5 rzeczy, których nie ma w zdrowym związku

08 listopad 2017
Natalia Narowska

Budowanie długotrwałej i wartościowej relacji wymaga czasu i zaangażowania. Czasem pod wpływem bardzo niskiej samooceny wolimy być z kimś w toksycznym związku niż sami. Jakie zachowania powinny wyostrzyć Twoją czujność i dać do myślenia?

Zmiana partnera czy partnerki na siłę

Budowanie zdrowej relacji to poznawanie się, docenianie zalet, akceptowanie wad partnera. Nie da się na siłę zmienić drugiej osoby. Nie ma ludzi idealnych, zawsze znajdą się cechy lub przyzwyczajenia drugiej strony, które odbiegają od naszych i tylko od nas zależy, czy dane zachowanie jesteśmy w stanie zaakceptować, czy nie. Najważniejsze jest to, aby nie oszukiwać samych siebie i nie próbować zmieniać drugiej osoby tak, aby pasowała do naszych wyobrażeń o niej. Budujemy relację z żywą istotą, a nie z wyimaginowanym jej obrazem.

Zmuszanie partnera lub partnerki do dzielenia pasji jest również jedną z odsłon. Inaczej wygląda sytuacja, w której to jedna strona prosi drugą, aby ta pomogła jej w zmianie niektórych nawyków i przyzwyczajeń. Ale przecież nie o tym jest dzisiejszy artykuł. Próba bezwzględnego narzucania swoich racji, wpływania na zachowanie i przyzwyczajenia partnera lub partnerki to źródło konfliktów, frustracji i innych negatywnych emocji.

Odwracania od bliskich

Zakazywanie spotykania się z przyjaciółmi lub rodziną to znak, że należy czym prędzej uciekać! Pomyśl co się stanie, gdy zdecydujecie się rozstać. Zostaniesz bez partnera i z ogromnym żalem ze strony bliskich, że poświęciłaś relacje z nimi dla osoby, która najwidoczniej nie była tego warta. Jesteś dorosłą osobą i absolutnie nikt nie ma prawa zabraniać Ci spotykania się z kim chcesz.

Chorobliwej zazdrości

Są osoby, które nie tolerują nawet najmniejszych oznak zazdrości. Dla innych drobne uwagi wskazujące na podejrzliwość wobec partnera wzmacniają związek i są dowodem na to, że drugiej połówce zależy na nas. Jednak chorobliwa zazdrość to coś zupełnie innego. Moim zdaniem to zachowania, które skazują związek na niepowodzenie lub ciągłe kłótnie i napięcia. Podsłuchy, śledzenie, sprawdzanie prywatnej korespondencji na komputerze lub w telefonie - to zachowania, które nie powinny mieć miejsca w zdrowym związku.

Czy może sprawdzacie sobie wzajemnie telefony i nie widzicie w tym nic złego, dopóki obie strony się na to zgadzają?

Podcinania skrzydeł

Istnieje teoria, według której sukces dzielony z innymi cieszy jeszcze mocniej. Co w przypadku, gdy Ty mimo, że jesteś w związku nie możesz lub boisz się podzielić swoimi osiągnięciami z drugą połówką, bo wiesz, że Twoje skrzydła zostaną podcięte?

Wieczne krytykowanie nowych pomysłów, brak zainteresowania Twoimi sukcesami, ciągłe szukanie negatywów w Twoich działaniach - to toksyczne zachowania i nie powinny być przez Ciebie akceptowane. Otwarcie mów o tym, że tego typu działanie Cię nie wspiera - jest szansa, że druga połówka próbuje Ci pomagać (bo jest przekonana, że krytyka jest konstruktywna), ale robi to w sposób, który kompletnie do Ciebie nie przemawia i wywołuje efekt odwrotny do zamierzonego.

Obgadywania się za plecami

Można mieć żal do partnera, że mimo wielu próśb ciągle rzuca skarpety na podłogę. Można mieć żal do partnerki, że mimo wielu próśb  - jak już pisałam - nie da się zmienić drugiej osoby na siłę. Jednak, gdy na każdym spotkaniu z mamą lub przyjaciółkami tylko narzekasz na swojego partnera to może warto zastanowić się w czym jest problem? Może warto rozważyć rozstanie lub konkretnie zastanowić się nad… sobą? Być może niepotrzebnie przejmujesz się pierdołami, które w dalekiej perspektywie zwyczajnie nie będą miały znaczenia, a skutecznie psują wizerunek partnera lub partnerki w oczach Twoich bliskich.

Na co według Ciebie nie ma miejsca w zdrowym związku?

Ilustracja: Paulina Koniuk-Fonżychowska

Średnia

2.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 listopad 2018
19 listopad 2018

Komentarze