. Istnieje też opcja dodania konkretnego filtru, poprawienia kontrastu, zmiany ekspozycji… Funkcji jest mnóstwo. Możesz również w łatwy sposób łączyć ze sobą więcej fotografii, a w przypadku grafik tworzonych od podstaw - indywidualnie dobrać tło, ozdobniki oraz tekst.

PIXLR

PIXLR to program do obróbki zdjęć. Dostępne funkcje oferują aż… 2 miliony różnych kombinacji, dzięki czemu możesz obrobić każdą fotografię na mnóstwo różnych sposobów.

Działa w przeglądarce, nie trzeba niczego instalować. Udostępnia nawet możliwość podstawowej edycji zdjęć bez potrzeby logowania. To idealne narzędzie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Mało tego, jest też dostępna aplikacja na urządzenia mobilne, co doceni każdy, kto prowadzi swój profil np. na Instagramie.

PicMonkey

Kolejna aplikacja, która została zaprojektowana pod media społecznościowe.

Nie musisz sam określać formatu grafik - wystarczy, że wybierzesz jeden z przeznaczonych pod dany portal wymiarów. Do wyboru jest m.in. Facebook, Pinterest i Instagram. Oferuje wiele różnych szablonów - dobierzesz więc taki, który najbardziej odpowiada Ci stylistycznie. Oprócz tego możesz też, rzecz jasna, skorzystać z opcji edycji zdjęcia, która jest dość rozbudowana. Podobnie jak PIXLR, PicMonkey także jest łatwy w obsłudze i nie wymaga od użytkownika specjalistycznych umiejętności. Dla zainteresowanych: istnieje także bardziej zaawansowana płatna wersja serwisu.

GIMP

GIMP to zdecydowanie uboższa wersja popularnego Photoshopa. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych - wymaga jednak podstawowej wiedzy w obszarze grafiki komputerowej.

Umożliwia rysowanie, retusz, dodawanie tekstu i obrabianie zdjęć. Można go śmiało polecić tym, którzy do grafiki poczuli już jakąś smykałkę, jednak nie chcą jeszcze inwestować w żaden płatny program. GIMP daje tutaj największe pole do manewru i otwiera użytkownikowi drogę do dalszej nauki. Trzeba go jednak ściągnąć i zainstalować na swoim komputerze. Nie ma dostępnej aplikacji działającej w przeglądarce.

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

27 luty 2019

Komentarze

Przydałyby się linki skąd można je bezpiecznie pobrać.
~Neta 14 luty 2019 09:59 odpowiedz