Słodkie inspiracje na weselne dekoracje z czekolady

20 maj 2019
Anna Żaczek

Co może mieć wspólnego czekolada i drukarki 3D? Otóż więcej, niż w pierwszym skojarzeniu by się nam wydawało. Zebrałam w tym celu kilka informacji o tym, jak wykorzystuje się nowoczesną technologię 3D podczas weselnych przygotowań.

Do czego zdolne są drukarki 3D?

Te nowoczesne urządzenia, które pojawiły się na naszym rynku technologicznym kilka lat temu, wciąż są ulepszane i znajduje się dla nich coraz to nowe zastosowania. W 2014 roku producenci z Wrocławia wymyślili i wprowadzili na polski rynek oryginalny model z wymiennymi końcówkami, dzięki którym można drukować plastikiem, ceramiką, gumą, nylonem, jak również produktami spożywczymi – ciastem oraz czekoladą. Na rynku znane są również holenderskie urządzenia, które doskonale sobie radzą z  podobnymi produktami spożywczymi.

Produkcja żywności z użyciem drukarki 3D jeszcze nie rozwinęła się na dużą skalę, ale pojawiają się firmy, które wchodzą ze swoim towarem również na rynek ślubno-weselny. Pewne ograniczenia wynikają z nieuregulowania przepisów prawnych, jak i możliwości technologicznych urządzeń.

Proces produkcji drukowanych słodkości polega na tłoczeniu płynnej czekolady przez specjalnie skonstruowane dysze, gdzie kolejne warstwy układają się według zaprojektowanego wcześniej kształtu. Efekt struktury i sklejenia kolejnych warstw można osiągnąć dzięki schładzaniu płynnego produktu. Czekolada jest dosyć trudnym materiałem ze względu na niską temperaturę topnienie i długi czas zastygania, ale drukarki 3D doskonale sobie z tym poradziły. Otworzyło to również drogę do produkcji m.in. czekoladowych gadżetów ślubnych.

Jak możemy wykorzystać czekoladowe wydruki 3D na weselu?

Możliwości zastosowania jest wiele. W 2018 roku dużą popularność zdobył tort z różowej czekolady, wykonany dzięki pomocy drukarki 3D zwany pod nazwą "tabliczka Ruby”. Tort składający się z 81 kawałków został zaprojektowany przez mistrzynię cukiernictwa z Ukrainy - Dinarę Kasko.

Te niesamowite kompozycje, często przypominające skomplikowane technicznie konstrukcje wykonywane są z typowych dla ciast składników – śmietany, czekolady, pianki i ciasta.

Źródło: www.dinarakasko.com

Źródło: www.dinarakasko.com


Rynek spożywczy rozwija się powoli, drukarki 3D jeszcze są zbyt drogie, aby weszły do gospodarstw domowych, ale w biznesie ślubnym pojawiają się perełki. Wśród ofert znalazłam następujące propozycje, które są dostępne dla osób nawet z przeciętnym portfelem:

Personalizowane prezenty dla gości weselnych wykonane z czekolady

Na prezent dla Rodziców, Młodej Pary – czekolada z napisem w eleganckim pudełku plus motyw serca - cena około 65 zł, prezenty dla gości z podziękowaniem i winietką – cena spada wraz z ilością zamówionych sztuk, w innej wersji – czekoladowy napis na kartoniku w eleganckim opakowaniu z pergaminu lub w pudełku – ceny w granicach 17-18 zł.

Zamówienia należy składać na około miesiąc przed ślubem, przy czym od razu lub na trzy tygodnie przed imprezą należy podać osiemdziesiąt procent imion, pozostałe na dwa tygodnie przed ślubem.

Toppery na tort z czekolady

Toppery z uwzględnieniem pomysłów przyszłej Pary Młodej to - w jednej z firm z dostarczeniem do firmy produkującej tort - koszt ok. 60 zł.

Demonstracje live cooking (drukowanie na żywo) podczas przyjęcia weselnego

Pokaz drukowania jest widowiskowy, co stwarza możliwości wykorzystania stanowiska drukującego jako dodatkową atrakcję podczas przyjęcia weselnego. Co ciekawe podczas sesji demonstracyjnej można wydrukować pyszne przekąski typu: kremy czekoladowe, musy owocowe, serniki. Przygotowanie jednej porcji to czas około 3-6 minut. Oprócz podziwiania techniki możemy od razu określone produkty degustować. Produkty mogą być personalizowane na życzenie gospodarzy wesela lub wybrane z gotowych katalogów.

Pokaz według propozycji zamawiającego może trwać od 4 do 6 godzin. Na cenę czekoladowej ekstrawagancji wpływa oczywiście czas pokazu, odległość do miejsca prezentacji oraz rodzaj menu i kształtuje się w granicach 1100 do 1700 złotych. Możliwe są również rabaty na prezenty przy zamówieniu pokazu.

Pralinki z nadrukiem

Inne wersje personalizacji produktów czekoladowych obejmują nadruki na pralinkach. Te słodkości pakowane w eleganckie pudełka mogą mieć czekoladowe nadruki w postaci imion, dat ślubu lub innych weselnych motywów zaprojektowanych przez Państwa Młodych.

Jakkolwiek druk żywności drukarką 3D jest młodą gałęzią technologii, to jednak ma już swoich zwolenników. Czy Wy również dołączycie do tej grupy? :)

Średnia

4.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

11 sierpień 2019
20 lipiec 2020

Komentarze

Zapraszamy na stronę www.chocotales.pl aby zapoznać się z naszymi czekoladami 3D na wesele :)
~ChocoTales by 3D 22 maj 2019 10:27 odpowiedz
Pięknie to wygląda! Zawsze zaskakuje mnie to, w jak wielu dziedzinach i rzeczach powoli mogą wyręczyć i wyręczają nas maszyny :) http://fotodance.pl/
~Karolina M. 20 maj 2019 10:39 odpowiedz