Słów kilka o tym jak zdobywać źródła zdjęć i że nie zawsze trzeba za to płacić

30 wrzesień 2020
Maria Wawrzykowska

Dziś nie wyobrażamy sobie biznesu bez zdjęć. Potrzebujemy ich na stronę www, do oferty czy do mediów społecznościowych. 

Szczególnie dużą rolę odgrywają zdjęcia w branży ślubnej, w której klient nastawiony jest na doznania estetyczne. Tak, to prawda. Szczególnie panny młode kupują oczami. Chcą być oczarowane. Ale by tak było - trzeba nie tylko słów, ale i pięknych zdjęć.

Nie zawsze chcemy czy możemy zrobić je samemu. Czasami warto posiłkować się innymi źródłami. Jak zdobywać zdjęcia? Kilka moich rad poniżej.

Skąd brać zdjęcia?

Banki zdjęć

Każdy, kto kiedykolwiek szukał w sieci zdjęć wie, że można ściągnąć je zewsząd. Ale, uwaga, udostępnianie zdjęć bez zezwolenia jest nielegalne. Dlatego przestrzegam przed tym i namawiam, by szukać miejsc, skąd można pobierać je legalnie. 

Polecam banki zdjęć. Znajdziemy tam fotografie darmowe i płatne, które mają określone licencje, czyli sposób w jaki możemy je wykorzystać (np. czy z podpisem, czy bez podpisu autora). Zyskuje się pewność, że działamy zgodnie z prawem i nikt nie zarzuci nam kradzieży, jeśli będziemy przestrzegać udzielonej nam licencji. 

Polecam np. Pexels, Foto Do Kwadratu. 

Zdjęcia od fotografa

Czasami nie wystarczą zdjęcia z banków zdjęć. Bo skąd wziąć fotografie do zakładki „o nas”? Przecież nie kupimy obcej twarzy, która będzie reklamowała naszą firmę. Podobnie jest ze zdjęciem naszego produktu. Tu też potrzebujemy mieć zrobioną sesję tylko dla nas. 

Dlatego są zdjęcia, które warto zrobić u fotografa. Zamówienie ich jest dobrą inwestycją, bo świetnej jakości zdjęcia będą świadczyć o profesjonalizmie. A do tego - będą pięknie prezentować produkt. 

Ale to nie jedyny sposób, by uzyskać zdjęcia od profesjonalnych fotografów. 

Podczas reportażu fotografowie zwracają uwagę na weselu na detale, atrakcje czy dekoracje. Warto zapytać czy istnieje możliwość uzyskania takich zdjęć bezpośrednio od nich. Czasem będzie to płatna forma, w barterze lub … dostaniecie je za darmo. Wszystko zależy od tego, na kogo traficie i na jaką formę rozliczenia umówicie się z fotografem. I pamiętajcie, by zawsze podpisać źródło, skąd są zdjęcia. 

Zdjęcia od klientów

Źródłem zdjęć dla Was mogą być Wasi klienci. Może robili zdjęcia z Waszym produktem? Albo ich kolega miał ze sobą aparat i gdzieś uwiecznił Was w pracy? 

Podpytajcie, bo nawet jeżeli nie są to najlepszej jakości zdjęcia, bo para robiła sobie selfie - to na tle Waszej ścianki czy z kawałkiem Waszego tortu takie zdjęcia wypadają bardzo autentycznie. Jeśli do tego dodacie jeszcze kilka słów referencji od nich - wzbogaci to profil na Facebooku czy referencje na stronie. 

Własne zdjęcia 

I na koniec to, na co wszystkich namawiam. Próbujcie swoich sił w fotografii. 

Dzisiaj nawet telefonem można zrobić dobre jakościowo zdjęcia. Trzeba tylko ćwiczyć, szukać swojego stylu i nie bać się robić zdjęć. Ułatwi to działanie, szczególnie w mediach społecznościowych. A dziś jest tyle programów, które ułatwiają obrabianie zdjęć, że żal nie próbować.

Polecam: aplikacja VSCO, Lightroom.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 marzec 2020
10 luty 2019

Komentarze