Typy bukietów ślubnych

27 sierpień 2018
Magdalena Gitler

Kwiaty stanowiły ozdobę ceremonii zaślubin od najdawniejszych czasów. Już w starożytności elementem ślubnej stylizacji nowożeńców były właśnie rośliny, które przybierały najczęściej formę wieńców  lub koron. Wieńce, wykonane głównie z liście z dodatkiem kwiatów, będące jedną z najpopularniejszych form dekoracji obojga małżonków wraz ze zmianą epok zaczęły stopniowo ewoluować...

Tak oto z biegiem czasu wieniec nosiła już tylko Panna Młoda, a kolejne epoki stopniowo zmieniały ich formę i ubogacały je nowymi rodzajami kwiatów. W renesansie zapanowała moda na bukiety trzymane w rękach, a w XVIII wieku bukiety ślubne na dobre zaczęły wypierać wieńce. W procesie rozwoju florystyki stopniowo wykształciły się rozmaite rodzaje bukietów, których  udoskonalone formy są nadal popularne.

Rodzaje bukietów

Kilka najpopularniejszych obecnie rodzajów bukietów wykonywanych na uroczystość zaślubin.

Biedermeier

Okrągły bukiet, niewielkiego rozmiaru, wykonany w kształcie kopuły z dużej ilości kwiatów. Dość często wybierane są kwiaty w jednym kolorze, jednak bukiet może być połączeniem różnych barw i gatunków, jeśli tylko dobrze ze sobą współgrają. Rośliny ułożone są w charakterystyczne, ciasne okręgi. Jest to jeden z popularniejszych bukietów ślubnych.

Nosegay

Również okrągły bukiet, formowany często z jednego rodzaju kwiatów, które są związane i ściśnięte ze sobą. Łodygi są mocno owinięte, a rączka wykończona do końca lub prawie do końca, zostawiając lekko odsłonięte łodygi.

Bukiet Bernhardt

Bukiet w formie naręcza kwiatów. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku aktorki, Sary Bernhardt, która wybrała go na swój ślub. Kwiaty w nim mają długie łodygi, liście są układane na przedramieniu i wylewają się poza łokieć.

Kaskadowy

Nazwa bardzo adekwatna, bo sam bukiet przypomina spływający kaskadą wodospad. To często bogata kompozycja, a kwiaty ułożone są w niej tak, że sprawiają wrażenie, jakby wylewały się i płynęły z rąk na ziemię.

Naturalny, polny

Stworzony z luźno zebranych polnych kwiatów, z odsłoniętymi łodygami, przewiązany wstążką przywodzi na myśl naturalność i świeżość, jakby zaledwie kilka chwil wcześniej został zebrany na łące.

 

Glamelia

Oryginalny bukiet, stworzony z dużej ilości płatków kwiatów, które tworzą jeden  duży kwiat. Przy wykonaniu takiego bukietu bardzo ważne są umiejętności florysty. Wygląda bardzo oryginalnie i robi duże wrażenie.

Wybór bukietu to indywidualna sprawa, jednak podejmując decyzję warto mieć na uwadze kilka kwestii np. wykończenie rączki. Może być ono różne, obejmować całe łodygi lub pozostawiać je widoczne. Kolor wykończenia może nawiązywać do koloru lub motywu przewodniego wesela albo barwy kwiatów. Przede wszystkim warto pamiętać jednak o tym, żeby nie zestawiać ze sobą dwóch różnych odcieni bieli (sukienka i rączka bukietu). Wielkość bukietu powinna być również dopasowana do sylwetki, tak żeby podkreślał walory, a nie ją zdominował. Ważne, żeby być też spójny z pozostałymi elementami dekoracji.

A czy Ty już wiesz, jak będzie wyglądał Twój wymarzony bukiet? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 listopad 2018
15 kwiecień 2019

Komentarze