Czerwone dodatki

01 grudzień 2017
Joanna Brodzicka

Nie od dziś wiadomo, że kolor ma znaczenie. Oddziałuje na naszą psychikę w sposób szczególny. Królem wśród wszystkich barw świata jest niewątpliwie kolor czerwony. Kojarzony z pożądaniem, seksem, siłą i walecznością. Pokaż mi swoją garderobę, a ja powiem Ci kim jesteś.


Czerwony portfel


Przeznaczony jest dla osób odważnych, silnych, energicznych i lubiących rywalizację. Istnieje przesąd, że w czerwonym portfelu dłużej gości pieniądz, o czym mówi również zasada feng shui. Posiadacze czerwonych portfeli, często są głównymi żywicielami rodziny, dostarczają środków do życia lub gospodarują środkami pieniężnymi swojej rodziny. W odróżnieniu od portfela zielonego lub białego jest oznaką wewnętrznej siły i oznacza, że jej posiadacz, to osoba pewna siebie i stanowcza, która nie ugnie się pod byle pretekstem. Więc jaki kolor portmonetki kupujemy? Ja chyba zmienię swój, w kolorze musztardowym na krwistoczerwony, bo ostatnio pieniądze same jakoś ulatują, nie wiem gdzie i w jakim celu. Zauważyłam również, że ludzie sukcesu mają portfel w tym właśnie kolorze.


Czerwona sukienka


Naukowcy z Uniwersytetu Rochester w stanie Nowy Jork w USA przeprowadzili eksperyment, na grupie 196 kobiet, zamieszkujących różne części świata – USA, Wielką Brytanię i Słowację. Pokazali im różne zdjęcia, średnio atrakcyjnych kobiet, ubranych w białe i czerwone sukienki, z pytaniem: „które uważają za najbardziej zainteresowane seksem”. Odpowiedzi jak się można domyśleć, były jednoznaczne. 99% wskazało zdjęcia pań w czerwieni. Kolejne pytanie dotyczyło przedstawicielek płci pięknej, wystrojonych w niebieskie i czerwone ubrania. Pytanie brzmiało: „które z kobiet najchętniej przedstawiłabyś swojemu chłopakowi”. Bez względu na urodę, wskazały te ubrane na niebiesko, a czerwonym zakazały się zbliżać. Podsumowanie – chcesz zdobyć serce mężczyzny lub masz ochotę na gorącą noc? Ubierz się na czerwono.


Czerwony kolorem jesieni


Koce, pledy, okrycia wyciągamy jesienią. A jaki kolor kojarzymy z tą porą roku? Oczywiście złoty, brązowy i czerwony. Aromatyczna imbirowa herbata, ogień w kominku i czerwony pled – tak zaopatrzeni, nie boimy się dżdżystej, nieprzyjemnej pogody. Szczególnie kolor ma znaczenie, działa na naszą podświadomość, kiedy za oknem szaro buro i mokro. Jednocześnie nic tak nie napawa nas optymizmem, jak ciepłe odcienie koloru czerwonego. Kierując się kolorem podczas jesiennych zakupów, często nasz wzrok kieruje się na półki z produktami w odcieniach czerwieni. Czy to głęboki burgund, czy nawet nieco inny odcień np. amarantowy, pozytywnie nas nastraja. Dobieramy dodatki zgodnie z tym, co kojarzy nam się z ciepłem. Czerwony z domieszką złota, ecrue, a nawet czarnego to doskonale dopasowana mieszanka.


Seria badań prowadzona w ostatnich latach dowodzi, że kolor czerwony budzi w nas silne emocje. Ma bardzo duże znaczenie dla nas, dla ludzi. Oddziałuje na nasz system zapamiętywania i uczenia się, ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jednak zawsze kojarzony z pożądaniem i władzą. No cóż, nie pozostaje mi nic innego, jak zakup czerwonego pledu na najbliższe dni, bo pogoda za oknem byle jaka oraz czerwonej seksownej sukienki na najbliższy weekend. A Ty masz dużo czerwieni w swojej szafie? Bo ja przyznam się, że chyba jednak za mało.

 

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

07 lipiec 2018
15 październik 2018

Komentarze