Jak zaplanować ślubne wydatki?

17 sierpień 2018
Magdalena Gitler

Budżet ślubny – czy warto go określić, czy warto wydać na wesele dużo czy nie? Czy warto zaplanować, ile chcemy wydać i na bieżąco monitorować te wydatki?

O pieniądzach rozmawia się trudno i dlatego poruszanie tematów z nimi związanych nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak pieniądze - niezależnie od tego czy poświęcamy im uwagę czy nie - są ważne przede wszystkim jako środek do życia. Dlatego tak istotne jest umiejętne zarządzanie nimi na co dzień, także w Dniu Ślubu.

Ślub to szczególnie wydarzenie w życiu człowieka. Chociaż zdarza się różnie, przyjmujemy że bierze się go raz w życiu, a skoro to tak podniosłe wydarzenie, chcemy nadać mu odpowiednią oprawę. Im większa uroczystość, tym większe koszty jej zorganizowania, a żeby ten dzień nie spowodował poważnych zadłużeń, od początku trzeba myśleć o finansach, dlatego dzisiaj kilka słów o ślubnym budżecie.

Trudne zadanie

Sporo ludzi w momencie organizacji własnego ślubu po raz pierwszy styka się z branżą ślubną od strony planowania wydatków. Zwłaszcza na początku będzie trudno oszacować ceny niektórych usług, a całkowity koszt zależy od mnóstwa czynników - przede wszystkim od wyboru lokalizacji (przekrój cen jest bardzo duży) oraz liczby gości, która definiuje pozostałe koszty.

Zanim poznacie ceny poszczególnych elementów, sporządzenie budżetu może wydawać się trudnym zadaniem do zrealizowania, ale warto oszacować przynajmniej granice, w jakich chcecie się zamknąć.

Czy warto wydać na wesele dużo, czy nie?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Nadal istnieje podział na zwolenników i przeciwników wesel i można spodziewać się, że będzie on funkcjonował już zawsze.

Są osoby, które uważają, że nie można żałować pieniędzy na oprawę tak ważnego dnia w ich życiu, ale są też tacy, którzy nie widzą w tym najmniejszego sensu, ponieważ całe wydarzenie jest jedynie formalnością i lepiej przeznaczyć tysiące, które miałaby zostać włożone w organizację wesela na coś zupełnie innego. Jedni i drudzy mają swoje racje. Dzień ślubu ma dla każdego inne znaczenie i to, jaką wydacie na ten cel kwotę, zależy tylko od Was.

Dlaczego warto określić ile możemy na co wydać i na bieżąco monitorować wydatki?

Stworzenie kosztorysu, chociaż wydaje się trudnym zadaniem, jest elementem koniecznym, jeśli chcecie mieć pod kontrolą wszystkie wydatki podczas przygotowań. Zastanówcie się, na które elementy wolicie wydać więcej, a które możecie zupełnie ominąć.

Na pewno są takie, z których zrezygnujecie bez mrugnięcia okiem. Wszystkie ustalenia i wydatki zapisujcie w notatniku albo cyfrowym dokumencie, żeby w każdej chwili móc wrócić do kalkulacji i mieć do nich łatwy wgląd. Dzięki temu nic wam nie ucieknie.

Do wstępnego kosztorysu dobrze dodać kilkanaście procent zapasu. W trakcie organizacji uroczystości mogą pojawić się wydatki, o których nie pomyśleliście na początku, a lepiej być przygotowanym na wydanie większej kwoty, niż ze smutkiem stwierdzić w trakcie przygotowań, że zaczyna brakować pieniędzy...

A jak ma się Wasz budżet ślubny? Wszystko idzie zgodnie z planem? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze