Zmiana nazwiska po ślubie – a może brak zmiany nazwiska?

18 maj 2019
Magdalena Gitler

Zmiana nazwiska po ślubie to temat, który budzi wyjątkowo wiele emocji. Dla niektórych kobiet przyjęcie nazwiska męża po ślubie jest oczywiste i nawet nie zastanawiają się nad rozważeniem innych opcji, dla innych jest to trudny dylemat do rozwiązania.

Przygotowałam dla Was tekst o jednej z form zmiany nazwiska po ślubie, czyli… braku zmiany nazwiska.

Zmiana nazwiska po ślubie – możliwe opcje

Jakie w ogóle mamy opcje, jeśli chodzi o zmianę naszego nazwiska? Wszystkie związane z tym kwestie reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Z artykułu 25  §2 dowiadujemy się, że po ślubie możecie mieć wspólne nazwisko, które do tej pory było nazwiskiem jednego z Was (czyli może to być zarówno nazwisko kobiety, jak i mężczyzny) albo dodać do niego drugi człon w postaci nazwiska drugiego małżonka, dzięki czemu powstanie nazwisko dwuczłonowe. Kolejność jest dowolna, więc Pani Kowalska po ślubie z Panem Nowakiem, jeśli zdecyduje się przyjąć podwójne nazwisko, może być Panią Kowalską-Nowak lub Nowak-Kowalską. Trzecią opcją jest brak zmiany nazwiska.

Brak zmiany nazwiska po ślubie

Trzecią możliwością, którą daje nam ustawa, jest pozostanie przy swoim dotychczasowym nazwisku. W praktyce oznacza to, że każde z Was nadal będzie nazywało się tak samo, jak przed ślubem, ale w świetle prawa będziecie złączeni związkiem małżeńskim.

Taka opcja jest jak najbardziej możliwa i jeśli tylko takie rozwiązanie Wam odpowiada, śmiało możecie się na nie zdecydować. W czasie dopełniania formalności w urzędzie stanu cywilnego złożycie również oświadczenie w sprawie swojego przyszłego nazwiska oraz nazwiska swoich przyszłych dzieci. Może być złożone także bezpośrednio po zawarciu małżeństwa, a jeśli nie wypełnicie oświadczenia, zmiana nazwiska po ślubie nie nastąpi i pozostaniecie przy swoich dotychczasowych nazwiskach.

Zmiana nazwiska po ślubie - zmieniać czy nie zmieniać?

Nazwisko jest nieodłączną częścią naszej tożsamości. Jesteśmy pod nim znani w lokalnej społeczności, a obecnie coraz częściej jest one utożsamiane również z marką osobistą, która budowana jest właśnie pod nim. Czasami zdarza się, że z utęsknieniem czekamy na zmianę nazwiska, ponieważ to rodowe zupełnie nam się nie podoba, jest źródłem niepochlebnych pseudonimów albo żartów. To bardzo indywidualna kwestia. Indywidualna i wspólna jednocześnie, ponieważ dotyczy Was obojga.

Wiele osób chce nosić jedno nazwisko, będące synonimem wspólnoty i założenia rodziny, które nastąpiło w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Nie każdy będzie w stanie zaakceptować nazwisko dwuczłonowe, a tym bardziej sytuację, gdy każde z Was pozostanie przy swoim własnym nazwisku.  Na pierwszy rzut oka osobom postronnym będzie Was trudno zidentyfikować jako małżeństwo.

Oczywiście to o czym piszę, nie jest żadną przeszkodą, a zmiana nazwiska po ślubie jest Waszą decyzją,  jednak warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmiecie decyzję.

Jeśli jednak zdecydujecie się na brak zmiany nazwiska, a po jakimś czasie postanowicie inaczej, nie martwcie się – nadal będziecie mieli taką możliwość.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 lipiec 2019
02 czerwiec 2018

Komentarze