Kilka sposobów na obniżenie ceny dekoracji kościoła

14 lipiec 2018
Magdalena Magdziarz

Ceny dekoracji kościoła to zwykle od 1000 zł wzwyż, a często koszta sięgają nawet 5000-6000 zł. Co składa się na tę cenę to zupełnie inny temat, jednak mimo krążących legend, kwiaty naprawdę sporo kosztują..

Co zatem zrobić, by obniżyć tę kwotę? Jak wykonać dekorację tanio, a dobrze?

Coś pożyczonego...

...niekoniecznie w zakresie ubioru :) Hitem ostatnimi czasy są wypożyczalnie dekoracji ślubnych. Dla Młodych to spora oszczędność, bo jeśli sami zajmą się zdobieniem, to odchodzą koszta robocizny.

Tym sposobem można uzyskać ciekawy efekt przy użyciu drewnianych tabliczek z Hymnem O Miłości, czy klimatycznych latarni. Jeśli kościół sam w sobie jest urokliwy, to nie potrzeba nic więcej. Kwiaty pod ołtarzem zwykle i tak się tam znajdują, więc warto dać nieco pieniędzy w kancelarii na ten cel. Wypożyczalnie posiadają też niestandardowe rozwiązania w postaci podestów czy stojaków. Tak wyeksponowane rośliny nawet w małej liczbie tworzą iluzję wystroju "na bogato". 

Materiały trwałe

Jeśli dogadacie się z dekoratorką, że użyje ona tylko elementów stałych i ewentualnie niewielkiej liczby kwiatów, to zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych. Wtedy odpadają koszta nie tylko kwiatów, ale i tworzenia kompozycji, czy dojazdów na giełdę kwiatową.

Alternatywne rozwiązania to tiule, wstążki, kokardy, pompony... To wygląda naprawdę dobrze, jeśli jest stworzone w przemyślany sposób. Możecie też sami zająć się takimi dekoracjami. Samo rozwieszenie zalecam powierzyć bliskim, ale przygotowania jak najbardziej powinniście ogarnąć - wystarczą dobre chęci, odrobina zmysłu artystycznego i spora doza cierpliwości. Na ławkach świetnie sprawdzą się rattanowe serca, wianki z piankowych róż czy wiklinowe ozdoby.

Efekt "wow"

Postawcie na jeden element, który ma skupić uwagę gości. Polecam, by były to krzesła Pary Młodej i okolice ołtarza - w końcu to tutaj skierowane są oczy wszystkich podczas całej ceremonii.

Wtedy wystarczy skromnie przybrać ławki lub całkowicie je pominąć. Świetnie sprawdza się też biały dywan, bardzo odmienia wnętrze kościoła, szczególnie jeśli wewnątrz jest mało swiatła i królują ciemne barwy. Dopełnią go inne białe ozdoby, np. płatki róż czy wazony z kwiatami. To także świetny trik na oszczędność: zamiast zlecać tworzenie finezyjnych bukietów, włóżcie wybrane kwiaty w piękne wazony.

Prostota

Czasem warto postawić na klasykę. Nieco bieli w połączeniu z drewnem to bardzo dobre zestawienie. Jeśli w kościele są ładne krzesła, to pozostawcie je bez przybrania - czasem pokrowce potrafią zepsuć ich urok.

Podobnie ma się sprawa z ławkami. Jeśli lubicie modny styl rustykalny, to można dodać nieco pieńków, wianków z bukszpanu i świec... Efekt będzie nietuzinkowy, a koszta niezwykle niskie. To taki nurt, gdzie przepych nie jest mile widziany, ale pamiętajcie, że nie w każdym sakralnym wnętrzu to się sprawdzi.

Fotograf: Studio Aura Sosnowiec
Dekoracje: Gryfne Śluby

A Wy oszczędzacie na dekoracji kościoła, czy może uważacie, że w tym przypadku cena nie gra roli? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze