Wady i zalety bycia singlem

29 grudzień 2018
Dagmara Sobczak

Większość z nas uważa, że bycie singlem wiąże się z dojmującą samotnością. Kiedy ktoś nie ma partnera, bardzo łatwo przychodzi nam ocenianie, że dana osoba jest smutna, nieszczęśliwa i na pewno wolałaby być z kimś niż żyć w pojedynkę.

Jednak nie zawsze tak jest. Jak najbardziej można odnaleźć się w byciu singlem i czerpać radość z takiego życia, gdy wybiera się je świadomie!

Zalety i wady bycia singlem

Zalety

Jedną z najważniejszych i najczęściej wyrażanych zalet bycia singlem jest szeroko rozumiana wolność. Każdy człowiek ceni sobie wartość, jaką jest wolność, a dopiero bycie singlem uświadamia nam, jak szerokie jest to pojęcie.

Nie mając drugiej połówki czy dzieci, dużo łatwiej jest swobodnie decydować o rozwoju swojej kariery, ścieżki edukacyjnej, czy pracy. Odpowiadamy tylko za siebie i za siebie, więc porzucenie niezadowalającej pracy, czy wyjechanie z kraju to decyzje, które będąc singlami, możemy podjąć ad hoc, bez konsultacji z kimkolwiek. 

Inną zaletą bycia singlem jest brak kosztów emocjonalnych związanych z byciem w związku. I nie mam tu na myśli nieudanych relacji, ale takie koszty, z którymi prawie każdy ma do czynienia będąc w związku: obawa o utratę bliskiej osoby, martwienie się o drugiego człowieka, lęk przed odrzuceniem, czy obawa, aby nie zranić nieumyślnie ukochanego.

Będąc singlem, zupełnie inaczej wygląda życie towarzyskie – budowane na własnych zasadach. Singiel może spotykać się, z kim tylko chce, jak często chce i korzystać z ofert spotkań czy wydarzeń, które wydają mu się ciekawe. Może wracać do domu, o której chce i nie musi przejmować się, czy ktoś będzie się o niego martwił.

Wady

Bycie singlem (jak wszystko) ma oczywiście także swoje wady. Większość z nas doskonale je zna, bo lubimy je wytykać osobom niebędącym w związku, ale przybliżę te najważniejsze. 

Po pierwsze, tak często zarzucana singlom samotność. Nie każdy odczuwa ją w dręczący sposób, jednak należy zauważyć, że wracanie do pustego domu, brak osoby, z którą można dzielić smutki i radości – może stanowić pewien dyskomfort życia codziennego. Często z samotnością wiąże się pustka, która pojawia się przy długotrwałym życiu w pojedynkę.

Ogromnym minusem bycia singlem jest niestety społeczny nacisk i presja na to, by jednak znaleźć sobie partnera. Wszystkie stereotypy i fałszywe przekonania związane z byciem singlem mogą przytłaczać i niszczyć radość bycia w pojedynkę. 

Dla niektórych bolączkę stanowić mogą także samotne wypady do kina, do znajomych, do rodziny, czy na większe okazje jak wesela czy sylwester. 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat: bycie singlem ma więcej zalet czy wad?

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 sierpień 2020
12 sierpień 2018

Komentarze