Jak pobudzić kobiece libido?

27 listopad 2017
Natalia Narowska

Twoje libido w ostatnim czasie obniżyło się i szukasz sposobu na intymne pobudzenie? Bądź szczera ze swoim partnerem i powiedz mu o tym. Błędne koło polega na tym, że kiedy on ma pretensje, że Ty znów nie chcesz się kochać, w Tobie powoduje to napięcie, a ono przyczynia się do obniżonego libido. Porozmawiajcie o tym, jakie okoliczności sprzyjają Waszym zbliżeniom. Z pewnością kłótnie nie pomogą rozwiązać tego problemu. Są na szczęście sposoby na to, aby sobie pomóc, jeśli czujesz taką potrzebę.

Znajdź i zwalcz przyczynę

Najczęstsze powody obniżenia popędu seksualnego u kobiety:

  • stres, zmęczenie,
  • czas po porodzie (na skutek działania prolaktyny),
  • zaburzona praca przysadki (a w związku z tym działanie prolaktyny nie związane z porodem - czyli stanem patologicznym),
  • niedoczynność tarczycy,
  • hormonalne tabletki/środki antykoncepcyjne,
  • kryzys w związku lub niesatysfakcjonująca relacja.

Ilustracja: Paulina Koniuk-Fonżychowska

Wykorzystaj sprzyjające działanie organizmu

Pierwsza faza kobiecego cyklu to czas zwiększonego libido. Zaplanuj serię randek, romantycznych kolacji, wieczór wzajemnych masaży i tego, co najbardziej w Waszym związku sprzyja zbliżeniom.

Pozwól mężczyźnie Cię rozpalić

Twój partner daje Ci do zrozumienia, że ma ochotę na małe co nie co? Nie spinaj się od razu i nie wymyślaj wymówek typu boląca głowa. Daj sobie chwilę na rozpalenie zmysłów. Szczególnie, gdy zazwyczaj masz tak, że w pierwszej chwili nie masz ochoty na seks, ale gdy już się zdecydujesz to jest wspaniale i czerpiesz przyjemność ze zbliżenia. Być może potrzebujesz dłuższego rozniecenia, z czego sama nie zdawałaś sobie sprawy - koniecznie powiedz o tym partnerowi! Oni wcale nie lubią długiej zabawy w kotka i myszkę.

Myśl o zbliżeniu

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio na drugi dzień po zbliżeniu zdarzyły Ci się “sex flashbacks”, czyli nagle przed oczami ukazał Ci się intymny moment z partnerem i poczułaś przyjemny skurcz i ciepło w dole brzucha. Przypomnij sobie jak dokładnie się czułaś, czy miałaś przed randką sesję jogi, która pozwoliła Ci się odprężyć, a może inna rzecz wpłynęła na to, że Twoje libido nie zawiodło. Spróbuj w części odtworzyć te chwile - tak samo z pewnością nie będzie i nie tego powinnaś oczekiwać - chodzi o podobne okoliczności, które działają na Ciebie pobudzająco.

Spróbuj czegoś nowego

Być może masz fantazję, na myśl o której zapominasz o tym, że Twoje libido ostatnio zawodzi. Podejrzewam, że jak zaczniesz opowiadać o tym partnerowi to po pierwsze sama poczujesz podniecenie, a ponadto na niego również podziała to stymulująco. Wysłuchaj fantazji partnera - ale nie zgadzajcie się na nic, co wykracza poza Wasze granice. Nieudane zbliżenie lub zmuszanie się do czegokolwiek z pewnością nie podziała dobrze na przyszłe igraszki. Możesz również wspomóc się farmakologicznie lub lubrykantem ze stymulującymi substancjami.

Zrób się na bóstwo

Nie od dziś wiadomo, jak samoocena wpływa na satysfakcję w łóżku. Nie od dziś wiadomo również, jak na samoocenę wpływa nasz wygląd - ogromnie! Ogolone nogi, peeling całego ciała, pomalowane paznokcie na zmysłową czerwień. Jeśli tylko poświęcisz samej sobie chwilę czasu to upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu - rozładujesz stres, który może być jedną z przyczyn obniżonego libido oraz podbudujesz swoją samoocenę!

Zwalcz kryzys

Mężczyźni często nie zdają sobie sprawy jak bardzo relacja i uczucia wpływają na Twoją ochotę na zbliżenie. Są kobiety, dla których seks na zgodę bez rozmowy o realnym problemie jest świetnym rozwiązaniem, inne nie będą w stanie skupić się na podnieceniu, podczas, gdy po głowie będą jej chodziły pretensje o porozrzucane skarpety. Ani kobiety, ani mężczyźni nie potrafią czytać w myślach - powiedz więc otwarcie o tym, że jak się kłócicie to intymne zbliżenie jest ostatnim, na co masz ochotę. Wyrozumiałość to bardzo ważny aspekt dojrzałego związku.

Ważne jest to, abyś zdała sobie sprawę, że okresy obniżonego libido to całkowicie normalna sytuacja. Każdy z nas jest czasem przemęczony, zestresowany lub zwyczajnie nie ma ochoty na zbliżenie.

Jakie są Twoje sposoby na rozbudzenie libido?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 listopad 2017
11 sierpień 2020

Komentarze