Zalety współpracy fotografów z konsultantami ślubnymi

07 październik 2020
Maria Wawrzykowska

Współpraca z konsultantem ślubnym jest dla wielu osób z branży stresująca, ale i nobilitująca. To wesela na wysokim poziomie także jeśli chodzi o poziom kortyzolu. Ale z drugiej strony - wszystko jest bardzo dobrze przygotowane i skoordynowane dzięki czemu praca pod niektórymi względami jest przyjemniejsza. 

Szczególnie specyficzny jest w branży ślubnej duet fotograf-konsultant. Obie strony mogą bardzo dużo zyskać, jeśli odpowiednio się do współpracy przygotują. 

Jak powinna przebiegać idealna współpraca pomiędzy konsultantem ślubnym a fotografem? I co powinni ustalić przed pierwszym zleceniem? Zapraszam do lektury. 

Korzyści ze współpracy między fotografem a konsultantem

Zanim konsultant ślubny stworzy swoją bazę zaufanych podwykonawców musi opierać się na opiniach innych. Szuka „swoich” ludzi. Dlatego na początku współpracy z nowymi usługodawcami dobrze jest ustalić szczegóły oraz na czym polega praca na linii konsultant-usługodawca-klient. 

Szczególnie ważne jest omówienie współpracy z fotografem ślubnym. Dlaczego? Bo ten duet może bardzo dużo zyskać, jeśli dobrze się ze sobą będzie rozumieć. 

Jakie korzyści może przynieść dobra współpraca z konsultantem ślubnym dla fotografa?

 • Ciekawe, nietypowe realizacje, które będą dobrze wyglądać w portfolio.
 • Wesela estetyczne, dopracowane pod względem wielu szczegółów.
 • Scenariusz ślubu i wesela, który otrzymuje fotograf przed ślubem.
 • Opieka konsultanta ślubnego, zarówno podczas przyjęcia, jak i po zleceniu. 
 • Dopilnowanie wszelkich szczegółów umowy.
 • W razie problemów - pomoc konsultanta.

Jakie korzyści może przynieść dobra współpraca z fotografem ślubnym dla konsultanta?

 • Zdjęcia, które będzie można wykorzystać do promocji (na stronę www, do portfolio, na bloga do artykułów, do mediów społecznościowych), do ofert i innych miejsc, w których zdjęcia grają jedną z głównych ról.
 • Zdjęcia stanowią dokumentację pracy, dlatego dobrze, jeśli konsultant i fotograf porozumieją się w kwestii wykonania zdjęć wielu szczegółów (detali) związanych ze stylizacją wesela.
 • Dzięki zdjęciom konsultant ślubny może pozyskać kolejnych klientów.

 

Ale by współpraca przebiegała wzorcowo, należy przede wszystkim zadbać o dobre zasady. 

Zasady współpracy

Są obszary, o które trzeba zadbać na samym początku współpracy. Dzięki temu ułatwi się działanie 

Oferta (specjalnie przygotowana dla agencji)

Trzeba pamiętać, że konsultanci ślubni tworzą estetyczne dokumenty dla swoich par.

Warto podpytać w jakiej formie ma być dostarczona oferta (np. Doc czy pdf). 

Dodatki do oferty

Czyli coś ekstra dla klientów agencji mile widziane -  więcej zdjęć w pakiecie, dodatkowy pendrive, dłuższy termin dostępności galerii on-line.

To nie musi być regułą, ale miło jest dać taki mały prezent dla agencyjnych klientów. 

Rezerwacja terminu

Czyli zasady na jakich rezerwujesz termin dla agencji. Warto to za każdym razem podkreślać. Jeśli agencja wysyła zapytanie warto od razu ustalić jak długo trzyma się rezerwację.

Można także umówić się, że trzymamy miesiąc, ale w przypadku pojawienia się zapytania od innej pary na ten termin - będziemy prosić o decyzję i zwolnienie terminu. Trzeba pamiętać, że konsultanci bardzo rzadko informują usługodawców o rezygnacji z terminów. Nie jest to ich zła wola, ale mnogość zleceń. Jeśli mają kilka/kilkanaście par i dla każdej szukają różnych podwykonawców to ciężko jest odmawiać każdemu, kogo nie wybrał klient. 

Kontakt z klientem

istnieją mity o tym, że konsultanci ślubni nie pozwalają na bezpośredni kontakt z parą. Oczywiście to nieprawda. Najczęściej jednak ten kontakt jest utrudniony w związku z tym, że pary te są mocno zabiegane lub mieszkają w innym mieście lub poza granicami Polski.

I dlatego kontakt może wydawać się utrudniony. Jednak tak nie jest. Bardzo często sami wedding plannerzy zachęcają do chociażby krótkiej rozmowy pomiędzy parą młodą a fotografami. Czasami taka krótka rozmowa na Skype może przybliżyć do siebie parę i ich przyszłego fotografa. W tym przypadku to bardzo istotne.

Zdjęcia dla wedding plannera

To jeden z najważniejszych tematów, które powinno się omówić. Bardzo często wesela organizowane przez wedding plannerów są wystylizowane, zaprojektowane z najwyższą starannością o każdy szczegół. I dlatego warto, by tą pracę konsultantów i zespołu zaufanych podwykonawców sfotografować. Najlepiej jest omówić jakiego typu zdjęcia będą potrzebne konsultantom.  Zazwyczaj są to:

 • detale
 • atrakcje
 • ważne dla konsultanta zdjęcia (ustalone przed)
 • backstage
 • zdjęcia podwykonawców w pracy

 

Dobra współpraca między konsultantem ślubnym a fotografem może przynieść obu stronom niesamowite korzyści. Ale by tak było - dobrze jest ustalić szczegóły tej współpracy. I najważniejsze - pamiętać o tym, że zawsze na pierwszym miejscu i tak powinna stać para młoda. 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze