Czuj się dobrze w swoim ciele - porady, jak tego dokonać

22 maj 2019
Dagmara Sobczak

Która kobieta nie marzy o tym, żeby poczuć się dobrze w swoim ciele? Moim zdaniem każda z nas powinna tak się czuć. Nie ważne ile mamy wzrostu, ile ważymy, jaki mamy kolor włosów, a jaki kształt nosa.

To czy siebie akceptujemy, czy nie, nie wynika z tego, czy wyglądamy jak dziewczyny z okładek Vogue’a. Wszystko tkwi w naszej psychice. I naprawdę możemy zadbać o samoakceptację. 

Jak poczuć się dobrze w swoim ciele?

By odpowiedzieć na pytanie: jak poczuć się dobrze w swoim ciele, trzeba zwrócić uwagę na to, co przeszkadza nam w zaakceptowaniu swojego ciała. 

A zazwyczaj jest to tych kilka niżej wymienionych rzeczy.

 

Porównywanie się z innymi 

Porównywanie się z innymi może mieć swój początek już w dzieciństwie, kiedy to rodzice porównywali Cię z innymi dziećmi. Może zawsze chciałaś być lepsza, mądrzejsza, ładniejsza? A może przyszło to z czasem? Może nauczyciele porównywali Cię z innymi albo Twój partner? 

W każdym momencie swojego życia możemy natrafić na osoby, które będą stawiały nam wygórowane oczekiwania. 

Pamiętaj – jedyną osobą, z którą możesz i powinnaś się porównywać to ty sama. Ty sama sprzed jakiegoś okresu. Wszyscy jesteśmy inni. Mamy inne doświadczenia, mocne i słabe strony, inny start, inną ilość wolnego czasu – dlatego żadnego sensu nie ma porównywanie się z innymi. 

Zniekształcony obraz kobiety 

Tutaj odpowiedzialność leży po stronie mediów. Od lat wmawiało nam się idealny, fałszywy obraz kobiety, która jest szczupła, ma duże piersi, długie włosy i brak cellulitu. Dopiero dzisiaj próbujemy otrząsnąć się z idealnego obrazu. Dopiero dzisiaj mówi się, że takie kobiety nie istnieją, a ten fałszywy obraz został zastosowany za pomocą retuszu, albo operacji plastycznych. 

Warto walczyć z tym zniekształconym obrazem kobiety i pokochać swoją wyjątkowość. 

 

Opinie innych

Często to inni ludzie tworzą naszą samoocenę. Niestety to najgorsze z możliwych odwołań. Ludzie są różni i każdy ma inne zdanie. Choćbyśmy starali się nie wiadomo jak, nigdy nie dogodzimy wszystkim, zawsze ktoś będzie niezadowolony. Dlatego jedyną słuszną drogą jest słuchanie siebie. Jeżeli zawsze podobał Ci się Twój nos albo po prostu nie miałaś z jego powodów kompleksów, nie daj sobie wmówić, że jest brzydki tylko dlatego, że ktoś tak uważa. 

Ważne jest to, co Ty myślisz, i to jak Ty się z nim czujesz. 

Niskie poczucie własnej wartości

Jeżeli zmagasz się z niskim poczuciem własnej wartości, zawsze coś nie będzie Ci w Tobie pasowało. W takiej sytuacji warto zawalczyć o siebie i spróbować coś z tym zrobić. Jeżeli nie masz sił samodzielnie, warto poprosić o pomoc doświadczonego psychoterapeutę. 

Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby, jak dobrze poczuć się w swoim ciele?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 wrzesień 2019
27 kwiecień 2019

Komentarze