Transport i nocleg dla gości weselnych - kto powinien go opłacić?

23 wrzesień 2017
Natalia Narowska

Wśród wielu wydatków towarzyszących planowaniu wesela pojawia się również kwestia transportu gości z kościoła lub urzędu do sali weselnej, a także zapewnienie im noclegu.

Pamiętam jedno z wesel, które organizowane było w remizie strażackiej. Dla gości, którzy potrzebowali drzemki lub noclegu, rozłożono materace z kocami na ogromnej sali. Dziś dla wielu osób jest to nie do pomyślenia. Kilka lat później, będąc gościem na weselu w innym mieście niż miejsce mojego zamieszkania, miałam zapewniony nocleg, za który płacili Państwo Młodzi. Ponieważ był to dom weselny, sypialnie umiejscowione były na piętrach. Część pokoi była dwuosobowa, inne mieściły po cztery dwuosobowe łóżka.

Zastanawiasz się czy Para Młoda powinna opłacić gościom transport i nocleg? Jest kilka kwestii, które należy rozważyć.

Wynajem autokaru na wesele - obowiązek czy dobra wola?

Autokar na wesele można wynająć w dwóch modelach. Dziennej, zryczałtowanej stawki oraz opłaty w zależności od przejechanych kilometrów. Zazwyczaj, gdy z miejsca ceremonii do sali weselnej jest mniej niż 200 kilometrów, korzystniej jest wynająć autokar w modelu opłata za odległość. Jest to wtedy koszt ok. 500-600 zł za jeden pojazd (chociaż ceny różnią się w zależności od standardu autokaru oraz miasta).Goście, którzy mieszkają w miejscu organizacji ślubu, również chętnie korzystają z autokaru, jeśli planują spożywać alkohol. Dlatego wybierając liczbę miejsc w autokarze, nie sugeruj się wyłącznie przyjezdnymi gośćmi.

O ile dotarcie na przyjęcie następuje o określonej porze, goście do domów rozchodzą się o różnych godzinach. Coraz częściej spotykanym zwyczajem jest opłacenie jednego kierowcy, który po północy rozwozi chętnych do domów lub hoteli. Szczególnie dla przyjezdnych gości, którzy nie znają miasta będzie to ogromnym ułatwieniem.

Moim zdaniem wynajem autokaru nie jest zbędnym wydatkiem, oszczędza to problemu z miejscami w samochodach. Kwestia dotarcia bliskich z ceremonii na salę weselną byłaby dla mnie najmniej pożądanym powodem do zmartwień w dniu mojego ślubu.

Mam ograniczony budżet i nie jestem w stanie opłacić noclegu dla przyjezdnych gości, co robić?

Najprostszym rozwiązaniem jest organizacja mniejszego przyjęcia lub poinformowanie gości o tym, że nocleg nie zostanie zapewniony. Najważniejsza jest komunikacja i jasna sytuacja dla każdej ze stron. Musisz w takim przypadku liczyć się z tym, że zaproszeni goście mogą zrezygnować z przyjazdu.

Dysponując ograniczoną kwotą na organizację wesela, zrób listę bliskich osób, u których w prywatnym domu goście wesela będą mogli znaleźć komfortowe miejsce noclegu. Ważne, aby te osoby w miarę możliwości się znały i nie były skrępowane swoim towarzystwem.

Możesz skorzystać również ze stron typu AirBnb, gdzie za noc zapłacisz mniej niż w hotelu. Jest to opcja, gdzie w zależności od wybranej lokalizacji płacisz za pokój lub całe mieszkanie, wynajmując je na jedną lub więcej nocy od prywatnej osoby.

Decydując się na hostel lub hotel, planujesz zarezerwować kilka bądź kilkanaście pokoi na raz? Negocjuj cenę. Nic Cię to nie kosztuje, a możesz uzyskać satysfakcjonujący rabat. Najlepiej, jeśli wybierzesz się do miejsca zakwaterowania osobiście i poprosisz o rozmowę kogoś na wyższym stanowisku niż pracownik recepcji.Jeśli Para Młoda zapewnia nocleg przyjezdnym gościom to oczywiście powinien on obejmować wszystkich. W złym guście jest opłacanie hotelu tylko wybranym osobom. Wyjątkiem są sytuacje, w których przyjezdni jasno komunikują, że sami zorganizują sobie miejsce do spania lub będą wracać do domu bezpośrednio po skończonym przyjęciu.

Oczywiście ostateczna decyzja dotycząca opłacenia transportu oraz noclegu należy do Pary Młodej. Nie jest to ich obowiązek, a raczej dobra wola. Warto poinformować gości podczas osobistego lub telefonicznego zaproszenia o najważniejszych kwestiach organizacyjnych.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 październik 2018
29 kwiecień 2018

Komentarze

Jeśli szukacie noclegów dla swoich gości weselnych w okolicach Warszawy i nie chcecie przepłacać to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Nocleg dla gości weselnych w cenie 65 zł/os. Pokoje z łazienką, telewizorem oraz dostępem do internetu bezprzewodowego. Recepcja 24h, parking gratis. Zapraszamy! www.noclegi-fotex.pl
~Fotex - noclegi Ząbki 24 styczeń 2019 13:18 odpowiedz