10 pomysłów na dekorację stołów bez użycia kwiatów

08 czerwiec 2018
Karolina Kosmala

Dekoracja stołu to ważna cześć aranżacji całego wnętrza, w którym będzie odbywać się wesele i w znacznej mierze wpływa na klimat całej sali. Jeżeli, niczym w zwariowanej komedii romantycznej, Wasz ukochany jest uczulony na kwiaty albo po prostu chciałybyście spróbować czegoś innego, mam dla Was 10 propozycji dekoracji bez kwiatów.

Mam nadzieję, że będą dla Was stanowić inspirację do własnych pomysłów i wykorzystania najdziwniejszych przedmiotów, które macie pod ręką. Niezależnie od tego, jaką wybieracie opcję, pamiętajcie, że ozdoby nie powinny przeszkadzać: zasłaniać osób po przeciwnej stronie, zajmować tyle miejsca, że talerze się już nie mieszczą, utrudniać podawania przedmiotów.

Na ostatnim weselu, na którym byłam, dekorację stanowiły wielkie szklane naczynia napełnione wodą. Mój tata chciał jedno z nich przesunąć, aby zrobić zdjęcie, a tymczasem szkło pękło i woda zalała cały stół. Ups. Jasne, nie jesteście w stanie przewidzieć wszystkiego, ale nie zaszkodzi pomyśleć chwilę, co może pójść nie tak. A teraz przejdźmy już do naszych aranżacji.

Bierzesz ślub jesienią?

To sezon na dynię, którą możesz wykorzystać nie tylko w przepysznej zupie (z imbirem i mlekiem kokosowym, mmm), ale także jako przybranie stołu.

W każdym markecie dostaniesz niedrogie, ale bardzo widowiskowe małe dynie dekoracyjne, mają przepiękne jesienne kolory: czerwony, zielony, żółty i różne kształty. Stół będzie wyglądał naprawdę oryginalnie!

Ślub w okresie Bożego Narodzenia?

Wykorzystaj bombki, lampki led na baterie, błyszczące łańcuchy. Nawet bez specjalnego zmysłu dekoratorskiego można z tego stworzyć atrakcyjną kompozycję.

Pamiętaj o świecach!

Dzięki nim każde wnętrze nabiera blasku, dosłownie i w przenośni. Gwarantuję, że nawet w sali, która nie była Twoim pierwszym wyborem (zarezerwowane terminy na kolejne 5 lat...) atmosfera stanie się magiczna. Świece można układać w grupach, w takich samych lub zupełnie różnych naczyniach, każdy stół może być nawet udekorowany trochę inaczej: wtedy niech jednakowe świeczki stanowią wspólny mianownik.

Świece w butelkach

Popularny rekwizyt w wielu barach i kawiarniach. Wybierz się na targ staroci, gdzie za grosze dostaniesz butelki w różnych kształtach i wymiarach. Możesz też wybrać inną drogę i na kilka miesięcy przed weselem pić tylko takie napoje, które sprzedaje się w ładnym szkle ;-) Uwaga, taki rodzaj dekoracji trzeba szczególnie dobrze rozplanować, aby nie przeszkadzał, czy nawet zagrażał gościom.

Dekoracja z jabłek?

Prosta, tania i efektowna. Jabłka są symbolem miłości, płodności, dostatku i długowieczności, dlatego będą tu bardzo na miejscu.

Wolisz coś bardziej egzotycznego?

Owoce granatu prezentują się naprawdę pięknie! W kulturach, gdzie te owoce są powszechniejsze niż jabłka, granat ma podobną do nich symbolikę. Jego związek z małżeństwem uzasadnia mit o Demeter i jej córce Persefonie (nie będę go tu teraz przytaczać, ale z łatwością możecie to sprawdzić). W Grecji nawet dzisiaj życzy się parze szczęścia, rzucając granatem o ziemię i rozgniatając go.

Nie może zabraknąć elementu DIY

Proste kolorowe origami: dekoracyjne niby-kulki lub papierowe kwiaty świetnie zastąpią te świeże.

Naturalne drewno rządzi!

Można dostać stołki-pieńki, dlaczego więc nie zrobić z pieńka świecznika? Do tego trochę szyszek pozbieranych na romantycznym leśnym spacerze. Mchu lepiej nie zbierajcie – jest pod ochroną, jednak bez trudu kupicie go w hurtowni florystycznej.

Mech, świeczki i... sukulenty

... czyli kwiaty dla leniwych i zapominalskich, bo niemal nie wymagają podlewania. Kolejny hit w dekoracji wnętrz do zastosowania na stole: występują w wielu kształtach i odcieniach, wystarczy dobrać im ładne doniczki: szklane, betonowe, ceramiczne i ułożyć na stole.Morskie opowieści nie tylko wtedy, kiedy wesele jest nad Bałtykiem

Muszle można pomalować na wybranych kolor, ale sauté też będą dobrze wyglądać. Świecznik w muszli to nie musi być jakiś super gadżet, wyjmijcie po prostu wkład z podgrzewacza i przełóżcie do muszli – uwaga, odpowiednio dużej, aby roztapiający się wosk nie zdewastował obrusu. Morski klimat można też uzupełnić np. świecznikami w postaci szklanych naczyń napełnionych piaskiem z włożoną do wewnątrz świeczką.Który pomysł podoba Wam się najbardziej? Zdecydowalibyście się na wyłącznie bezkwiatowe dekoracje? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

18 maj 2018
30 czerwiec 2018

Komentarze