Kwestia muzyki na weselu - jak dogadać się z klientem?

30 grudzień 2018
Adrian

Muzyka weselna to temat skrajnie kontrowersyjny. Już od lat trwają przepychanki między zwolennikami klasycznego wesela, których w Polsce mamy przecież najwięcej, a wyznawcami nowoczesnych rozwiązań i muzyki, chcących zmienić typowy, weselny klimat.

Między nimi niestety nigdy nie zajdzie zgoda, gdyż muzyka wpływa bezpośrednio na sposób przeżywania wesela, na samopoczucie gości i - wreszcie - na odczucia najważniejszych tego dnia Państwa Młodych. Warto zadbać o spełnienie oczekiwań dosłownie wszystkich. Czy da się to jednak zrobić?

Wypytuj, doradzaj, ale nie namawiaj

Najgorszym rozwiązaniem dla DJ'a lub kapeli muzycznej jest zdecydowanie namawianie organizatorów wesela na jedno, najczęściej praktykowane rozwiązanie. To powoduje, że Para Młoda nie ma zbytnio manewru i w pewnym momencie na siłę zaakceptuje nie do końca interesującą propozycję. Okaże się jednak, i to dość szybko, że Nowożeńcy podczas wesela nie będą zadowoleni na w 100%. Nie chcemy im tego zrobić, to przecież ich najważniejszy dzień!

Dlatego też najistotniejszy  jest... dialog. Nie monolog - dialog! Ważne jest dopytanie się Państwa Młodych nie o ogólnikowe "preferencje muzyczne", co zawsze kończy się odpowiedzią typu "dobra muzyka!", co oczywiście nie będzie w żadnym stopniu pomocne. Zapytaj ich o detale względem preferencji muzycznych, o idoli sprzed lat, o najczęściej słuchanych i ulubionych wykonawców, o ulubiony poziom głośności. Szybko okaże się, że na podstawie tych danych stworzysz realny profil Nowożeńców.

Taki prosty przykład - gdy usłyszysz od Państwa Młodych, że lubią słuchać rocka i lubią muzyki słuchać głośno, to będziesz świadomy, że są to ludzie zabawowi. Gdy zaś z ust Państwa Młodych padnie sformułowanie, że słuchają jazzu, a i to bardzo cichutko - to sytuacja się zmienia diametralnie, bo z pewnością ci Państwo nie lubią muzyki rozrywającej bębenki w uszach.

Znajdź złoty środek

Suche dane i zamknięty profil Nowożeńców to nie wszystko. Postaraj się wypośrodkować fakty i nie zrobić z wesela tematycznej potańcówki, oczywiście jeśli Państwo Młodzi nie wyrażali na to zgody.

Zaproponuj im połączenie ulubionych gatunków muzycznych z przebojami w tej tematyce, które są najczęściej puszczane w radiu i telewizji. Słuchanie rocka niezależnych i nieznanych wykonawców będzie miało zupełnie inny wpływ na gości niż muzyka dosłownie z radia, której słuchali w trakcie podróży na wesele. To drugie spowoduje, że poczują się jak w domu i będą mogli - nawet jeśli nie przepadają za takim rodzajem muzyki - potańczyć w jej rytm. W końcu znajomość danej piosenki potrafi zupełnie zmienić odczucia.

Pamiętaj o najważniejszym

Fundamentalną zasadą jest to, by jak najbardziej zaspokoić każdego gościa z osobna, dlatego na podstawie swoich doświadczeń wybierz takie pytania, które będą mogły Ci pomóc w decyzji.

Te pytania nie mają stanowić Twojej pokazówki profesjonalizmu, a mają służyć w celu prawdziwej poprawy jakości Twoich usług. Dobierz je sobie względem swoich upodobań i oferty, a odpowiedzi Nowożeńców bardzo dokładnie notuj w notatniku. Jestem pewien, że świetnie sobie poradzisz!

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 październik 2018
10 kwiecień 2019

Komentarze