O stroju na weselu czyli ślubny dress code w branży ślubnej

14 listopad 2018
Maria Wawrzykowska

Czy na wesele wypada iść w trampkach? Kiedy szpilki będą stosowne, a kiedy nie? Czy trzeba ubrać się na czarno i co zrobić, by nie wyglądać lepiej od gości?

Dress code na weselach to temat rzeka. Jedni każą trzymać się sztywno etykiet, a inni mówią, że przecież są w pracy i musi im być wygodnie. Kiedy można poszaleć, a kiedy nie? 

Koszula, marynarka czy może dres?

Dzień ślubu trzeba podzielić na dwie części i podwykonawców na dwie grupy. I to te podziały decydują jak się ubrać na wesele. Rozważając strój na wesele trzeba brać pod uwagę podział na część nieoficjalną, czyli przygotowania i tę najważniejszą, czyli sam ślub i przyjęcie. 

Zwykle na przygotowaniach strój można mieć mniej formalny. Zamiast koszuli - koszulkę i marynarkę. Dobrze jest też się przebierać w przypadku, gdy jesteśmy mocno zaangażowani w przygotowania, a potem musimy świetnie wyglądać na ceremonii i przez resztę dnia. Tak mają np. konsultanci ślubni. Dlatego dobrze jest się ubrać w wygodne stroje na przygotowania, a potem założyć odświętne stroje. Pod warunkiem, że będzie czas na przebranie się przed ślubem, bo tu wypada już ubrać się bardziej oficjalnie. 

Drugi podział dotyczy osób, które w ten dzień pracują dla Pary Młodej. Jeżeli jesteś na tzw. backstage’u, czyli nie widzą Cię nowożeńcy ani goście, bo wykonujesz swoją pracę poza ich wzrokiem - to w zasadzie nie obowiązują Cię żadne zasady dress codu. Mam tu na myśli florystów, cukierników, montażystów, kucharzy, etc. Jeśli nie wychodzą do gości - nie ma tematu. Strój mają dowolny. A druga grupa to podwykonawcy, których widać. Są obecni podczas mszy (np. muzycy), widać ich także w lokalu (kelnerzy, muzycy, obsługa fotograficzna i operatorzy kamer, obsługa oświetlenia, barmani, etc.). Tutaj już nie ma zmiłuj - strój ich musi być dopasowany do stylu wesela. Dlaczego piszę o stylu wesela? Bo uważam, że ma on ogromne znaczenie przy wyborze garderoby.

Jeśli wybieramy się na wesele w bardzo eleganckiej restauracji, gdzie goście mają na zaproszeniach dress code, to nie wypada nam ubrać się w trampki. A z drugiej strony - jeśli organizuje się ślub na plaży i przyjęcie w pobliskiej restauracji w stylu Aloha Hawai - to ubranie na siebie smokingu będzie niestosowne. 

Jak dopasować styl? Zapytajmy o to Parę Młodą. To oni mają swoją wizję ślubu i w dobrym tonie jest zapytać ich o zdanie. Uwierzcie, będą Wam wdzięczni za to! A i Wy będziecie mieć jednej problem mniej. 

Jakie buty?

Wbrew pozorom to jest bardzo częste pytanie - jakie buty założyć do pracy? I tu znowu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba znaleźć kompromis między butami wygodnymi, a odświętnymi i pasującymi do naszego stroju. Nie wypada zakładać butów sportowych czy trampek na eleganckie przyjęcie. A szpilek na ślub w plenerze.

Dla pań też lepiej sprawdzają się eleganckie mokasyny czy baleriny niż szpilki. Chociaż konsultantki ślubne mogą założyć je np. na ceremonię, a przebrać się podczas przyjęcia, by mogły biegać już w bardziej wygodnym obuwiu. No chyba, że wesele jest bardzo eleganckie, wtedy przykro mi, ale szpilka musi być. Szczególnie, jeśli ma się na sobie odświętną sukienkę.

Mała rada - idealne buty dla fotografów i filmowców to buty ciche! Nie ma nic gorszego niż tupiący w kościele fotograf, który zwraca na siebie niepotrzebnie uwagę. 

Jak dobrać zatem buty? Muszą być dopasowane do okazji, stylu wesela, stroju i miejsca. A także do wykonywanej pracy.

Mój styl a styl wesela

Masz swój wyjątkowy styl i nie masz zamiaru się dopasować? Znam przypadki osób, które wręcz na stronie już informują o sposobie ubierania się. Jeśli nie chodzisz w muszce, a para prosi o to, byś ją założył - widać gdzieś musiało nastąpić nieporozumienie. 

Pomyślcie o tym, by dopasować się chociaż trochę do Waszych par. Miłym gestem w stronę Pary Młodej będzie założenie drewnianej muchy na ślub rustykalny lub krawat w kolorze przewodnim wesela.

Podsumowując, strój na ślubie musi być dopasowany do rodzaju przyjęcia, stylizacji, wymogów Pary Młodej. A przede wszystkim - pamiętajcie, że strój jest częścią naszej pracy. I powinno się zadbać, by tego dnia wyglądać dobrze, schludnie i tak, by Para Młoda nie załamała rąk kiedy nas zobaczy...

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 czerwiec 2020
11 grudzień 2018

Komentarze