Jakie zwyczaje dotyczą amerykańskiego ślubu?

13 wrzesień 2019
Karolina Zysek

Amerykańskie śluby  znamy zazwyczaj z filmów. Mają one swój niepowtarzalny charakter, który skrada serce wielu Panien Młodych. Ile elementów z filmowych scenariuszy ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Sprawdźmy to!

Zwyczaje amerykańskiego ślubu, i innych dziedzin życia,  płynnie wkradają się do krajów europejskich. Organizujemy bridal shower, stawiamy w gotowości tuzin koleżanek ze studiów czy rezygnujemy z wielkiego, greckiego wesela. 

Zapoznam Was ze zwyczajami amerykańskiego wesela,  które dla niektórych z Was mpże być inspiracją, a kto wie – może już  zaplanowałyście amerykański element na swoim ślubie? :)

Bridal shower

Temat bridal shower był już poruszany przez Dominikę w tym artykule, ale krótko opiszę istotę tego wydarzenia. 

Bridal shower, podobnie jak baby shower, jeszcze nie doczekało się polskiego tłumaczenia. Ten amerykański event jest mini-imprezą przedślubną, na którą zaprasza się nie tylko osoby już zaproszone na ślub, ale również całą paczkę znajomych ze studiów czy college’u. Imprezę organizuje zazwyczaj rodzina Pary Młodej niewiele przed ślubem – dla Narzeczonych ma stanowić bardziej niespodziankę, na której są również obdarowywani prezentami.

Tuzin druhen

W Ameryce wybiera się zazwyczaj tzw. świtę, na którą składa się liczne grono druhen i świadków od Pana Młodego. Nowożeńcy mianują z ich grona dwie osoby jako główną druhnę i głównego świadka.

To właśnie oni najczęściej wyróżniają się drobnym elementem ze świty, jak kolor sukni czy muszki i stoją tuż obok Pary Młodej przy ołtarzu.

Próby przedślubne

Po bridal shower czas na próby przedślubne. U nas również są one organizowane, jednak w Ameryce przywiązuje się do nich zdecydowanie większą wagę. 

Amerykanie wyznają zasadę, że bez próby nie ma ślubu. Próba ślubna, w zależności od liczby druhen i przygotowanych atrakcji podczas ceremonii – sypanie kwiatów, kwartet smyczkowy i inne – może rozciągnąć się w czasie, a czasem pogoda nie dopisuje... :)

Oprócz próby, wieczorem odbywa się „próbna kolacja”. Próbna, ponieważ jeśli jakaś część najbliższej rodziny się nie zna, to wtedy jest to idealna okazja. W Polsce również coraz częściej organizujemy kolację przedślubną w gronie najbliższej rodziny.

Ślub i wesele plenerowe

Wspominałam wcześniej o dopisaniu pogody, ponieważ typowo amerykański ślub to ceremonia plenerowa – na plaży czy w restauracji, w której odbywa się później przyjęcie.  Ślub w kościele to naprawdę rzadkość w porównaniu do Polski, chociaż koszty uroczystości plenerowej są zdecydowanie wyższe. Wynika to chociażby z samego wynajęcia namiotu oraz cateringu, ponieważ typowym dla wesela amerykańskiego jest również zabawa w białym namiocie plenerowym  i okrągłe stoły. Dodając do tego oprawę florystyczną, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę – wychodzi całkiem spora suma.

Powodem dla którego amerykańskie pary decydują się na ceremonię ślubną w plenerze są zdecydowanie prostsze – względem naszego prawa – do załatwienia formalności. Wystarczy jedynie dokument tożsamości. W przypadku cudzoziemca powinno się przedłożyć paszport, a mieszkańca jedynie prawo jazdy.  Dodatkowo, do zawarcia małżeństwa wymagana jest jedynie obecność Nowożeńców  i duchownego, bez konieczności świadków.

Jak zostało już wspomniane, typowo amerykańskie wesele to impreza plenerowa w namiocie.  Chociaż popularnością cieszą się również miejsca, w których można zorganizować zarówno ceremonię ślubną, jak i imprezę weselną – hotele czy pałace z ogrodem.

Co może Was jednak zdziwić, impreza weselna nie oznacza zabawy do białego rana w stylu amerykańskim. Wesele sprowadza się często do bankietu  trwającego średnio cztery godziny i rozpoczynającego się tzw. godziną koktajlową.

Rozmowy między Gośćmi toczą się zazwyczaj na stojąco, jak typowo amerykański bankiet. Część taneczną rozpoczyna taniec Panny Młodej z ojcem. Tańce nie trwają jednak długo, bo wesele kończy się zazwyczaj przed północą. Nie ma zatem chociażby zwyczaju oczepin wypadających o północy i zabawy do samego świtu, co nas Polaków, może nie zadowalać :)

Wedding Registry

Ulubionym przeze ze mnie zwyczajem amerykańskim jest tzw. wedding registry. Jest to zwyczaj związane z prezentami ślubnymi i jest bardzo pomocny, jeśli nie chcemy podarować Nowożeńcom gotówki w kopercie.

Zwyczaj ten polega na tym, że Narzeczeni wybierają się do wybranego sklepu i skanują kody kreskowe produktów, które chcieliby otrzymać w prezencie. Następnie udostępniają tę listę na odpowiedniej stronie dla zaproszonych gości, dając możliwość odznaczania zakupionej rzeczy, aby nikt nie kupił dwóch mikserów :)

Podróż poślubna 

To ostatni amerykański zwyczaj – podróż poślubna naprawdę po ślubie!

Z racji, że amerykańskie wesele nie trwa zbyt długo, to świeżo upieczeni Nowożeńcy są często odprowadzani przez swoje rodziny do samochodu na lotnisko w podróż poślubną. U nas wygląda to różnie, choć zazwyczaj planujemy to po kilku tygodniach od ślubu :)

Myślę, że amerykańskie filmy nie oszukują nas, bo wszystkie zwyczaje zostają zachowane. Czy zechcemy z nich skorzystać, to zależy już od nas samych i budżetu weselnego, ponieważ przyznacie, że większość z nich generuje dodatkowe koszty...

Jednym zdaniem – Ameryka na wyciągniecie ręki! Skusisz się? :)

Średnia

3.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 wrzesień 2018
24 październik 2017

Komentarze